1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Gemi adamlarının iaşe bedeli arttı
Gemi adamlarının iaşe bedeli arttı

Gemi adamlarının iaşe bedeli arttı

Gemi Adamları İaşe Bedeli Tespit Kurulu, gemi adamları için günlük iaşe bedelini, 2 lira artışla 30 TL’ye çıkardı.

A+A-

Gemi Adamları İaşe Bedeli Tespit Kurulu, iaşe servisi kurulmayan gemi adamları için günlük 28 TL olarak uygulanmakta olan iaşe bedelini, 2 lira artışla 30 TL’ye çıkardı.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın Gemi Adamları İaşe Bedeli Tespit Kurulu Kararı, bugünkü (5 Mart 2019 tarihli) Resmi Gazete’de yayımlandı.

Halen uygulanmakta olan ve iaşe servisi kurulmayan gemi adamlarına ödenecek 28,00 TL (Yirmi sekiz Türk Lirası) iaşe bedelinin, 3 Mart 2018 tarih ve 30349 sayılı Resmi Gazete’de yayımlandığı, bu miktarın aradan geçen zaman içinde gıda maddeleri fiyatlarında meydana gelen yükselmeler karşısında günün şartlarına göre yetersiz kaldığı, iaşe bedelinin yeniden tespitinin zorunlu bulunduğu ve bunun, Yönetmeliğin 8 inci maddesinin verdiği yetkiye dayanılarak yurt çapında uygulanmak üzere tespitinin faydalı olacağı konusunda görüş birliğine varıldı.

Yönetmeliğin 7 nci maddesinde “... Ödenecek bedele esas; bir gemi adamının yaptığı göreve göre alması mecburi normal günlük gıdasını sağlayacak para miktarıdır.” şeklindeki hükmü göz önünde bulundurularak şu şekilde karar verildi.

TÜİK 2018 VERİLERİNE GÖRE 28 OLAN ÜCRET 30 TL OLDU!

Türkiye İstatistik Kurumu Başkanlığı 2018 yılı 5 il merkezi (Antalya, İstanbul, İzmir, Trabzon, Samsun) tüketici fiyatları endeksine giren maddelerden Yönetmeliğe göre besin kompozisyonu için esas alman maddelerin 2018 yılı fiyat aritmetik ortalaması,

Hizmet akitleri ve toplu iş sözleşmeleriyle tespit edilerek gemi adamlarına verilen iaşe bedelleri ile uygulanmakta olan iaşe bedelleri,

Yönetmeliğin 31 ve 32 nci maddeleri ile EK 2 ve 3 sayılı cetvellerine göre hazırlanan beslenme listesine göre 4800 kaloriyi verecek gıda kompozisyonu esas alınarak bütün sahil mıntıkalarına ve göllere uygulanmak üzere beher gemi adamına verilecek günlük nakdi iaşe bedelinin net 30,00 TL (Otuz Türk Lirası) olarak tespitine oy birliği ile karar verildi.

Vira Haber

Bu haber toplam 4869 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.