• BIST 97.717
  • Altın 143,837
  • Dolar 3,5683
  • Euro 3,9936
  • İstanbul 15 °C
  • Ankara 3 °C
  • İzmir 13 °C

Dokuz Eylül kaptan hocalarının kitapları yayınlandı

Dokuz Eylül kaptan hocalarının kitapları yayınlandı
Yrd. Doç. Dr. Kpt. Ali Cemal TÖZ, Yrd. Doç. Dr. Kpt. Burak KÖSEOĞLU ve Öğr. Gör. Kpt. Cenk ŞAKAR’ın yazarlığını yaptığı “Denizde Haberleşme” ve “Denizciler için Meteoroloji ve Hava Tahmini” kitapları yayınlandı.

Dokuz Eylül Üniversitesi Denizcilik Fakültesi Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyeleri Yrd. Doç. Dr. Kapt. Ali Cemal TÖZ, Yrd. Doç. Dr. Kapt. Burak KÖSEOĞLU ve Öğr. Gör. Kapt. Cenk ŞAKAR’ın “Denizde Haberleşme” ve “Denizciler için Meteoroloji ve Hava Tahmini” adlı kitapları Beta Yayınları tarafından yayınlandı.

Denizde haberleşme ve denizde hava tahmini, gemiler için hayati önem taşıyan konulardır. Gemilerin açık denizde emniyetli bir şekilde sevk ve idare edilebilmesi gerek harici haberleşme olanaklarının yeterliliğine gerekse etkin bir dâhili haberleşme sisteminin devamlılığına bağlıdır. Ayrıca geminin selameti dış etkenler karşısında da son derece kırılgandır. Özellikle atmosferik koşullar da denizler üzerinde gerçekleştirilen faaliyetler açısından son derece önemlidir. Meteorolojik değerler belirli kritik noktalara ulaştığında bu faaliyetler risk altına girebilmektedir. Gerek geminin denizde emniyetli seyri için gerekse de gerekse de limandaki operasyonların emniyetli yapılabilmesi açısından meteorolojik parametrelerin bilinmesi büyük önem taşımaktadır. 

Denizciler İçin Meteoroloji ve Hava Tahminlemesi kitabı, hava olaylarının oluşma prensiplerini, yaratacağı etkileri ve geleceğe yönelik yapılacak tahminleme için gerekli olan bilgileri kapsayan zengin bir içeriğe sahiptir. Ayrıca bu kitap, içerdiği bilimsel bir bölüm ile meteoroloji bilim literatürüne de katkıda bulunmaktadır. Bu açıdan bu yayın hem bilimsel hem de operasyonel bir kitap özelliği taşımaktadır.

kaptanhocalar.jpg

Denizde Haberleşme kitabı, denizde haberleşmenin etkin kılınabilmesini sağlayan GMDSS sistemini ve bu sistemin gereklerini konu almaktadır. Kitap, içeriği itibariyle işletim ve altyapı açısından tanımlayıcı bilgiler sunmaktadır. Aynı zamanda bu kitapta sunulan bilgiler telsiz operatörlüğü yeterliliğine başvuracak gemi adamları için de sınava hazırlık kaynağı özelliği taşımaktadır.

Bu kitaplar, ait olduğu bilim literatürüne ek olarak denizciler için gerekli olan gemiler üzerinde gerçekleştirilen operasyonel faaliyetleri de detaylı olarak incelemektedir. Bu açıdan literatürde yer alan kavramsal çerçevenin uygulamadaki yansımaları da ifade edilmeye çalışılmıştır. Bu yayınlar aynı zamanda denizcilik eğitiminin farklı seviyelerinde de kullanılmak amacıyla yazılmıştır. Bu kitapların, kendi alanında, yazıldığı dilde yayınlanan pek az yayın olmasından ötürü ait olduğu önemli katkılar sağlayacağı düşünülmektedir.

ViraHaber.com

  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
KOSDER, Karadeniz Teknik Üniversitesi’ndeydiKOSDER, Karadeniz Teknik Üniversitesi’ndeydiKoster Armatörleri ve İşletmecileri Derneği (KOSDER), Trabzon Sürmene’de eğitim vermekte olan Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Mühendisliği öğrencileri ile buluştu.İTÜ-GİMDER 5. Geleneksel Mezunlar Günü gerçekleştiİTÜ-GİMDER 5. Geleneksel Mezunlar Günü gerçekleşti7 Mayıs Pazar günü İstanbul Teknik Üniversitesi Gemi İnşaatı ve Deniz Bilimleri Fakültesi’nin mezunlar derneği İTÜ-GİMDER’in 5. Geleneksel Mezunlar Günü etkinliği fakülte binasında gerçekleştirildi."Sanayinin Dijitalleşmesi Konferansı" Gedik Üniversitesi ev sahipliğinde düzenlendi"Sanayinin Dijitalleşmesi Konferansı" Gedik Üniversitesi ev sahipliğinde düzenlendiSanayinin Dijitalleşmesi: Endüstrinin 4.0 Evrimi Uluslararası Konferansı 11 Mayıs Çarşamba Alman Sanayi ve Ticaret Odası İşbirliği ile İstanbul Gedik Üniversitesi ev sahipliğinde Wyndham Grand Otel Levent’te gerçekleştirildi."ULUK 2017" İstanbul Üniversitesi ev sahipliğinde düzenlenecek"ULUK 2017" İstanbul Üniversitesi ev sahipliğinde düzenlenecekUlaştırma Lojistik Kongreleri serisi, 26-27 Ekim 2017 tarihleri arasında İstanbul Üniversitesi Ulaştırma ve Lojistik Fakültesi ev sahipliğinde düzenlenecek Ulaştırma Lojistik Ulusal Kongresi (ULUK 2017) ile başlayacak.GEMİSEM "Türk Antarktik Seferi 1 (TAE-I)" semineri düzenleniyorGEMİSEM "Türk Antarktik Seferi 1 (TAE-I)" semineri düzenleniyorGEMİSEM organizasyonuyla, "Türkiye Bilimsel Araştırma Üssü" kurulması amacıyla gerçekleştirilen, Türk Bilim İnsanlarının Antarktika Seferi ve Gözlemlerinin anlatılacağı seminer düzenlenecek."18. Ulusal Denizkızı Kongresi" Alanya'da yapıldı"18. Ulusal Denizkızı Kongresi" Alanya'da yapıldıDenizci Öğrenciler Derneği (DÖDER) tarafından organize edilen ve bu yıl 18’incisi düzenlenen Ulusal Denizkızı Kongresi 27-30 Nisan tarihleri arasında Mukarnas Spa Resort’da gerçekleştirildi.
Tüm Hakları Saklıdır © 2004-2017 Vira Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 555 994 95 75