• BIST 77.259
  • Altın 110,038
  • Dolar 2,9653
  • Euro 3,3417
  • İstanbul 17 °C
  • Ankara 11 °C
  • İzmir 13 °C
  • Bursa 15 °C

"Atlantik Glory" denize indirildi

"Atlantik Glory" denize indirildi
Atlantik Glory"nin indirme töreni Selah Makine ve Gemicilik Endüstri Ticaret A.Ş.’nin Tuzla’daki tersanesinde gerçekleştirildi.

Atlantik Denizcilik Ticaret ve Sanayi A.Ş. için inşa edilen 12.700 DWT’lik Kimyasal Tanker “M/T ATLANTIK GLORY”nin indirme töreni Selah Makine ve Gemicilik Endüstri Ticaret A.Ş.’de yapıldı.

 

Törene Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in yanı sıra AKP İstanbul Milletvekili H. Kemal Yardımcı, MHP İstanbul Milletvekili D. Ali Torlak, Denizcilik Müsteşarı Hasan Naiboğlu, Denizcilik Müsteşarlığı İstanbul Bölge Müdürü Cemalettin Şevli, Atlantik Denizcilik Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Ağaoğlu, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Deniz Ticaret Odaları Konsey Başkanı Erol Yücel, Deniz Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Metin Kalkavan, Özelleştirme İdaresi Başkanı Metin Kilci, Selah Tersanesi Yönetim Kurulu Başkanı Erkan Selah, Dok Gemi Sendikası Başkanı Necip Nalbantoğlu, Tuzla Belediye Başkanı Sadi Yazıcı, Tuzla Kaymakamı Mümin Heybet, GİSBİR Yönetim Kurulu Başkanı Murat Bayrak katıldı.

 

 

''Sorunun nedenini ve kaynağını biliyoruz"

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Türkiye'nin gemi siparişinde dünyada 23. sıradan 5. sıraya yükseldiğini belirterek, ''Yatta ve kosterde Türkiye bir marka haline gelmiştir'' dedi. Tuzla Tersaneler Bölgesi'ndeki Selah Tersanesi'nde, ''M/T Atlantik Glory'' adlı kimyasal tankerin denize indirilişi töreninde konuşan Bakan Yıldırım, küresel krizi yaşayan dünyada ticaretin de çöktüğüne işaret etti. Yıldırım, denizcilerin de bu krizden etkilendiğini kaydederek, ''Sorunun nedenini ve kaynağını biliyoruz. Bütün bunları bilmemiz, sektöre duyarsız kalmamızı gerektirmiyor. Gelecek günler daha iyi olacak, bundan hiç kimsenin kuşkusu olmasın. Bu sorunları çözmek için çalışıyoruz'' diye konuştu.

 

Yıldırım, şöyle devam etti:

 

''Dünyada gemi siparişinde 23. sıradan 5. sıraya yükseldik. Yatta ve kosterde Türkiye bir marka haline gelmiştir. Bugünlerde ihtiyacımız olan dayanışmadır. Her şeye rağmen burada yarım kalan gemiler mutlaka tamamlansın, ekonomiye katkı sağlansın. Buraya finansman akışının sağlanması gerekiyor. Sıkıntılar düzelecek. Deniz taşımacılığında 500 bin dwt'dan 3.5 milyon dwt'a çıktık. İhracat gelirimiz 550 milyon dolar iken, bugün 2 milyar 651 milyon dolar ihracat geliri sağlayan sektörden bahsediyoruz. Bu sektör, bu hale kolay gelmedi. İşte denize indirilecek olan bu gemi. Finans sıkıntısının olmadığı ortamlarda bir gemi 8 ayda tamamlanıyor. Ama sorunlardan dolayı bu gemi 14 ayda tamamlanabildi. Bugünler de gelip geçecektir. Niye bu hale geldik? Küresel sorunlardan oldu. Bunları da değerlendirip, geleceğe olumlu bakmak lazım.''

