1. HABERLER

  2. DENİZ KÜLTÜRÜ

  3. Jotun duayenleri bir araya getirdi
Jotun duayenleri bir araya getirdi

Jotun duayenleri bir araya getirdi

Jotun Denizcilik Günleri, seyir defterine yazılmayanlara ışık tuttu.

A+A-

Jotun Denizcilik Günleri, denizcilik sektörünün duayenlerine ev sahipliği yaptı. Süleyman Savaş moderatörlüğünde gerçekleşen Jotun Denizcilik Günleri’nde, Kaptan İzzet Kopanoğlu, Kaptan Mümtaz Diker ve Kaptan Refik Akdoğan denizcilik sektörüne yönelik mesleki gözlem ve deneyimlerini katılımcılar ile paylaştılar.

 

Geçtiğimiz yıl başlamış olan Jotun Denizcilik Günleri’nde, bu yıl denizcilerin anıları konuşuldu. Uzun yıllar uzakyol kaptanlığı yapmış olan değerli denizciler, denizcilik hayatlarında iz bırakan, unutamadıkları olayları keyifli bir ortamda anlattılar. Denizbank’ın ve ilk tersanenin kuruluşundan pareketelerle yön bulma dönemlerine, açık denizlerde yaşanmış fırtınalardan, ünlü gemilere kadar seyir defterine not edilmemiş birçok konu, katılımcıları denizcilik sektörünün geçmişinde kısa bir yolculuğa çıkardı. Jotun Gebze Ofisi’nde gerçekleşmiş olan Jotun Denizcilik Günleri, deniz ve denizcilikle ilgili merak edilen birçok soruya anılar ışığında yanıt verdi. Yaklaşık 1,5 saat süren konuşmalar sonrasında Jotun Denizcilik Günleri şık bir kokteyl ile sona erdi.

 

Jotun Denizcilik Günleri, sektörün gelişiminde rol oynuyor

Jotun Boya Deniz ve İhracat Müdürü Tunç Kazancıoğlu, yaptığı açılış konuşmasında, Jotun Denizcilik Günlerinin sektöre yön veren konuların tartışıldığı önemli bir platform olarak benimsendiğini ve bu yıl, etkinlik kapsamında denizciliğin ne kadar kutsal bir meslek olduğunu vurgulamaktan duydukları memnuniyeti dile getirdi. Ayrıca Kazancıoğlu, kaleme alınmamış özel denizci anılarının sektörün gelişimini gösteren en güzel örnekler olduğunu sözlerine ekledi.

 

Biyografiler

 

Kaptan Mümtaz Diker:

1 Temmuz 1919 yılında Rami’de dünyaya gelmiştir. İstanbul Erkek Lisesi orta bölümünü bitirdikten sonra Yüksek Denizcilik Okulu’na girmiştir. Yüksek Denizcilik Okulu’ndan 1943 yılında mezun olmasının ardından gemilerde çalışmaya başlamış ve uzun yol kaptanlığı yapmıştır. 1966-1969 tarihleri arasında okul gemilerinde öğretmenlik yapmıştır. Gerek idareci, gerekse eğitimci kimliği ile tüm denizcilik camiasının taktirini kazanmıştır. Kendisi, Uzun Yol Kaptanları Derneği Onursal başkanıdır.

Kaptan İzzet Kopanoğlu:

2 Temmuz 1926 yılında doğmuştur. Yüksek Denizcilik Okulu’ndan 1950 yılında mezun olmasının ardından 1991 yılına kadar Devlet Deniz Yolları ve Türkiye Denizcilik İşletmeleri’nde 40 yılı aşkın bir süre hizmet vermiştir. Denizcilik sektörüne verdiği hizmetlerden ötürü taktir, taltif ve teşekkür belgeleri almıştır.

Refik Akdoğan:

Uzak yol kaptanı olup, 1927 yılında Ordu’da doğmuştur. 1948 yılında Yüksek Denizcilik Okulu’ndan mezun olmuştur. 25 yıl denizde ve karada çeşitli denizcilik görevlerinde çalıştıktan sonra 1974 yılında Gemi Kurtarma İşletmesi’nde Baş Uzman iken kendi isteği ile emekli olmuştur. Emekli olduktan sonra denizcilik sektöründe danışman olarak çalışan Refik Akdoğan, ayrıca İTÜ Denizcilik Fakültesi’nde öğretim görevlisi olarak görev yapmıştır.

 Süleyman Savaş:

1952 yılında Kırıkkale’de doğmuştur. 1975 yılında Yüksek Denizcilik Okulu Makine bölümünden mezun olmuştur. DB Deniz Nakliyatında başlayan deniz hayatı 1985 yılında karaya geçerek son bulmuştur. Özel sektöre ait denizcilik şirketlerinde yönetici olarak çalışmıştır. Son dönemde Gemi İnşa sektöründe çalışmaya başlamıştır. Halen aktif olarak çalışmaktadır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Virahaber

Bu haber toplam 1332 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.