1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. "Demokrasiye yapılan saldırıyı açık yüreklilikle lanetliyoruz"
"Demokrasiye yapılan saldırıyı açık yüreklilikle lanetliyoruz"

"Demokrasiye yapılan saldırıyı açık yüreklilikle lanetliyoruz"

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu: "Dün demokrasiye yapılan saldırıyı açık yüreklilikle lanetliyoruz. Halkımız meydanlara çıktı, darbeye karşı direnme hakkını kullandı." dedi.

A+A-

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, TBMM Genel Kurulu'nun olağanüstü toplantısında yaptığı konuşmada, Türkiye Cumhuriyeti'nin milletine altın tabak içinde sunulmadığını, Türkiye Cumhuriyeti'nin acıyla, kanla, gözyaşı ile kurulduğunu belirtti. 

Yeniden bir devlet kurmak için verilen mücadelenin bütün dünyanın saygısını kazandığını ve mazlum milletlere örnek bir devletin kurulduğunu ifade eden Kılıçdaroğlu, cumhuriyeti demokrasi ile taçlandırmanın da cumhuriyeti kuranların çocuklarına vasiyeti olduğunun altını çizdi. 

Demokrasiyi oluşturmanın, geliştirmenin ve derinleştirmenin kolay olmadığını, bunun tarihin her evresinde görüldüğünü vurgulayan Kılıçdaroğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Biz de demokrasi adına ağır bedeller ödedik. Hatırlayınız; bu ağır bedeller hep darbe dönemlerinden sonra olmuştur. Açıkça söyleyelim, dün yaşadığımız olay doğrudan bir darbe girişimidir. Cumhuriyetimize, demokrasimize, tarihsel birikimimize yapılmış açık bir saldırıdır. Oysa biz demokrasimizi güçlendirmek ve baki kılmak için anayasamıza öyle maddeler koyduk ki değiştirilmesi dahi teklif edilemez. Nedir bunlar? Örneğin; Türkiye Cumhuriyeti demokratik, laik, sosyal bir hukuk devletidir, diyoruz. İşin anahtarı da aslında buradadır. Her koşulda demokrasiyi savunmak, hukukun üstünlüğünü savunmak, laikliği savunmak hepimizin ortak görevi ve ortak paydası olmalıdır. Kuşkusuz dün demokrasiye yapılan saldırıyı açık yüreklilikle grubum adına, bize oy veren bütün kitleler adına, Türkiye Cumhuriyeti yurttaşları adına açıkça lanetliyoruz."

Olayın herkeste derin üzüntü yarattığını ancak bu sürecin siyasette başından beri olması gereken, bir ortak paydada birleşmeyi sağladığını dile getiren Kılıçdaroğlu, bu ortak paydanın cumhuriyet ve demokrasiye bağlılık olduğunu söyledi.

Kılıçdaroğlu, "Demokrasiyi geliştirmek ve derinleştirmek hepimizin ortak paydası oldu. Bu bize gurur ve onur veriyor. Ancak bunu sadece dilimizle değil, yüreğimizle de söylemeye devam edeceğiz" dedi.

"Direnme hakkının ne kadar meşru olduğunu dün gördük"
Demokrasinin üstünlerin hukuku değil, hukukun üstünlüğü, anayasa ve edilen yemine bağlılık, düşünce ve medya özgürlüğü, tarafsız ve bağımsız yargı, güçler ayrılığı, din ve vicdan özgürlüğü anlamına geldiğini belirten Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu:

"Demokrasi aynı zamanda hukuku ve demokrasiyi katledenlere karşı direnme hakkı demektir. Dün halkımız meydanlara çıktı, darbeye karşı direnme hakkını kullandı. Hukukun çiğnendiği, hukukun üstünlüğünün reddedildiği hallerde, mesela demokrasinin darbe ile yok edilmesinin istenmesi halinde direnme hakkının ne kadar meşru olduğunu dün gördük. Direnme hakkına bundan daha güzel bir örnek verilemez. Şunu hiç kimse unutmasın; bu Meclis sonuna kadar demokrasiyi savunacaktır. Bundan hiç kimsenin endişesi olmasın. Bu Meclis cumhuriyetin değerlerini de sonuna kadar savunacaktır. Bundan da kimsenin endişesi olmasın."
ViraHaber.com

Bu haber toplam 1724 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.