 

 

 

Sektörü Devam Ettirmek Bizim İçin Önemli

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek de sabah yapılan ''Denizcilik Sektörünün Sorunları'' konulu toplantıda, sektörün sorunlarını masaya yatırdıklarını bildirerek, ''Sorunları biliyoruz. Dünyada son 80 yılın en büyük krizi yaşandı. Bu krizin sektöre yansımaları ortada'' dedi.

 

Bakan Şimşek, hükümetin geçmişte bu sektöre büyük destek verdiğini, bundan sonra da vermeye devam edeceğini ifade ederek, şunları kaydetti:

 

''Denizcilik sektörü, Türkiye açısından stratejik bir sektördür. Avrupa bu sektörde sorunlarını aşmış durumda. Bu sektörü devam ettirmek bizim için önemli. Ciddi sorunlarla karşı karşıyayız. Finansman sorunu var. Sıkıntıları gidermeye yönelik çalışmalar yapıyoruz.''

 

 

“Bu bizim beceriksizliğimiz değil”

Selah Tersanesi Yönetim Kurulu Başkanı Erkan Selah açılış konuşmasına Atlantik Denizcilik Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Ağaoğlu’na teşekkür ederek başladı. Selah konuşmasında “Dileriz ki bu gemi indirme töreni sektörümüz için bir fırsat olacaktır. Son zamanlarda gemi indirme törenlerine hasret kaldık. Uzun zamandır tören yapmıyorduk” ifadelerini kullandı. Selah Tersanesi’nin faaliyetlerinden söz eden ve ekonomik olarak öneminden bahseden Selah, gemi inşa sanayinin teşviklerle dönem bir sektör olduğunu belirterek, “Son günlerde bu teşviklerini kullanılmaz hale gelmesinden dolayı maalesef projelerimizin sonunu getiremiyoruz. Bu bizim ya da şirketimizin beceriksizliğinden değil. Eksik olan sektöre büyük ivme kazandıracak olan teşviklerin yeniden ihlas edilmesinde yatıyor. Bunun yapılması ile sektör eski mutlu ve neşeli günlerine geri dönecektir. Atlantik Glory gemisinin yapımında emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.

 

 

“Birilerinin bedeline ödemekten bıkkınlık geldi”

Atlantik Denizcilik Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Ağaoğlu, “13 senede 13 gemi yaptık burada. Hiçbir sıkıntı yaşamadık. Biz denizciyiz. Denizcilik mahrumiyet ve meşakkat mesleğidir. Krizlere gireriz. Krizlerden çıkarız. 1974 yılında bu mesleğe girdiğimde Türkiye’de toplam 10 armatör vardı. Bugün yine 10-12 armatör bulunuyor. Bunun anlamı armatörlüğün nesilden nesile geçen bir meslek olduğudur. Ama bu geçen süre içinde birilerinin bedellerini ödemekten bıkkınlık geldi. Bu işi bilmeyen, piyasanın iyi olduğu zamanlarda piyasaya giren, hangi gemiyi hangi amaçla yaptığını bilmeyen yatırımcılardan ve bu yatırımcılara bilinçsiz olarak kredi veren bankaların bedelini ödemekten bıkkınlık geldi. Biz bugün bu insanların bedellerini ödüyoruz. Bu sektörün gerçek sahiplerine sırtlarını dönen bankaların ve bunlara neden olan yatırımcıların bedellerini ödemek ağırımıza gidiyor. Benim en büyük sıkıntılarımdan birisi de bir Türk armatör ve Türk yatırımcı olarak gemimin kıçına Türk bayrağı çekememek. Kredi zorluklarından dolayı bu gemilere Malta, Liberya, Panama bayrağı ile denize indirmek istemiyorum. Türk bayrağı ile kredi kuruluşlarının karşısına gittiğimiz zaman kredi alamıyoruz. Selah Tersanesi’nde 13 gemi yaptırdık. Bu bizim gururumuz ama gemilerin kıçındaki yabancı bayraklarda bizim ayıbımız oldu. Bu benim içimde yaradır. Umarım ilerleyen süreçte buna bir çözüm buluruz. 13 senede 13 gemi yaptık. Bir gemi kızaktan indiği zaman diğer gemiyi kızağa koyuyorduk. Ama bu sefer kızağa gemi koyamıyoruz. Biz denizciliğin meşakkatini çok çektik. Bu zor günlerin üstesinden geleceğimizi düşünüyorum. 13 senedir bana her türlü desteği veren Erkan Selah’a, tersane müdürümüze ve çalışanlarımıza şükranlarımı sunuyorum. Hepsi haklarını helal etsin” dedi.

