1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. İstanbul'a iki yeni şehir geliyor
İstanbul'a iki yeni şehir geliyor

İstanbul'a iki yeni şehir geliyor

Başbakan Tayyip Erdoğan, 'çılgın proje' Kanal İstanbul'dan sonra şimdi de İstanbul'a iki yeni şehir projesini kamuoyuna açıkladı.

A+A-

Başbakan Tayyip Erdoğan, 'çılgın proje' Kanal İstanbul'dan sonra şimdi de İstanbul'a iki yeni şehir projesini kamuoyuna açıkladı. Birer milyon nüfuslu iki şehirden Avrupa yakasında kurulacak olanı Karadeniz kıyısında, eski taşocaklarında inşa edilecek. Projeyle İstanbul'un finans merkezi olma hedefinin güçleneceğini kaydeden Erdoğan, "İstanbul'un ruhuna, fizikî yapısına ve çevreye zarar verilmeyecek" dedi. İki şehre ilişkin detaylar verilmezken amacın deprem riski olan yerlerdeki vatandaşların buralara taşınması olduğu belirtildi.

Başbakan Tayyip Erdoğan, iki hafta önce açıkladığı "Çılgın Proje: Kanal İstanbul"un ardından İstanbul'a 2 yeni şehir projesini de kamuoyuyla paylaştı. İstanbul'a kurulacak 2 yeni şehir projesinin bir dünya projesi olduğunu belirten Erdoğan "12 Haziran seçimlerinin ardından İstanbul için iki yeni şehrin inşasına başlıyoruz. Bu zamana kadar yaptıklarımız nihai bir proje çalışması değil, yapılmış 1/100.000'lik planlar üzerine bir plan, bir proje çalışmasıdır. Bu şehirlerden birini İstanbul'un Avrupa yakasında Karadeniz kıyısında eski taşocaklarının bulunduğu bölgede, diğerini Anadolu yakasında kuruyoruz." dedi. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Haliç Kongre Merkezi'nde İstanbul ve Türkiye için İki Yeni Proje tanıtımında İstanbul'da kurulacak 2 yeni şehri açıkladı. Yeni kurulacak iki şehirle İstanbul'un nüfusunu artırmayı düşünmediklerini kaydeden Erdoğan "Bunu birileri speküle ediyor, bu konuda benim düşüncelerim bellidir. İstanbul'un kendi içinde nüfusunun artması başka bir olay, göçle artması başka bir olay. Birinci derecede İstanbul'un deprem tehdidi altında olduğunu unutmayınız, depreme hazırlık ve kentsel değişim, dönüşüm amacıyla bu iki yeni şehri inşa ediyoruz." şeklinde konuştu.

Başbakan Erdoğan'ın Avrupa yakasında "40 bin hektarlık alan üzerine, maden ocaklarının olduğu bölgede inşa edilecek." diyerek işaret ettiği bölge Uskumruköy ve Yalıköy'e kadar uzanan kıyı şeridini kapsıyor. Anadolu yakasında kurulacak ikinci şehrin ise 3. köprü güzergâhında bir çıkışı bulunan Sancaktepe Paşaköy üzerinden Kurtköy ve Pendik'le birleşeceği öğrenildi.

12 Haziran seçimlerinin hemen ardından plan ve proje çalışmalarına yoğunlaşacaklarını ifade eden Erdoğan şunları söyledi: "Valimiz, Büyükşehir Belediye Başkanımız'dan yardım alacağız, vatandaşlarımızla görüşeceğiz ve bu modern yapıları inşa ederken bu gayet cazip olan yerlere de biz vatandaşlarımızı taşımayı hedefliyoruz. Bu iki şehirde yaklaşık 1 ila 1,5 milyon gibi bir nüfusu buralarda iskân edebileceğiz. Bizim ideal olarak 1 milyon bir tarafta, 1 milyon diğer tarafta olmasını planlıyoruz." Kurulacak iki yeni şehrin uydukentler olarak değil ticarî, sportif merkezlerle birlikte yükselecek önemli bölgeler olacağını hatırlatan Başbakan Erdoğan "Bu şehirlerde havaalanı var, hedefimiz 60 milyonluk gidiş geliş olacak bir havaalanı. Sağlam konutların yanında bu bölge geçmişi itibarıyla hep buralar taşocakları, kömür ocaklarının olduğu bölgeydi. Adeta savaş görmüş bir ülke gibiydi. İşte biz buralardan modern İstanbul'a geçeceğiz. Yani sosyal, ekonomik ve ticarî merkezlerin olduğu, yeşil alanların olduğu yerlere geçeceğiz. Kuracağımız iki yeni şehirle İstanbul'un küresel bir şehir olma özelliğini yükseltiyoruz. Bunlar iki ayrı şehir olmayacak tabii ki İstanbul'un içindeki bölgeler ama biz anlaşılır olsun diye iki ayrı şehir diyoruz." diye konuştu.

