• BIST 97.533
  • Altın 145,781
  • Dolar 3,5801
  • Euro 4,0019
  • İstanbul 20 °C
  • Ankara 15 °C
  • İzmir 20 °C

Çevre Haberleri

ÇEŞTOB açıkladı: Çeşme denizi tertemiz!
ÇEŞTOB açıkladı: Çeşme denizi tertemiz!M/V Lady Tuna adlı geminin kayalıklara oturmasıyla yakıt tankından sızan akaryakıtla çevre kirliliğine neden olunan Körfez’in, yoğun çalışmalar sonunda eski haline getirildiği açıklandı.
Denizlerdeki plastiğin kurbanı: Katil Balina 'Lulu'
Denizlerdeki plastiğin kurbanı: Katil Balina 'Lulu'Birleşik Krallığın kıyılarına vuran ve bölgede türünün son örneklerinden bir katil balinanın (orka) vücudunda bilim insanlarını şaşırtan derecede yüksek seviyelerde toksik madde bulundu.
EEA: Avrupa’nın karbon emisyonu yüzde 10 azaldı
EEA: Avrupa’nın karbon emisyonu yüzde 10 azaldıAvrupa Çevre Ajansı (European Environment Agency-EEA) güneş ve rüzgarın, fosil yakıt bağımlılığını azalttığını ancak temiz enerjikapasitesinin halen yeterince hızlı büyümediğini belirtiyor.
Limanlarda İsg ve Çevre Çalıştayı düzenlendi
Limanlarda İsg ve Çevre Çalıştayı düzenlendi7-8 Nisan tarihlerinde Türkiye Liman İşletmecileri Derneği (TÜRKLİM) organizasyonuyla “Limanlarda İSG ve Çevre Çalıştayı” Divan İstanbul Asia’da gerçekleşti.
Burcu Özsoy: Denizleri korumak dünyayı korumaktır!
Burcu Özsoy: Denizleri korumak dünyayı korumaktır!İstanbul Teknik Üniversitesi’nden Doç. Dr. Burcu Özsoy Çiçek, “Atıklar ile denizlerimizi öldürdüğümüzde otomatik olarak insanları da öldürüyoruz” dedi. Çiçek, “Denizleri korumak dünyayı korumaktır” ifadesini kullandı.
Akdeniz'de 700 deniz canlısı türü tehlike altında!
Akdeniz'de 700 deniz canlısı türü tehlike altında!Uzmanlar, Akdeniz'deki 1 kilometrelik alanda bulunan 70 bin plastiğin "tek kullanımlık plastikler, kullan-at poşetler, çuvallar, sera örtüleri"nden oluştuğunu ve artık buranın plastik çorbasına döndüğünü belirttiler.
Eraydın: “İzmit Körfezi’ndeki çevre felaketi incelenmelidir”
Eraydın: “İzmit Körfezi’ndeki çevre felaketi incelenmelidir”İMEAK Deniz Ticaret Odası 7. Meslek Komiteleri Toplantısı'nda konuşan Gemi Yakıt İkmalcileri Derneği (GYİD) Yönetim Kurulu Başkanı Ali Deniz Eraydın, İzmit Körfezi’nde yaşanan çevre kirliliği hakkında görüşlerini açıkladı.
Bakanlıktan İBB Deniz Hizmetleri Müdürlüğü'ne plaket
Bakanlıktan İBB Deniz Hizmetleri Müdürlüğü'ne plaketÇevre ve Şehircilik Bakanlığı, “Gemi Kaynaklı Atıkların Sebep Olduğu Deniz Kirliliğinin Önlenmesi için Kapasite Artırılmasına İlişkin Teknik Yardım Projesi” kapsamında yaptığı çalışmalardan ötürü İBB Deniz Hizmetleri Müdürlüğü’ne plaket verdi.