 

 

“Tekel işçilerinin üç katı işçimiz ekmeksiz kaldı”

Dok Gemi İş Sendikası Başkanı Necip Nalbantoğlu, uzun süredir gemi indirme törenine katılmadığını söyledi. Nalbantoğlu, “Gemi inşa sektörü altın çağları yaşadı. Haftada iki üç gemiyi denize indiriyorduk. Törenlere yetişemiyorduk. O günlerden bugünlere geldik. Temenni ediyorum ki devletimizin de katkılarıyla bulunduğumuz noktadan yukarı doğru çıkmaz durumundayız. Son bir senede 25.000 tersane çalışanı ekmeksiz kaldı. 42 gündür Türk-İŞ Konfederasyonu’nun önünde bulunan tekel işçilerinin üç katı işçimiz ekmeğinden oldu. Bunun nedeni bu gemi gibi arkasında bir gemi olmadığı için. Yoğun bakımda olan bu sektörün elinden tutulursa o günlere geliriz. Adımızı tekrar altın harflerle yazdırırız. Şuanda gidişatımız hiç iyi değil. Yoğun bakımdaki hastaya yardım etmezseniz bunun sonu vefattır. Ama elinden tutup bir yerlere taşımaya çalışırsanız kurtulabileceğini düşünüyorum. Geminin yapımında emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

 

Nalbantoğlu sözlerine şöyle devam etti:

 

“Vatandaş Necip Nalbantoğlu olarak bir konuya değinmeden geçemeyeceğim. Ben az söyleyeyim sizle çok anlayın. Son 3-4 gündür ülkemizde yaşanan bir kaos ortamı var. Bizler seçimlerle gelen, demokratik ilkeler adına gelen insanlarız ve seçimlerle de gidiyoruz. Türkiye’yi karalamayı çalışanların, Türkiye’nin önünü kapatmaya çalışanların, kapatmayı düşünenlerin dahi Türkiye’de yeri yok. Biz eldivenleri işçi arkadaşlarımızın eline veriyoruz. Ay ışığında yolumuzu bulmaya çalışıyoruz. Denizin en güzel anı yakamoz anıdır. Ama balyozları da hafriyatların kırılmasında kullanıyoruz. Dün akşam Genel Kurmay Başkanımız çok güzel şeyler söyledi. Esefle kınıyorum, yanlıştır, geçmişte kalmıştır dedi. Türkiye’yi karanlığa götürecek yanlışların, umutların, heveslerin geçmişte kalacağını temenni ediyorum. Türkiye dünya lideri olmaya hedef bir ülkedir. Demokrasi alanında, insan hakları alanında her alanda. Lütfen kimse önümüze takoz olmasın. Yoksa 200 bin kişiler değil birinci olmaya aday bir insan var. 200 bin kişiler statları doldurmaz. Doldurulacaksa ilk sırada ben olmayı yeğliyorum”

 

 

