1. HABERLER

  2. ÇEVRE

  3. İzmit Körfezi'nden 220 ton atık çıktı
İzmit Körfezi'nden 220 ton atık çıktı

İzmit Körfezi'nden 220 ton atık çıktı

Kocaeli Büyükşehir Belediyesinin, İzmit Körfezi'nde başlattığı çalışma kapsamında 50 bin tonu son bir ayda olmak üzere 3 yılda 202 ton sıvı ve katı atık toplandı.

A+A-

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, İzmit Körfezini temiz tutmak amacı ile başlattığı çalışmalar aralıksız şekilde devam ediyor. Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma Kontrol Daire Başkanlığı Çevre Koruma Şube Müdürlüğü tarafından sürdürülen çalışmalar kapsamında son üç yılda İzmit Körfezi'nde 202 ton yüzer halde bulunan katı ve sıvı atık toplandı. Başaran1 ve Çevrem adlı araçları ile toplanan toplam 202 ton atığın 50 tonu ise fırtına ve bol yağışların olduğu son bir ayda gerçekleşti.

 

2007 Yılından İtibaren

Büyükşehir Belediyesi'nin Körfezi yeniden canlandıracak çalışmalara devam ediyor. Denize 30 yıl aradan sonra yeniden yüzülebilecek duruma getiren, yüzme ve yelken yarışmalarının yapıldığı bir duruma dönüştüren Büyükşehir deniz yüzeyindeki sıvı ve katı atıkların temizlenmesi için de çalışmalarını sürdürüyor. Bu kapsamda 2007 yılı Ağustos ayından itibaren deniz süpürgeleri ile atıklar denizden toplanmaya başladı.

 

Başaran1 ve Çevrem

Başaran1 ve Çevrem araçları 2007 yılında 20 ton, 2008 yılında 28 ton, 2009 yılında 64 ton katı atık deniz yüzeyinden toplanarak bertaraf edilmesi sağladı. Bu sene ise yaklaşık 90 tın sıvı ve katı atık toplanarak çalışmaların yoğunluğu artırıldı. Böylece kirliliğin önüne geçildi ve sudaki oksijen miktarı artırılarak denizdeki canlıların sayısının artmasına fayda sağlandı.

 

Son Bir Ayda 50 Ton

Kocaeli'yi son bir ayda etkisine alan yağış ve fırtına, denizdeki atıkların artmasına neden oldu. Özellikle dereler vasıtası ile İzmit Körfezine taşınan katı atık miktarı artması bu tarihten itibaren deniz yüzeyinden toplanan atık miktarını da artırdı. Büyükşehir Belediyesi deniz süpürgeleri bu ayda yaklaşık 50 ton atık toplayarak olumsuzlukların önüne geçti.

 

Oksijen Miktarı Artıyor

Deniz Süpürgelerinin bünyesinde; 150 m. bariyer, oilskimmer (20m3/saat), sorbent boom (40 adet – 1,8m.), sorbent ped (300 adet 50*40 cm. boyutlarında) ve hidrolik vinç bulunmaktadır. Bu sayede denizde oluşabilecek kazalarda acil müdahale ve kirliliği önleme çalışmaları gerçekleştirebiliyor. Oil skimmer adı verilen cihaz denizdeki canlıların yaşamını etkileyen petrol ve petrol türü maddelerin emilmesini sağlıyor. Saatte 20 metre küp kapasite ile petrol türü maddeleri deniz yüzeyinden alan skimmer ile sudaki oksijen miktarının artmasını sağlayarak Körfez'in yaşanabilirliğini artırıyor.

 

Zararlı Sıvı Yayılımı Bariyerlerle Önleniyor

Deniz temizliği için çok önemli bir görevi yerine getiren Deniz Süpürgesi her hangi bir sıvı atık dağılımı sırasında yayılımı önlemek amacı ile bariyer bulunuyor. Yüz elli metre uzunluğundaki bariyer, atıkların dağılmadan toplanmasını sağlıyor. Böylece deniz canlıları ve dolaylı olarak da besin zinciri olarak insanlara olan zararı engelleniyor.

 

Gerçekkocaeli

Bu haber toplam 884 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.