1. HABERLER

  2. DENİZ TİCARETİ

  3. MURAT KIRAN

  4. Güçlü Türkiye için güçlü denizcilik sektörü şart
Güçlü Türkiye için güçlü denizcilik sektörü şart

Güçlü Türkiye için güçlü denizcilik sektörü şart

Türkiye Gemi İnşaa Sanayicileri Birliği (GİSBİR) Yönetim Kurulu Başkanı Murat Kıran, "Askeri gemileri ihraç edersek 2023 hedefi için 10 milyar dolar küçük kalır" dedi.

A+A-

Türkiye Gemi İnşaa Sanayicileri Birliği (GİSBİR) Yönetim Kurulu Başkanı Murat Kıran, "Dünyadaki gelişmiş ülkelerin ortak özelliklerine baktığımızda deniz kuvvetlerinin çok ileri düzeyde olduğu görülüyor. Bugün Türkiye olarak geldiğimiz noktada, Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan önderliğinde hayata geçirdiğimiz MİLGEM projesinin Türk gemi inşa sanayisi tarafından Türk Deniz Kuvvetlerine kazandırılması birçok ön yargıyı yıktı." ifadelerini kullandı.

Kıran, "denizlere hakim olan cihana hakim olur" sözünün kendisi için anlam ve değerinin çok büyük olduğunu söyledi.

Savunma Sanayi Müsteşarlığının peş peşe askeri gemi ihalelerine çıktığını belirten Kıran, "Çünkü bu konuda Türk tersaneleri önemli bir imkan ve kabiliyete ulaştı. Şu an yüzde 60-65'e varan yerli katkı oranı, gönül ister ki yüzde 100'e ulaşsın, bu gemilerin içindeki tüm donanımlar ve sanayi ürünleri Türkiye'de üretilsin. Yan sanayi anlamında da önemli gelişmeler olduğunu görmek bizi daha da umutlandırıyor." dedi.

f511.jpg

Türkiye'nin deniz gücü olarak her alanda imkan ve kabiliyetlerini yükseltmesi gerektiğine inandığını kaydeden Kıran, şunları kaydetti:

"Yenilikçi Türk tersanelerinin tecrübelerini kullanarak farklı pazarlarda da etkin olacağını düşünüyorum, öncelikle off-shore sanayi bizim geleceğimizde çok önemli bir yer teşkil ediyor. Türkiye olarak Akdeniz ve Karadeniz'in altı keşfedilmeyi bekliyor. Sahip olunacak değer ülkemize çok ciddi bir ivme kazandıracak. Bu teknolojiye sahip olmak için dersimize daha iyi çalışmalı yani proaktif olmalıyız. Off-shore platformlarına destek veren gemileri inşa ettik, bu platformların bakım ve tamirlerini gerçekleştirdik. Şu an düşük petrol fiyatlarından dolayı bu alandaki işler durmuş gibi görünse de, fiyatlar yükseldiğinde Türk tersanelerinin bu pazara hazırlıklı olması oldukça önemli.

offshore_platform.jpg

Bunun yanında, inşa ettiğimiz askeri gemileri ihraç da edebilirsek 2023 için belirlenen 10 milyar dolarlık hedef bizim için çok küçük kalır. Güçlü bir Türkiye için güçlü bir denizcilik sektörü olmazsa olmaz. Bu doğrultuda hepimiz yorulmadan çalışıyoruz. Biz devletin çizdiği yolda ilerleyerek yatırımlarımıza süratle devam ediyoruz.

Oluşturduğumuz heyetler kanalıyla yurt dışına düzenli ziyaretlerimizi yapıyor ve dışarından gösterildiği gibi bir Türkiye olmadığımızı tüm muhataplarımıza anlatıyoruz. Ayrıca, uluslararası fuarlar da farklı pazarlara ulaşma noktasında en önemli araçlarımız. GİSBİR olarak bu tür etkinliklere destek oluyor ve mutlaka içinde yer alıyoruz. Dünya denizcileri olarak, 21-24 Mart'ta İstanbul Pendik Green Park Convention Center'da yapılacak 14. Uluslararası Exposhipping Denizcilik Fuar ve Konferansında buluşacağız ve yeni ticari iş birlikleri ile bilgi paylaşımları gerçekleştireceğiz."

exposhipping-expomaritt-1.png

Kıran, yeni inşa edilen küçük teknelerde KDV ve ÖTV'nin kaldırılma konusunun dünya ölçeğinde rekabetçiliğin artırılması, özellikle yerli talebin Türkiye'nin imkanlarıyla karşılanması açısından önem arz ettiğini belirtti.

Kıran, "Daha önceleri yabancı bayraktan da faydalanarak yurt dışından daha uygun maliyet koşullarında temin edilen bu teknelerin artık aynı şartlarda yurt içinde yapılmasının önü açılmıştır. Bu sayede bu teknelerin yapımına yönelik yerli malı üretimi ve istihdamın artacağını değerlendirmekteyiz." diye konuştu.

VİRA HABER | ViraHaber.com

Bu haber toplam 4263 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum