• BIST 90.383
  • Altın 144,409
  • Dolar 3,6117
  • Euro 3,9021
  • İstanbul 12 °C
  • Ankara 17 °C
  • İzmir 22 °C

"Yakıt Kalitesi" yeniden tartışma konusu oldu

"Yakıt Kalitesi" yeniden tartışma konusu oldu
Gemi yakıtlarındaki sülfür içeriğinin % 3.5'ten % 0.5'e düşürülmesi için karar alınmasından sonra yakıt kalitesi konusu yeniden tartışma konusu oldu.

Gemi sahiplerinin birliği olan BIMCO ve Uluslararası Standardizasyon Örgütü (ISO), yakıtların düşük sülfür içeriği koşullarını karşılamak için karıştırılmasının yakıtlarda istikrarsızlığa ve makine arızalarına neden olabileceğine ve bu durumda güvenlik sorunlarının kaçınılmaz olacağına dikkat çekiyor.

Karıştırılmış yakıtlar piyasada artacak

Denizcilik alanında danışmanlık ve sörveyörlük yapan Londra merkezli Brookes Bell de benzer endişeleri taşıyor. Sülfür içeriğinin Avrupa limanları için % 0.1'le sınırlandırılması, karıştırılmış yakıtların piyasada ciddi olarak artmasına neden olmuştu.

Brookes Bell danışmanlarından Chris Fisher, "2020'de küresel üst sınırın % 0.5'e çekilmesi yüzünden tedarikçiler alışılmadık yakıt karışımları deneyerek motorine alternatif yakıtlar üretmeye çalışacaktır; bu durum, yakıtlardan kaynaklı tazminat taleplerini çoğaltabilir," diyor.

"Sektör bu durum üzerinde çalışmalı"

Fisher'a göre yakıt karışımlarının çoğu başarılı sonuçlar verse de her yakıtın kendine özgü özellikleri bulunuyor ve tedarikçilerin bunları ayrı ayrı test etmemesi sorun yaratabiliyor. Fisher düşük kaliteli yakıtlara dikkat çekerek, "2020'deki uygulamaya kadar sektörün bu durum üzerinde çalışması gerekli," uyarısında bulundu. 

Fisher ayrıca ISO 8217 deniz yakıtları standardına uygun yakıtların "olağan dışı kirletici maddeler" içerebileceğine dair endişe duyulduğunun altını çiziyor. 2020'den sonraki dönemde bu sorunun büyüyebileceğini düşünen Fisher, "Gemi yakıtlarında bulunan biyolojik çeşitlilik gösteren atıklardan, çamurlu sulardan ve kimyasallardan kaynaklı petrol dışı kirlenmelere yönelik tazminat taleplerinin arttığını görüyoruz," dedi.

Gemi sahipleri daha net standartlar belirlemeli

ISO standardına uymayan yakıtların ikmali de mevcut sorunlar arasında değerlendiriliyor. Yakıt tartışmalarıyla ilgili görüş bildiren bağımsız danışmanlık şirketi Brookes Bell, gemi sahiplerine ve gemi kiracılarına bazı öneriler sunuyor. Gemi sahiplerinin daha net standartlar belirlemeleri ve gemi kiralama sözleşmelerindeki yakıt kalitesiyle ilgili gereklilikleri açık bir şekilde ifade etmeleri öncelik taşıyor.

Fisher'a göre, yakıt kalitesinden emin olmak için örnek alma sürecinin prosedüre uygun olarak yürütülmesi dikkat edilebilecek bir diğer nokta. ISO 8217 Standardının gerçekleşmesi yakın olan kalite yükseltmesinin denizcilik endüstrisine yardımcı olması gerekir; çünkü bu, bir gemide kullanılacak yakıtların ulaşması gereken belirli standardı daha kesin hale getirecektir.

Fisher, yakıt tedarikçilerinin, elleçleme ve uyuşmazlık sorunlarını azaltmak için karışık yakıtları daha gelişmiş yöntemlerle test etmeye ihtiyaç duydukları fikrini de ortaya koymaktadır.

ViraHaber.com

  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Sığacık’ta kıyılar temizlendiSığacık’ta kıyılar temizlendi22 Mart Dünya Su Günü’nde, yarının yetişkinleri olan çocukları bilinçlendirmek ve farkındalık yaratmak için Sığacık’ta deniz temizliği etkinliği yapıldı.Dünyada her 10 kişiden biri temiz suya ulaşamıyor!Dünyada her 10 kişiden biri temiz suya ulaşamıyor!DenizTemiz Derneği/ TURMEPA, "Dünya Su Günü"nde deniz ve su varlıklarının korumayı, sürdürülebilir olmasını ve suyun geleceğine sahip çıkmayı bir sorumluluk olarak görüyor ve yaptığı çalışmalarla Dünya Su Günü’nü sahipleniyor.Orman varsa su da var!Orman varsa su da var!TEMA Vakfı gönüllüleri 21 Mart Dünya Ormancılık Günü ve Orman Haftası ile 22 Mart Dünya Su Günü’nü Türkiye genelinde çeşitli etkinliklerle kutlayacak.Bakanlıktan İBB Deniz Hizmetleri Müdürlüğü'ne plaketBakanlıktan İBB Deniz Hizmetleri Müdürlüğü'ne plaketÇevre ve Şehircilik Bakanlığı, “Gemi Kaynaklı Atıkların Sebep Olduğu Deniz Kirliliğinin Önlenmesi için Kapasite Artırılmasına İlişkin Teknik Yardım Projesi” kapsamında yaptığı çalışmalardan ötürü İBB Deniz Hizmetleri Müdürlüğü’ne plaket verdi.Akyarlar'da deniz dibi temizliği yapıldıAkyarlar'da deniz dibi temizliği yapıldıBodrum Belediyesi’nin sosyal sorumluluk projesi kapsamında ele aldığı “Denize en çok MAVİ yakışır” Deniz Dibi Temizlik Kampanyası Akyarlar sahilinde devam etti.WHO: Çevre kirliliği yılda 1.7 milyon çocuğun ölümüne yol açıyorWHO: Çevre kirliliği yılda 1.7 milyon çocuğun ölümüne yol açıyorDünya Sağlık Örgütü’nün geçtiğimiz günlerde açıkladığı raporunda, sağlıksız ve kirli bir çevrenin her yıl tüm beş yaşından küçük çocukların %25’inin yani 1,7 milyon çocuğun hayatını kaybetmesine yol açtığını belirtti.
Tüm Hakları Saklıdır © 2004-2017 Vira Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 555 994 95 75