ARKAS ve TURMEPA işbirliği ile çocuklar denizi öğreniyor
ARKAS ve TURMEPA işbirliği ile çocuklar denizi öğreniyorARKAS ve TURMEPA, “Deniz & Çevre Eğitimleri” projesi ile çocuklara deniz sevgisi ve denizleri koruma bilinci kazandırmayı hedefliyor.
WHO: Çevre kirliliği yılda 1.7 milyon çocuğun ölümüne yol açıyor
WHO: Çevre kirliliği yılda 1.7 milyon çocuğun ölümüne yol açıyorDünya Sağlık Örgütü’nün geçtiğimiz günlerde açıkladığı raporunda, sağlıksız ve kirli bir çevrenin her yıl tüm beş yaşından küçük çocukların %25’inin yani 1,7 milyon çocuğun hayatını kaybetmesine yol açtığını belirtti.
İstanbul'u Oyunbazlar ile keşfetmeye ne dersiniz?
İstanbul'u Oyunbazlar ile keşfetmeye ne dersiniz?Can Bora ve Nuh Kerem Pilavcı'nın yazıp yönettiği "Oyunbazlar İstanbul'da" adlı müzikli çocuk oyunu İstanbul'da sahne alacak.
İBB Deniz Hizmetleri Müdürlüğü Kilyos Sahili'ni temizliyor
İBB Deniz Hizmetleri Müdürlüğü Kilyos Sahili'ni temizliyorKilyos Sahili'nde oluşan ve sebebi henüz bilinmeyen ancak inşaat atığı olduğu görülen kirliliğe İBB Deniz Hizmetleri Müdürlüğü tarafından müdahale edildi.
Kaş’ı imara açacak planı mahkeme iptal etti
Kaş’ı imara açacak planı mahkeme iptal ettiAntalya Büyükşehir Belediyesi'nin Kaş için hazırladığı yaklaşık 40 bin nüfusu öngören 1/25 binlik plana ilişkin açılan davada mahkeme, imar planının iptaline karar verdi.
Deniz eskisi gibi temiz olacak mı?
Deniz eskisi gibi temiz olacak mı?Hürriyet Gazetesi Yazarı Nedim Bubik, Aralık 2016'da Çeşme'de gerçekleşen ve deniz kirliliğine sebep olan M/V Lady Tuna gemisine ilişkin merak ettiklerini köşe yazısında paylaştı.
Kilyos Plajı'na atılan atıklar kirliliğe neden oldu!
Kilyos Plajı'na atılan atıklar kirliliğe neden oldu!Yazın vatandaşların denize girdiği, güneşlendiği sahilde kapıdan boruya çuvaldan poşete kadar her türlü atık var. Sebebi henüz bilinmeyen ancak inşaat atığı olduğu görülen kirlilik sebebiyle kumsal da deniz de ileri düzeyde kirlenmiş durumda.
Çevre dostu tekne "Tesla Model Y Yacht"'a ilgi büyük!
Çevre dostu tekne "Tesla Model Y Yacht"'a ilgi büyük!Tesla Model Y, denizlerde etkili bir şekilde kendine yetebilir bir tekne yaratmak için dizel ile çalışan geleneksel yatlarına aksine tamamen ekolojik bir gemi yaratmayı hedefliyor.
Tarihi Balıklıgöl'deki temizlik çalışması devam ediyor
Tarihi Balıklıgöl'deki temizlik çalışması devam ediyorŞanlıurfa Büyükşehir Belediyesi, etkili olan yağış nedeniyle çevredeki suların aktığı tarihi Balıklıgöl ile ilgili yazılı açıklamada bulundu.
Arkas, çevreye ve çalışan sağlığına böyle dikkat ediyor!
Arkas, çevreye ve çalışan sağlığına böyle dikkat ediyor!Sosyal sorumluluk anlayışı çerçevesinde geçtiğimiz yıl İzmir’deki merkez binada kâğıt ve plastik bardak yerine termos veya cam bardak kullanımına geçen Arkas, bu uygulamayla çevreye ve çalışan sağlığına katkı sağlıyor.
