• BIST 81.865
  • Altın 148,841
  • Dolar 3,8026
  • Euro 4,0554
  • İstanbul 8 °C
  • Ankara 3 °C
  • İzmir 9 °C

IMO, uluslararası denizcilikte elektronik veri iletişimi uygulamasını yasal olarak kabul etti

IMO, uluslararası denizcilikte elektronik veri iletişimi uygulamasını yasal olarak kabul etti
IMO, uluslararası denizcilikte elektronik veri iletişimi uygulamasını yasal olarak kabul etti

 IMO tarafından düzeltilen Sözleşme Eki'nin 1 Ocak 2018 tarihinde zımnen kabul hükmü uyarınca yürürlüğe girmesi bekleniyor.

Uluslararası Deniz Trafiğinin Kolaylaştırılması Sözleşmesi (FAL – Facilitation of International Maritime Traffic)'ne ek olarak sunulan zorunlu koşullar, mevcut yük ve mürettebat ile yolcular hakkında elektronik bilgi alışverişinin nasıl yapılacağını düzenliyor.

Öngörülen değişiklikler arasında en önemlilerinden biri, kamu kurumlarını ilgilendiriyor. Buna göre, söz konusu kurumlardan, Ek'in kabulünü takiben 3 yıl içinde elektronik bilgi iletişimini mümkün kılacak sistemleri kurmaları beklenecek.

Elektronik iletişimin zorunlu hale getirilmesi, sistemlerin kullanıma sunulmasından itibaren başlayacak 12 aylık bir geçiş döneminin sonunda
olacak. Bu sürede, belgelerin kâğıt ve elektronik olarak düzenlemesine izin verileceği bildirildi.

Ek'in desteklediği uygulamalardan biri "Tek pencere" (Single window) kavramıdır. Bu uygulamayla, kamu kurumlarının limana varış, demirleme ve limandan çıkma gibi konularda ihtiyaç duyduğu bilgilerin tek bir sistem üzerinden iletilmesi mümkün olabilecek.

Gözden geçirilen bir diğer standart ise mürettebatın kıyıya çıkma izinleriyle ilgilidir. Buna göre, kıyı izinlerinde millet, ırk, renk, cinsiyet, inanç,
siyasi fikirler veya toplumsal köklerin yanı sıra gemilerin kayıtlı olduğu bayrak Devleti de dikkate alınmayacak ve gemi adamları herhangi bir ayrıma maruz kalmadan kıyı izinlerini kullanabilecek.

Kaçak yolcu vakalarına yönelik standart ve uygulamalar da güncellenmekte. Yeni sunulan bir standart gereği, hükümetler uygun hallerde ulusal mevzuatlarına ekleyecekleri yasal gerekçelerle kaçak yolcuların yargılanmasının yolunu açacak, ayrıca kaçak yolculuğa niyetlenenleri veya kaçak yolculuğa yardımcı olan tarafları ya da liman bölgesine herhangi bir gemi ya da yük sokma niyetinde olanları da yasal prosedürlere tabi tutacak.

ViraHaber.com

  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Gaz yakıtlı gemiler için yeni IMO kodu yürürlüğe girdiGaz yakıtlı gemiler için yeni IMO kodu yürürlüğe girdiGaz veya Düşük Parlama Noktalı Diğer Yakıtları Kullanan Gemilerin Güvenliği için Uluslararası Kod (IGF Code) 1 Ocak 2017 tarihi itibariyle yürürlüğe girdi.IMO Kutup Kodu kapsamlı içeriğiyle yürürlüğe girdiIMO Kutup Kodu kapsamlı içeriğiyle yürürlüğe girdiIMO Kutup Kodu kapsamlı içeriğiyle yürürlüğe girdi Kuzey ve Güney Kutup sularında seyreden gemiler için hazırlanan ve kutup çevresi ile denizcilerin ve yolcuların güvenliğini sağlamayı amaçlayan zorunlu "Kutup Kodu" 1 Ocak 2017'de yürürlüğe girdi.Şangay, Trinidad ve Tobago denizcilik teknoloji merkezleri olarak seçildiŞangay, Trinidad ve Tobago denizcilik teknoloji merkezleri olarak seçildiIMO, iklim değişikliğinin olumsuz etkilerini azaltmayı hedefleyen yeni projesi için Avrupa Birliği'nden aldığı fonla Denizcilik Teknolojisi İşbirliği Merkezleri (MTCC) kuruyor.Dr. Wiswall’a “2015 Uluslararası Denizcilik Ödülü” verildiDr. Wiswall’a “2015 Uluslararası Denizcilik Ödülü” verildiDeniz Hukukçusu Dr. Frank Wiswall’a yıllar boyu IMO’nun çalışmalarına vermiş olduğu katkılardan dolayı “2015 Uluslararası Denizcilik Ödülü”ne layık görüldü.Kadın Kaptan "IMO Denizde Olağanüstü Cesaret Ödülü" sahibi olduKadın Kaptan "IMO Denizde Olağanüstü Cesaret Ödülü" sahibi olduHindistan'ın ilk kadın kaptanı olan Radhika Menon, aynı zamanda "IMO Denizde Olağanüstü Cesaret Ödülü"nü alan ilk kadın kaptan oldu.IMO'dan "düşük kükürtlü akaryakıt" bilgilendirmesiIMO'dan "düşük kükürtlü akaryakıt" bilgilendirmesiGemilerin düşük kükürtlü akaryakıt gereksinime uymaları için 2020 tarihini saptayan Uluslararası Denizcilik Örgütü (IMO), resmi web sitesinde konuyla ilgili bir yazı yayınladı.
Tüm Hakları Saklıdır © 2004-2017 Vira Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 555 994 95 75