İstanbul'da yapılacak 3. köprüden dikey bağlantılarla E-5, TEM birbirine bağlanarak kısa sürede de ulaşma imkânı sağlanacağını ifade eden Erdoğan "İstanbul'un finans merkezi olma hedefi bu adımla güçlenmiş olacak. Bu iki şehir İstanbul'un ruhuna, fizikî yapısına zarar vermeyecek, tam tersine burada bu unsurları güçlendiren, rahatlatan, nefes aldıran bir anlayışla inşa edilecek. Maden ocaklarının artık faaliyetlerini durdurduğu bu 40 bin hektarlık alan tekrar hayat bulacak, yeşile kavuşacaktır. Hatta İstanbulluların denize, kültür ve spora ulaşım noktaları bu şehir olacak, İstanbul'a yıllık kapasitesi 60 milyon yolcu olan havaalanı inşa edeceğiz, bu şehrimizi bir ticaret merkezi olarak kurgulayacağız. Yeni spor tesisleri yaparak İstanbul'a çok önemli bir kompleksi ayrıca kazandıracağız. Tıpkı Kanal İstanbul'da olduğu gibi özellikle bu iki şehir projemiz de ayrıntılı ve hassas bir etüt, plan aşamasından sonra yükselmeye başlayacak." açıklamasında bulundu. Başbakan Erdoğan iki yeni şehir projesi konusunda seçimlerden sonra uygulamaya geçileceğini ve 1 yıl içinde bölgede makinelerin çalışmaya başlayacağını vurguladı.

Ağaoğlu, belki de bu işe girersin
Kuracakları iki yeni şehrin, her şeyden önce, İstanbul'un depreme hazırlıklı bir metropol olma vasfını güçlendireceğini belirten Erdoğan, "Muhtemel bir İstanbul depreminin, Türkiye geneline, asgari 100 milyar lira hasar ortaya çıkaracağı düşünüldüğünde, kuracağımız iki şehrin maliyeti ülkemize hiçbir yük getirmeyecek." dedi. Başbakan Erdoğan, toplantıya katılan işadamı Ali Ağaoğlu'na yönelik, "Ağaoğlu, belki de bu işe girersin." dedi.

Kim, ne dedi?
Ekokentler olacaksa ben varım
Ahmet Vefik Alp: Mimar kentbilimci yüksek mühendis:

Başbakanı projeci kimliği ve cesaretinden dolayı alkışlıyorum. Bir- takım ufuklar açıcı ve yeni yaklaşımları önermesini olumlu buluyorum. Ben de benzer bir kimlik taşıyorum. Başbakan'ın projelerini bir 3 lü grup olarak değerlendiriyorum. 3. Boğaz köprüsü ve otoyolları, Kanal İstanbul, bir de bu iki yeni kent bileşenini bir bütün olarak görüyorum. Bunlar İstanbula yeni nüfus getirmeyecekse tamamen arkasındayım. İstanbul'un doğasını bozmayacaksa, ekolojisine zarar vermeme şartıyla İstanbul'un önünü açacağını düşünüyorum. Sayın Başbakanım, buradaki yerleşim yerleri ekokentler olacaksa ben varım, o zaman yanındayım, emrindeyim, sonuna kadar.

İstanbul'a yeni yük getirmesin
Prof. dr. Hüseyin Öztürk Jeoloji Mühendisleri Odası İstanbul Şube Başkanı

İstanbul'un kuzeyinde killi bir zemin var. Çok harika bir zemin olmasa da fay hattından uzak olması nedeniyle deprem açısından güvenli sayılabilecek yerler. Türkiye'nin bu projeleri gerçekleştirebilecek gücü var. Ancak biz İstanbul'un nüfusunun daha fazla artmasını istemiyoruz. Bu şehirlerin İstanbul'a yeni yük getirmemesi gerekiyor. Su havzalarının içerisine girilmemesi gerektiğini düşünüyoruz ve Başbakan Erdoğan'ın bahsettiği kömür ocakları da su havzası dışında kalıyor. Bizim bütün endişemiz, daha fazla yeşil alanın tahrip olmaması.

Deprem riski açısından önemli
Prof. Dr. Murat Özler İstanbul Üniversitesi Çevre ve Yer Bilimleri Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü:

İstanbul'un kuzeye kayması hem deprem riski açısından hem de zemin açısından daha iyi olacaktır. İstanbul'un E-5'in deniz tarafında kalan kesim Zeytinburnu'ndan Beylikdüzü'ne kadar olan bölgenin zemini yumuşak ve deprem açısından riskli. Yapılması planlanan 3. köprü ve TEM yolu üzeri zemin açısından İstanbul'un en sağlam bölgesini oluşturuyor. Dolayısıyla İstanbul'un bu hattı oldukça sağlam. Karadeniz'e doğru şehrin taşınmasını doğru bir tercih olduğunu düşünüyorum. Daha güvenli ve sağlam binaların yapılacağı düşünüldüğünde projenin doğru bir tercih olduğunu düşünüyorum.

Başbakan yeni projeler için yer açtı
Tamer Özyurt: Özyurtlar Şirketler Grubu Başkanı:

Arazi sıkıntısı sebebiyle konut üreticilerinin tam önü tıkanmaya başlamışken Başbakan yeni projeler için bize yer açtı. Bu proje sayesinde 1 milyonu İstanbul'un Avrupa yakasında, 1 milyonu da Anadolu yakasında olmak üzere toplam 2 milyon konut yapılacak. İnsanlar ekonomik fiyatlarla konut sahibi olacak. Ekonomi canlanacak. Avrupa yakasındaki Arnavutköy'de olacak. Arnavutköy, Karadeniz'den Marmara'ya kadar uzanan büyük bir ilçe. Bunun içinde Kemerburgaz da bulunuyor. Kemerburgaz'da bugün görevini tamamlamış maden ocakları yer alıyor. Başbakan'ın sözünü ettiği şehir buraya kurulacak. Kanal İstanbul projesiyle birlikte düşünüldüğünde 'İstanbul'a iki yeni şehir' projesi ekonomiyi canlandıracaktır. Projeyi destekliyorum.

kanal.jpg

Zaman
 

Bu haber toplam 1580 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.