• BIST 97.717
  • Altın 143,837
  • Dolar 3,5683
  • Euro 3,9936
  • İstanbul 15 °C
  • Ankara 3 °C
  • İzmir 13 °C

IMO, uluslararası denizcilikte elektronik veri iletişimi uygulamasını yasal olarak kabul etti

IMO, uluslararası denizcilikte elektronik veri iletişimi uygulamasını yasal olarak kabul etti
IMO, uluslararası denizcilikte elektronik veri iletişimi uygulamasını yasal olarak kabul etti

 IMO tarafından düzeltilen Sözleşme Eki'nin 1 Ocak 2018 tarihinde zımnen kabul hükmü uyarınca yürürlüğe girmesi bekleniyor.

Uluslararası Deniz Trafiğinin Kolaylaştırılması Sözleşmesi (FAL – Facilitation of International Maritime Traffic)'ne ek olarak sunulan zorunlu koşullar, mevcut yük ve mürettebat ile yolcular hakkında elektronik bilgi alışverişinin nasıl yapılacağını düzenliyor.

Öngörülen değişiklikler arasında en önemlilerinden biri, kamu kurumlarını ilgilendiriyor. Buna göre, söz konusu kurumlardan, Ek'in kabulünü takiben 3 yıl içinde elektronik bilgi iletişimini mümkün kılacak sistemleri kurmaları beklenecek.

Elektronik iletişimin zorunlu hale getirilmesi, sistemlerin kullanıma sunulmasından itibaren başlayacak 12 aylık bir geçiş döneminin sonunda
olacak. Bu sürede, belgelerin kâğıt ve elektronik olarak düzenlemesine izin verileceği bildirildi.

Ek'in desteklediği uygulamalardan biri "Tek pencere" (Single window) kavramıdır. Bu uygulamayla, kamu kurumlarının limana varış, demirleme ve limandan çıkma gibi konularda ihtiyaç duyduğu bilgilerin tek bir sistem üzerinden iletilmesi mümkün olabilecek.

Gözden geçirilen bir diğer standart ise mürettebatın kıyıya çıkma izinleriyle ilgilidir. Buna göre, kıyı izinlerinde millet, ırk, renk, cinsiyet, inanç,
siyasi fikirler veya toplumsal köklerin yanı sıra gemilerin kayıtlı olduğu bayrak Devleti de dikkate alınmayacak ve gemi adamları herhangi bir ayrıma maruz kalmadan kıyı izinlerini kullanabilecek.

Kaçak yolcu vakalarına yönelik standart ve uygulamalar da güncellenmekte. Yeni sunulan bir standart gereği, hükümetler uygun hallerde ulusal mevzuatlarına ekleyecekleri yasal gerekçelerle kaçak yolcuların yargılanmasının yolunu açacak, ayrıca kaçak yolculuğa niyetlenenleri veya kaçak yolculuğa yardımcı olan tarafları ya da liman bölgesine herhangi bir gemi ya da yük sokma niyetinde olanları da yasal prosedürlere tabi tutacak.

ViraHaber.com

  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Gemi kaynaklı petrol kirliliğine karşı 50 yıllık çalışma sergilendiGemi kaynaklı petrol kirliliğine karşı 50 yıllık çalışma sergilendiIMO, Uluslararası Tanker Sahipleri Kirlilik Federasyonu ve Uluslararası Petrol Kirliliği Tazmin Fonu; hükümet ve sektör arasındaki 50 yıllık başarılı işbirliğini göstermek amacıyla bir sergi düzenledi.2017 Dünya Denizcilik Günü teması belirlendi2017 Dünya Denizcilik Günü teması belirlendiDünya Denizcilik Örgütü (IMO), 2017 Dünya Denizcilik Günü temasını "Gemiler, limanlar ve insanlar birbirine bağlıdır" olarak belirledi.Gemilerin demirlenmesi/bağlanması rehberi hazırlanıyorGemilerin demirlenmesi/bağlanması rehberi hazırlanıyorKazaları Araştırma Alman Federal Bürosu (BSU), Maersk kazasından sonra yayımladığı bir raporda demirleme/bağlama işlemleriyle ilgilikuralların eksikliğine dikkat çekti.Kitack Lim AB'nin sera gazı emisyonları hakkındaki kararını eleştirdiKitack Lim AB'nin sera gazı emisyonları hakkındaki kararını eleştirdiIMO Genel Sekreteri Kitack Lim, Avrupa Parlamentosu'nun uluslararası deniz taşımacılığını Avrupa Birliği Karbon Ticareti Sistemi (ETS – Emissions Trading System)'ne dâhil etme kararından sonra Avrupalı yetkililere resmi bir mektup yazdı.Gaz yakıtlı gemiler için yeni IMO kodu yürürlüğe girdiGaz yakıtlı gemiler için yeni IMO kodu yürürlüğe girdiGaz veya Düşük Parlama Noktalı Diğer Yakıtları Kullanan Gemilerin Güvenliği için Uluslararası Kod (IGF Code) 1 Ocak 2017 tarihi itibariyle yürürlüğe girdi.IMO Kutup Kodu kapsamlı içeriğiyle yürürlüğe girdiIMO Kutup Kodu kapsamlı içeriğiyle yürürlüğe girdiIMO Kutup Kodu kapsamlı içeriğiyle yürürlüğe girdi Kuzey ve Güney Kutup sularında seyreden gemiler için hazırlanan ve kutup çevresi ile denizcilerin ve yolcuların güvenliğini sağlamayı amaçlayan zorunlu "Kutup Kodu" 1 Ocak 2017'de yürürlüğe girdi.
Tüm Hakları Saklıdır © 2004-2017 Vira Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 555 994 95 75