1. HABERLER

  2. ÇEVRE

  3. Fukuşima’nın suyu ya havaya ya okyanusa...
Fukuşima’nın suyu ya havaya ya okyanusa...

Fukuşima’nın suyu ya havaya ya okyanusa...

Japonya, 2011 yılında deprem ve tsunaminin ardından üç reaktörü hasar gören Fukuşima Nükleer Santrali'nde radyoaktif olma özelliğini koruyan suyu kademeli olarak Pasifik sularına ya da buharlaştırarak havaya bırakmayı planlıyor.

A+A-

Japonya Ekonomi ve Sanayi Bakanlığı, nükleer santralde muhafaza edilen radyoaktif suyun, kontrollü şekilde Pasifik'e bırakılması ya da buharlaştırılarak havaya karışmasının sağlanması veya her iki yönteminin birden kullanılması teklifinde bulundu.

Bakanlık, suyun kademeli olarak denize salınması işleminin, Birleşmiş Milletler (BM) Atomik Radyasyonun Etkileri Bilimsel Komitesi tarafından uygun görülen bir yöntemle yapılacağından ve çevredeki radyasyon seviyelerinin izlenmesine olanak tanıyacağından en iyi seçenek olarak görüldüğünü açıkladı.

Buharlaştırmanın da Three Mile Adası'ndaki nükleer santralde 1979'da meydana gelen kazanın ardından 87 bin ton trityumlu suyun 2 yılda ortadan kaldırıldığı sırada denenmiş ve sağlaması yapılmış bir yöntem olduğu vurgulandı.

Ekonomi ve Sanayi Bakanlığı, bir grup uzmana yaptığı teklifle Fukuşima'daki radyoaktif suyun tahliyesi konusunda ilk kez mevcut seçenekleri sınırlandırmış oldu.

Uzmanlar onaylıyor, çevrede yaşayanlar karşı çıkıyor

Santralin işletmecisi Tokyo Elektrik Enerjisi Şirketi (TEPCO), radyoaktif su depolama kapasitesinin 2022'den itibaren dolacağını açıklamıştı.

Fukuşima Nükleer Santrali'nde hala bine yakın tank içinde 1 milyon tondan fazla radyoaktif su muhafaza ediliyor.

Devasa dalga 11 Mart 2011’de Japonya’nun Miyako bölgesinde 8,9 büyüklüğündeki depremin ardından meydana geldi. Deprem ülke tarihine en güçlü dördüncü deprem olarak geçti. 16,000 kişinin ölümüne neden olan deprem sonrası yaşanan tsunami ise Fukuşima Nükleer Santrali faciasına sebep oldu.  Nükleer kaza 1986 yılındaki Çernobil felaketindne sonra en etkili nükleer kaza olarak kayıtlara geçti.

Tanklardaki radyoaktif içerikli suyun sel ve nükleer serpinti riskinin yanı sıra santraldeki temizleme çalışmalarını da engellediğine dikkat çekiliyor.

Uzmanlar, suyun kontrollü olarak denize salınmasını savunurken çevrede yaşayanlar buna karşı çıkıyor.

Sızıntıdan kurtulmak tahmin edilenden uzun sürebilir

Japonya'da 11 Mart 2011'de meydana gelen 9 büyüklüğündeki deprem ve sonrasında oluşan tsunami, Fukuşima Nükleer Santrali'nde radyoaktif sızıntıya neden olmuştu.

Olayda, santraldeki dört nükleer reaktöründen üçü zarar görmüş, çevrede yaşayan on binlerce kişi sızıntı sonrası evlerini terk etmek zorunda kalmıştı.

Sızıntının tamamen kontrol altına alınıp santralin tasfiye edilmesinin onlarca yıl süreceği tahmin ediliyor.

Vira Haber

Bu haber toplam 5586 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.