Aliağa'da M/V Bodyer isimli gemiden denize yakıt sızdı
Aliağa'da M/V Bodyer isimli gemiden denize yakıt sızdıİzmir’in Aliağa ilçesinde hacizli bilinen “M/V Bodyer” adlı kuru yük gemisinden denize litrelerce yakıt sızdı.
“Bandırma ve Çevresi Deniz Sektör Çalıştayı” düzenlendi
“Bandırma ve Çevresi Deniz Sektör Çalıştayı” düzenlendiBandırma Onyedi Eylül Üniversitesi Denizcilik Fakültesi bünyesinde “Bandırma ve Çevresi Deniz Sektör Çalıştayı” düzenledi.
Antik Liman’da denizdeki kirlilik utandırıyor
Antik Liman’da denizdeki kirlilik utandırıyorKKTC turizminin başkenti olarak bilinen Girne’deki tarihi antik limanın durumu içler acısı. Mendirekte devrilen direkler, limanda batan sandallar olduğu gibi bırakılmış durumda. Limandaki su ise çöplerden görünmez olmuş konumda.
Avrupa’nın havası en kirli 10 kentinde 8’i Türkiye’de
Avrupa’nın havası en kirli 10 kentinde 8’i Türkiye’deDünya Sağlık Örgütü’nün (World Health Organization - WHO) verileri, Avrupa’da havası en kirli 10 kentten 8’inin Türkiye’de olduğunu ortaya koydu.
Sosyal ve çevresel yatırım amaçlı projelere TANAP'tan destek
Sosyal ve çevresel yatırım amaçlı projelere TANAP'tan destekTrans Anadolu Doğal Gaz Boru Hattı Projesi (TANAP), geçtiği güzergah üzerinde yürütülen Sosyal ve Çevresel Yatırım amaçlı 6 projeye 14 milyon TL fon desteği sağlayacak.
Vira Dergisi yeni sayısında Marmara Denizi’ne dikkat çekiyor
Vira Dergisi yeni sayısında Marmara Denizi’ne dikkat çekiyorİzmit Körfezi’nde yaşanan çevre felaketini inceleyen Vira Deniz Kültürü Dergisi, körfezde uçan, fuel oil’e bulanmış kahverengi martıları görüntüledi.
Kuzey Kutbu çevresindeki kirlilik alarm verici boyutta
Kuzey Kutbu çevresindeki kirlilik alarm verici boyuttaBremerhaven'daki Alfred Wegener Enstitüsü'nün (AWI) araştırmasına göre Kuzey Kutbu çevresindeki deniz tabanındaki çöp geçen yıllara göre çarpıcı bir biçimde arttı.
Tedavileri yapılan deniz kuşları doğaya bırakıldı
Tedavileri yapılan deniz kuşları doğaya bırakıldıİzmit Körfezi'nde geçtiğimiz ay denize sızan akaryakıt sonrası yaşanan çevre felaketinden etkilenen deniz kuşları, tedavilerinin ardından doğaya salındı.
"Çevre Yönetim Sistemleri" seminerine yoğun ilgi gösterildi
"Çevre Yönetim Sistemleri" seminerine yoğun ilgi gösterildiTürk Loydu’nda Amerikalı Uzman Prof. Dr. Bhaskar Kura tarafından “Tersaneler ve Limanlar için Sürdürülebilir Çevre Yönetim Sistemleri" semineri düzenlendi.
İstanbul Boğazı Beykoz açıklarında denize yakıt karıştı
İstanbul Boğazı Beykoz açıklarında denize yakıt karıştıBeykoz açıklarında denize yakıt karıştığı ihbarı üzerine Kıyı Emniyeti'ne bağlı ekipler harekete geçti.
1 2 3 4 5 
Tüm Hakları Saklıdır © 2004-2017 Vira Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 555 994 95 75