1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Formüller uygulamalarla ele alındı
Formüller uygulamalarla ele alındı

Formüller uygulamalarla ele alındı

MCT Danışmanlık’ın bu sene 18.’sini düzenlediği İnsan Kaynakları Zirvesi, 13-14 Şubat 2013 tarihleri arasında İstanbul Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayında büyük bir katılımla gerçekleşti.

A+A-

Perihan USTA
Teknoloji ve Yönetim Danışmanı
Eğitim Uzmanı
Vira-Seaway /Yazar- Yayın Danışma Kurulu Üyesi

http://www.perihanusta.com


İnsan Kaynakları profesyonellerini buluşturan konferansın bu yılki teması,

Enerjiyi Yaratanlar : Hareket, Dönüşüm, Güç

Liderler, yöneticiler ve insan kaynakları profesyonelleri için enerjiyi yaratmak ve yaymak, performansa çıkan yolu tarif ediyor. Enerji, kimi zaman sektörde değişen regülasyon, rekabet ve pazar dinamikleri ile dışarıdan, kimi zaman da değişen bir yönetim anlayışının uygulamaları ya da çalışanlarının sesi ile içeriden yaratılıyor ve yayılıyor.

İnsan Kaynakları Zirvesi 2013 içeriği, kurumlarda “Yüksek Performans”ı tetikleyen 4 ana unsur çerçevesinde sunuldu.

Konferansın dört ana başlığı;
İKLİM / Enerjiyi Yaratan ve Yayan İklim
ETKİLİLİK / Enerji Yaratan ve Yayan Uygulamalar
LİDERLİK / Enerji Yaratan ve Yayan Liderler
YETKİNLİK / Enerji Yaratan ve Yayan Bireyler

İnsan enerjisi ve bu enerjinin hiçbir zaman durmayan bir güçle hareket etme arayışında olan kurumlar ve liderleri için harekete, dönüşüme ve güce dönüşme formülleri uygulamalarla ele alındı.

-"Kendimizi geliştirmek için çocuklar gibi olmalıyız"-
"Enerjiyi Yaratanlar, Hareket, Dönüşüm, Güç" temalı etkinlikte açılış konuşmasını yazar ve eğitimci "Zihin Haritalandırması" (Mind Mapping) kavramının yaratıcısı olarak bilinen Tony Buzan yaptı. Buzan, insanların yaşlarının ilerlemesiyle giderek daha monoton bir yaşamın içerisine sürüklenerek yaşam enerjilerini kaybettiklerini belirterek, "Monoton olmak yaşlandıkça beyninizin başına gelen bir şeydir. Sıkılırsanız sistemi kapatırsınız. Uyku moduna geçersiniz. Bilgi çağında beyinler kendilerini kapatıyor ve enerji aşağı doğru düşüşe geçiyor. Biz enerji çağında değiliz. Öyle olduğunu zannediyoruz ama değiliz. Bu nedenle bir sonraki dönem öğrenme dönemi. Kendimizi geliştirmek için çocuklar gibi olmalıyız, en az onlar kadar enerji dolu olmalıyız. Gelişmek için bütün insanların çocuk gibi olması gerekiyor. Ben bu yaşımda bütün enerjimi sabah uyandığımda bir vizyonumun olmasına borçluyum. Sabah uyandığımda o günle ilgili bir hedefim oluyor" şeklinde konuştu.

Zirvede açılış konuşmacısı olan Henley Business School eğitimcilerinden Bernd Vogel de profesyonel iş hayatında olanların yüksek enerjiye sahip olmasının gerekli olduğunu belirterek, "İnsan Kaynakları bölümlerinizdeki genel yapının, genel duygunun ne kadar önemli olduğunu belirmek istiyorum. Çalıştığınız şirketlerde çeşitli birimlerde farklı şekilde katılımın sağlanması gerekir. Enerji, İnsan Kaynakları departmanınızın fonksiyonlarını artırarak, performansınızı artırmak yönünde kullanılabilir" dedi.

Vogel herhangi bir şirkette çalışanların özelliklerinin doğru değerlendirilmesi gerektiğini vurgulayarak, "Kişiler arasındaki dinamikleri değerlendirmek gerekiyor. İnsanlar arasındaki dinamik düşünülmeli. Örneğin İstanbul'da günde trafikte 2,5 saat geçiren bir insanın etkileşimi ve dinamikleri ile ufak bir kasabada yaşayan ve işyerine 5 dakikada ulaşan bir insanın dinamiği çok daha farklı olabilecektir. Kişilerin ne kadar istekli, heyecanlı olduğu önemli" şeklinde konuştu.
Zirvede konuşan "Ben Nesli" (Generation Me) kitabının yazarı Jean Twenge de, günümüzde artık "BEN DİLİNİN" kullanımının giderek arttığını, bunun kişiler ve kurumlar arasındaki sağlıklı iletişime zarar verebildiğini belirterek, "Günümüz kuşağında artık daha fazla 'ben' sözcüğünü kullanıyoruz. ABD'deki okul kitaplarında bile birinci tekil kişinin kullanımının arttığını görüyoruz" dedi.

Konferans ‘’Her yıl kendini yenilemesi, uluslar arası iş trendlerini geniş bir perspektiften ele alması’’ ile katılımcıların yoğun ilgisini çekmektedir. Ancak bazı sunumlarda her yıl kullandığı taktiği tekrardan uzak kalırsa, ‘’YARATACAĞI ENERJİNİN GÜCE DÖNÜŞÜMÜ ‘’ sanırım daha etkili olacaktır.

virahaber.com
 

Bu haber toplam 978 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.