1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Danıştay’dan Dur kararı
Danıştay’dan Dur kararı

Danıştay’dan Dur kararı

Makine ve Gemi İnşa Mühendislerinin Uzakyola intibakına Danıştay’dan dur kararı

A+A-

9 Eylül Üniversitesi tarafından Danıştay’a yapılan yürütmeyi durdurma ve iptal davasında Danıştay, Gemiadamları Yönetmeliğinin 8’inci maddesinin B-6 bendinin 7inci fıkrası ile 9’uncu maddesinin B-f bendinin 5 inci fıkrasının yürütmesini durdurdu.

Yürürlüğü durdurulan mevzuat ile Dört yıllık Makine ve Gemi İnşaatı Mühendisliği ile Deniz İşletmeciliği ve Yönetimi eğitimlerini kendi üniversitelerinde bitirdikten sonra Denizcilik Fakültelerinde Uzakyol Vardiya Mühendisi ve Uzakyol Vardiya Zabitliği tamamlama eğitimlerini alan mühendisler ile beraber ön lisans mezunlarının uzakyol vardiya zabitliği/makinistliği’ne intibak eğitimlerinin de yürürlüğü durdurulmuş oldu.

Denizcilik Müsteşarlığı tarafından Gemiadamları Yönetmeliğinde 2006 ve 2010 yıllarında yapılan değişiklikler yoluyla Makine ve Gemi İnşa Mühendislerinin fark derslerini tamamlamaları yoluyla Uzakyol Vardiya Mühendisi ayrıca denizcilik meslek yüksekokullarının mezunlarına da ilave koşullar ile uzakyol vardiya zabitliği ve makinistliğine intibak imkanı tanınmıştı.

Konuyla ilgili görüşlerine başvurulan Deniz Ulaştırması Genel Müdürü Dr. Özkan POYRAZ, Danıştay Onuncu Dairesinin Yürütmeyi durdurma kararının Müsteşarlıklarına tebliğ edildiğini doğruladı. Poyraz, Yüksek Mahkemenin kararının iptal istemli davanın esas kararı olmadığını, kararın yürütmeyi durdurma nitelikli ve Danıştay Dava Daireleri Kuruluna itiraz yolu açık nitelikte olduğunu vurgulayarak, her mahkeme kararının Anayasa hükümleri açısından idarelerce uygulanması gerektiğini belirtti. Yürütmenin durdurulması sebebiyle, söz konusu eğitimlere yeni başvuruların yapılmasını engellemek ve bu suretle doğabilecek mağduriyetleri önlemeyi teminen Gemiadamları Eğitimi Bilgi Otomasyon Sistemi üzerinden bu eğitimle yönelik yetkilerin askıya alındığını ve yeni kayıt yapılamayacağını bildirdi.

Karar’dan İTÜ Denizcilik Fakültesi, 9 Eylül Denizcilik Fakültesi (ARKAS ile birlikte düzenlediği kendi eğitimlerinin de yürürlüğünü durdurmuş oldu), KTÜ ve Yıldız Teknik Üniversitelerinde intibak eğitimi alan Makine ve Gemi İnşa Mühendisleri ile Piri Reis Üniversitesinde eğitim gören ön lisans mezunu vardiya zabitleri/makinistleri ve deniz işletmecileri etkileniyorlar.
 

Bu haber toplam 1052 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.