• BIST 107.206
  • Altın 143,369
  • Dolar 3,5533
  • Euro 4,1312
  • İstanbul 26 °C
  • Ankara 19 °C
  • İzmir 23 °C

Çevre Haberleri

Deniz Çevre Koruma Komitesi, Londra’da toplandı!
Deniz Çevre Koruma Komitesi, Londra’da toplandı!IMO’nun Deniz Çevre Koruma Komitesi, 3-7 Temmuz tarihleri arasında gündem olan çevreyle ilgili konuları görüşmek üzere Londra’da toplandı.
432 gemiye yaklaşık 14 milyon TL ceza kesildi!
432 gemiye yaklaşık 14 milyon TL ceza kesildi!Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı ekipleri, deniz kirliliğine sebep oldukları gerekçesiyle 2006 yılından bu yana toplamda 432 deniz taşıtına yaklaşık 13 milyon 899 bin 515 TL tutarında para cezası kesti.
Kimyasal atıklar binlerce balığın ölümüne neden oluyor
Kimyasal atıklar binlerce balığın ölümüne neden oluyorTürkiye’nin ilk kuş cenneti Manyas Gölü’nden doğduktan sonra Marmara Denizi’ne yönelen 35 kilometre uzunluğundaki Karadere, her yıl bayram dönemlerinde uğradığı çevre katliamına yine uğradı.
Türkiye mavi bayraklı plaj sayısını arttırdı!
Türkiye mavi bayraklı plaj sayısını arttırdı!Dünya genelinde 46 ülkede uygulanan Mavi Bayrak Programı kapsamında, Türkiye 454 Mavi Bayrak almaya hak kazanan plajı ile 2017 dünya üçüncüsü oldu. Ödüle hak kazanan 22 marinası ile de dünya sıralamasında 7. Sırada yer aldı.
TÜRÇEV'den D-Marin Göcek'e çevre ödülü
TÜRÇEV'den D-Marin Göcek'e çevre ödülüD-Marin bünyesinde faaliyet gösteren D-Marin Göcek, TÜRÇEV Mavi Bayrak Ödülleri kapsamında "En İyi Çevre Eğitim Bilinçlendirme Etkinlikleri Ödülü"nün sahibi oldu.
Plastik atıklar okyanusları tehdit ediyor!
Plastik atıklar okyanusları tehdit ediyor!Bilim adamları, okyanuslar ve denizlerin tarihte benzeri görülmemiş plastik atık dalgasına maruz kaldığı konusunda uyardı.
Ticaretin geleceği: Çevre dostu gemiler
Ticaretin geleceği: Çevre dostu gemilerNehir taşımacılığı herhangi bir aciliyet teşkil etmeyen malların taşımacılığında kullanılır. Peki gemi motorlarının karbondioksit emisyonları nasıl azaltılır?
Kuzey İrlanda'da dalgalarla gelen çevreci enerji denenmeye başlandı
Kuzey İrlanda'da dalgalarla gelen çevreci enerji denenmeye başlandıKuzey İrlanda’daki Strangford Lough 150 kilometre kareyi kapsıyor. Gelgitler saniyede 1,4 metre ortalama hızla 4 metreye kadar yükseliyor. Gelgitlerden enerji üretmeyi başaran araştırmacılar, prototiplerini test etmek için Strangford Limanı’nı uygun buldu
"Türkiye Denizlerinde Petrol Kirliliği ve Önlemler Paneli" DTO’da düzenlendi
"Türkiye Denizlerinde Petrol Kirliliği ve Önlemler Paneli" DTO’da düzenlendiDünya Çevre Günü etkinlikleri kapsamında TÜDAV ve Beykoz Denizciler Derneğinin düzenlediği, Deniz Ticaret Odası'nın ev sahipliğini yaptığı “Denizlerde Petrol Kirliliği ve Önlemler Paneli” 5 Haziran Çarşamba günü gerçekleştirildi.
