1. HABERLER

  2. DENİZ TİCARETİ

  3. Bakan Arslan, GMO programında önemli açıklamalarda bulundu
Bakan Arslan, GMO programında önemli açıklamalarda bulundu

Bakan Arslan, GMO programında önemli açıklamalarda bulundu

UDH Bakanı Ahmet Arslan, Gemi Mühendisleri Odası'nın (GMO) 62. kuruluş yıl dönümü dolayısıyla düzenlenen programda denizcilik sektörüne ilişkin önemli bilgiler verdi.

A+A-

Türkiye'nin önemli noktalarında gemi mühendislerinin bulunduğunu anımsatan Arslan, Başbakan Binali Yıldırım'ın, kendisinin ve bakanlık müsteşarının da gemicilik alanında eğitim gördüğünü söyledi.

Gemicilik sektörünün kaderini yıllar önce sektöre dair hiçbir bilgisi bulunmayan insanların belirlediğini anımsatan Arslan, "Bundan 17-18 sene önce denizcilikten sorumlu devlet bakanı çok kısa süreliğine Deniz Ticaret Odasına uğradığında aman tek cümle de olsa derdimizi anlatabilir miyiz diye peşinden koştuk. Sonra Ankara'ya gittiğimizde yine bir tane meslektaşımız rahmetli Türkan Çoban Hanımefendi… En son genel müdür yardımcısı olmuştu. Genel müdür yardımcısına erişebilmek bizim çok önemliydi, büyük bir lütuftu." diye konuştu.

bakan-arslan-gmo-toplantisinda.jpg

"Türk sahipli filomuz dünyada 14. sıraya yükseldi"

Denizcilik sektörünün son 14 yılda önemli başarılara ulaştığını aktaran Arslan, "Dünya denizciliğinde Türk sahipli filo olarak yaklaşık 9 milyondan 29 milyon dedveyt tona geldik. 19'uncu sıradan 14'üncü sıraya geldik. Dünya denizciliğinin gemi inşasının yüzde 80'ini 30 ülkenin yaptığı düşünülürse 14'üncü sıra iyi bir sıra." bilgilerini verdi.

Arslan, Türkiye'deki tersane sayısının son 14 yılda 37'den 79'a yükseldiğini ifade ederek, "Çok daha önemlisi yaklaşık 400 ile 450 bin dedveyt ton inşaat kapasitesinden 4,5 milyona geldik. 10 misli artış var. Sektörün geleceği inşallah beklentilerimiz ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcilerinin söylediği gibi umut verici." diye konuştu.

Türkiye'nin yat üretiminde dünya 3'üncüsü olduğunu dile getiren Arslan, kabotaja verilen desteklerde de yüzde 100'ün üzerinde artış sağlandığını kaydetti.

Bakan Arslan şöyle konuştu: "Türkiye'nin toplam dış ticareti içerisindeki deniz yoluyla taşınan malların parasal değeri 202 milyar dolar. 2002'yle kıyaslarsanız aşağı yukarı 4 misli. Hakeza denizcilik eğitimi veren okul sayısı geçmişte 3 ile 5 ile anılırken bugün bu alanda üniversiteler var artık. Sadece fakülteler değil. Meslek yüksekokulları, hakeza denizcilikle ilgili özel okullar, kurslar. Eğitim kurumu sayısı 35 iken bugün 126'ya erişmişiz. Bu sektörün el ele birlikte başardığı bir konudur. Yine Kredi Garanti Fonu'ndan (KGF) 255 milyon TL'lik kefaletle gemi yatırımlarını ülkemizde teşvik sisteminde 2'nci bölgeden 5'inci bölgeye getirmiş olmak çok önemli bir uygulama. Ancak bu uygulamanın asıl güzel tarafı önceki gün açıklanan teşvik paketiyle netleşti. Artık 100 milyar TL'den  bahsediyoruz. Ondan da biz sektör olarak eğer akıllı davranır, adımlarımızı doğru atar, birbirimizle el ele çalışırsak eminim ki o fonlardan da ziyadesiyle yararlanacağız. Sektörü inşallah beklediğimiz noktalara daha emin adımlarla taşımız olacağız. "

bakan-arslan-plaket-toreni-1.jpg

"Bütün tersanelerin kira süreleri 49 yıla çıkarıldı"

Tersanecilik için kritik öneme sahip Tuzla ve Yalova'nın imar problemlerinin çözüldüğünü hatırlatan Arslan, "Şimdi tersanelerin kira süreleri 18 yıla düşmüştü, yine tersane sahibi geleceği göremediği için yatırım yapamıyordu veya ihtiyatlı davranıyordu. Bunun yerine 49 yıla çıkarılması çok önemliydi. Hiçbirini hiçbirinden ayırmadık, bugün itibarıyla bütün tersanelerin kira süreleri 49 yıla çıkarıldı." dedi.

Denizcilik sektörüne sağlanan destekleri sıralayan Arslan, sektörün Türkiye'nin kalkınması için önemli bir konumda olduğunu yineledi.

Türk milletinin, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişiminde teröristlere ve fesat çıkarmak isteyenlere ders verdiğini vurgulayan Arslan, "Nasıl birlikte hareket edip dünyanın hainlikleriyle ve de onların maşaları olan hainlerle baş ediyorsak, sektörde de omuzlarımıza yüklenen büyük bir sorumluluk var. Mühendisiyle, tersanecisiyle, armatörüyle bu sektörün şemsiye kuruluşları olan STK'larla biz beraber hareket ettiğimiz sürece nasıl bugün dünden iyi, yarın bugünden de iyi olacak. Şüpheniz olmasın." değerlendirmesini yaptı.

Program Arslan'ın konuşmasının ardından türkü dinletisiyle devam etti. Etkinliğin sonunda plaket takdimlerine geçildi. Bakan Arslan 15 Temmuz Gazisi Ahmet Taşkıran'a plaket takdim etti.

Arslan ve GMO Başkanı Nuri Uygur, meslekte uzun süre hizmet veren gemicilere ve denizcilik sektörü paydaşlarına plaket verdi.

bakan-arslan-plaket-toreni-2.jpg

ViraHaber.com

Bu haber toplam 2564 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.