GİSBİR Yönetim Kurulu Başkanı Murat Bayrak Selah Tersanesi’nin çalışanlarını gönülden kutladığını belirterek başladığı konuşmasına şöyle devam etti: “İki yıl evvel günde 2-3 gemi indiriyorduk. Bir yıldır ilk defa kürsüye çıkıyorum. Çok hüzünlü bir tablo. Günde 2-3 gemi indirirken kürsüye çıktığımızda bu gemi için ne söyleyeceğim diye düşünürken, şuanda ne söyleyeceğimi unutmuş durumdayım. Gemi inşa sanayinin eski günlere dönme umuduyla geminin Atlantik Denizcilik’e hayırlı olmasını diliyorum”

 

 

Konuşmasına “Kürsüye bende 5 aydır ilk defa çıkıyorum” diye başlayan Deniz Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Metin Kalkavan “Her törende farklı ne söyleyelim diye düşünüyorduk. Ama bugün söyleyecek çok şey var. Madencilikten sonra en riskli sektörden biridir denizcilik. Güzel yaptığımız işlerle çok az gündeme geldik. Ama kazalarla çok gündeme geldik. Bu bir şansızlıktı. Bu kazaların neticesinde güvenlik ve emniyet sistemi olarak en üst seviyeye ulaşan bir sektör haline geldik. Erkan Beyi ve Ahmet Beyi uzun zamandır tanıyorum. Bu zamanda yaptıkları bir mucize. Kendilerini tebrik ediyorum. Hem finansman sağlamada hem işin devamlılığını sağlamada. Bu sene için bekleyen 120 gemi var. Ama kaç tanesinden çalışma devam eder derseniz belki bir elin parmakları kadar. Bir avuç sermayedar ama arkada korkunç bir iş gücümüz var. bizde tersaneciyiz. Her hafta tersanemize gelip toplantı yapardık. Şuanda tersaneye ayda bir ya geliyoruz ya gelmiyoruz. O heyecan bitti. Çünkü her geldiğimizde 5-10 kişiyi daha gönderiyoruz. Burada bir avuç kahraman inanılmaz iş yapıyorlar. Şu soğuk havada kaynak yapmayı, yüksek alanda çalışmayı düşündüğünüz zaman bu emekçilerin neler yaptığını anlarsınız. Bu nedenle en büyük teşekkür onlara düşüyor. Maliye bakanımızın burada olması bizim için çok önemli. İnsanları görmeden inandırmak çok zor. Bizde inandıramıyoruz. Sayın bakanımız belki biz aktarırken yanlış aktardık. İlk Başbakanımıza, Bakanımıza gittiğimiz zaman bize kaç para demişlerdi. Bu 500 milyon, 700 milyon rakamları oradan çıkmıştır. Biz hiçbir zaman sektörün tümüne bir rakam istemedik. Üretim ve firma bazlı, tamamıyla teminatları olan tersaneye zaman kazandırmayı konuştuk. Hibeyi de konuşmadık” dedi.

 

Kalkavan şöyle devam etti:

 

“Buradaki en gelişmiş tersaneyi size hediye edelim ayda bir milyon zarar yazarsınız. Bu dünyanın problemi. Amerika’dan başlayan ve bize yansıyan bir problem. Hükümetimiz inanılmaz destek verdi. Ama bu bugün yetmiyor. Daha iyisini yapmak zorundayız. Bugün firmaların sorunu olmayan olayın yarın sektörün bütünü için yıkıcı hale gelecek. 2010 yılında teslim için 300 yerine 120 gemi gözüküyor. Ama bunun teslim olma şansı sıfır. 2011 yılında 23, 2012 yılında ise teslimi gözüken bir gemi var. bu rakamlar resmi rakamlar. Bu birçok şeyi ifade ediyor. Maliye Bakanımıza, işçi kardeşlerime, mühendislerimize teşekkür ediyor, sahibine bol kazançlı olmasını, şevkinin kırılmamasını diliyorum. Her gecenin bir sabahı var. güzel sabahlara ulaşacağız”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Virahaber.com

Diğer Haberler