Bodrum'daki deniz temizliğinde yarım ton atık toplandı
Bodrum'daki deniz temizliğinde yarım ton atık toplandıMuğla ilinin Bodrum ilçesinde dalgıçların katılımıyla yapılan sezonun son deniz dibi temizliği etkinliğinde, denizden kısa sürede yarım ton atık çıkartıldı.
İzmir Kordon boyunda şoke eden görüntü!
İzmir Kordon boyunda şoke eden görüntü!İzmir'in güzelliği şarkılara konu olan Kordon boyunda deniz kirliliği yürekleri sızlattı.
Çevre Haftası için dalgıçlar sualtına indi!
Çevre Haftası için dalgıçlar sualtına indi!Deniz yaşamının önemine dikkat çekmek isteyen ve İstanbul Caddebostan sahilinde toplanan Türk Balık Adamlar Kulübü ile Derinlere Saygı Dalışı Topluluğu üyesi 12 dalgıç, katı atıklardan oluşan çöpleri suyun altından 10 çuval topladı.
Dünya için, su için, denizler için, oksijen için harekete geç!
Dünya için, su için, denizler için, oksijen için harekete geç!5 Haziran Dünya Çevre Günü’nde dünya için, su için, denizler için, oksijen için harekete geç!
ÇEŞTOB açıkladı: Çeşme denizi tertemiz!
ÇEŞTOB açıkladı: Çeşme denizi tertemiz!M/V Lady Tuna adlı geminin kayalıklara oturmasıyla yakıt tankından sızan akaryakıtla çevre kirliliğine neden olunan Körfez’in, yoğun çalışmalar sonunda eski haline getirildiği açıklandı.
Denizlerdeki plastiğin kurbanı: Katil Balina 'Lulu'
Denizlerdeki plastiğin kurbanı: Katil Balina 'Lulu'Birleşik Krallığın kıyılarına vuran ve bölgede türünün son örneklerinden bir katil balinanın (orka) vücudunda bilim insanlarını şaşırtan derecede yüksek seviyelerde toksik madde bulundu.
EEA: Avrupa’nın karbon emisyonu yüzde 10 azaldı
EEA: Avrupa’nın karbon emisyonu yüzde 10 azaldıAvrupa Çevre Ajansı (European Environment Agency-EEA) güneş ve rüzgarın, fosil yakıt bağımlılığını azalttığını ancak temiz enerjikapasitesinin halen yeterince hızlı büyümediğini belirtiyor.
Limanlarda İsg ve Çevre Çalıştayı düzenlendi
Limanlarda İsg ve Çevre Çalıştayı düzenlendi7-8 Nisan tarihlerinde Türkiye Liman İşletmecileri Derneği (TÜRKLİM) organizasyonuyla “Limanlarda İSG ve Çevre Çalıştayı” Divan İstanbul Asia’da gerçekleşti.
Burcu Özsoy: Denizleri korumak dünyayı korumaktır!
Burcu Özsoy: Denizleri korumak dünyayı korumaktır!İstanbul Teknik Üniversitesi’nden Doç. Dr. Burcu Özsoy Çiçek, “Atıklar ile denizlerimizi öldürdüğümüzde otomatik olarak insanları da öldürüyoruz” dedi. Çiçek, “Denizleri korumak dünyayı korumaktır” ifadesini kullandı.
Akdeniz'de 700 deniz canlısı türü tehlike altında!
Akdeniz'de 700 deniz canlısı türü tehlike altında!Uzmanlar, Akdeniz'deki 1 kilometrelik alanda bulunan 70 bin plastiğin "tek kullanımlık plastikler, kullan-at poşetler, çuvallar, sera örtüleri"nden oluştuğunu ve artık buranın plastik çorbasına döndüğünü belirttiler.
Eraydın: “İzmit Körfezi’ndeki çevre felaketi incelenmelidir”
Eraydın: “İzmit Körfezi’ndeki çevre felaketi incelenmelidir”İMEAK Deniz Ticaret Odası 7. Meslek Komiteleri Toplantısı'nda konuşan Gemi Yakıt İkmalcileri Derneği (GYİD) Yönetim Kurulu Başkanı Ali Deniz Eraydın, İzmit Körfezi’nde yaşanan çevre kirliliği hakkında görüşlerini açıkladı.
Bakanlıktan İBB Deniz Hizmetleri Müdürlüğü'ne plaket
Bakanlıktan İBB Deniz Hizmetleri Müdürlüğü'ne plaketÇevre ve Şehircilik Bakanlığı, “Gemi Kaynaklı Atıkların Sebep Olduğu Deniz Kirliliğinin Önlenmesi için Kapasite Artırılmasına İlişkin Teknik Yardım Projesi” kapsamında yaptığı çalışmalardan ötürü İBB Deniz Hizmetleri Müdürlüğü’ne plaket verdi.
ARKAS ve TURMEPA işbirliği ile çocuklar denizi öğreniyor
ARKAS ve TURMEPA işbirliği ile çocuklar denizi öğreniyorARKAS ve TURMEPA, “Deniz & Çevre Eğitimleri” projesi ile çocuklara deniz sevgisi ve denizleri koruma bilinci kazandırmayı hedefliyor.
WHO: Çevre kirliliği yılda 1.7 milyon çocuğun ölümüne yol açıyor
WHO: Çevre kirliliği yılda 1.7 milyon çocuğun ölümüne yol açıyorDünya Sağlık Örgütü’nün geçtiğimiz günlerde açıkladığı raporunda, sağlıksız ve kirli bir çevrenin her yıl tüm beş yaşından küçük çocukların %25’inin yani 1,7 milyon çocuğun hayatını kaybetmesine yol açtığını belirtti.
İstanbul'u Oyunbazlar ile keşfetmeye ne dersiniz?
İstanbul'u Oyunbazlar ile keşfetmeye ne dersiniz?Can Bora ve Nuh Kerem Pilavcı'nın yazıp yönettiği "Oyunbazlar İstanbul'da" adlı müzikli çocuk oyunu İstanbul'da sahne alacak.
İBB Deniz Hizmetleri Müdürlüğü Kilyos Sahili'ni temizliyor
İBB Deniz Hizmetleri Müdürlüğü Kilyos Sahili'ni temizliyorKilyos Sahili'nde oluşan ve sebebi henüz bilinmeyen ancak inşaat atığı olduğu görülen kirliliğe İBB Deniz Hizmetleri Müdürlüğü tarafından müdahale edildi.
Kaş’ı imara açacak planı mahkeme iptal etti
Kaş’ı imara açacak planı mahkeme iptal ettiAntalya Büyükşehir Belediyesi'nin Kaş için hazırladığı yaklaşık 40 bin nüfusu öngören 1/25 binlik plana ilişkin açılan davada mahkeme, imar planının iptaline karar verdi.
Deniz eskisi gibi temiz olacak mı?
Deniz eskisi gibi temiz olacak mı?Hürriyet Gazetesi Yazarı Nedim Bubik, Aralık 2016'da Çeşme'de gerçekleşen ve deniz kirliliğine sebep olan M/V Lady Tuna gemisine ilişkin merak ettiklerini köşe yazısında paylaştı.
Kilyos Plajı'na atılan atıklar kirliliğe neden oldu!
Kilyos Plajı'na atılan atıklar kirliliğe neden oldu!Yazın vatandaşların denize girdiği, güneşlendiği sahilde kapıdan boruya çuvaldan poşete kadar her türlü atık var. Sebebi henüz bilinmeyen ancak inşaat atığı olduğu görülen kirlilik sebebiyle kumsal da deniz de ileri düzeyde kirlenmiş durumda.
1 2 3 4 5 
Tüm Hakları Saklıdır © 2004-2017 Vira Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 555 994 95 75