1. HABERLER

  2. ÇEVRE

  3. Kanal İstanbul’da güzergah çevre raporunu bekliyor
Kanal İstanbul’da güzergah çevre raporunu bekliyor

Kanal İstanbul’da güzergah çevre raporunu bekliyor

Türkiye’nin mega projelerinden Kanal İstanbul'un güzergahının belirlenmesi için çevre raporu bekleniyor.

A+A-

Çevre ve Şehircilik Bakanı Çevre ve Şehircilik Bakanı Fatma Güldemet Sarı  “Kanal İstanbul için çevre hassasiyeti üzerinde duruyoruz. Çevreyle ilgili raporlar tamamlanarak önümüze geldikten sonra değerlendirmemizi yapacağız ve güzergahı belirleyeceğiz” dedi.

Türkiye’nin mega projelerinden Kanal İstanbul için yasal düzenleme yapılırken, çevreye hassasiyet üst düzeyde tutulacak. 15 milyar dolarlık projede teknik raporların tamamlanmasının ardından güzergah belirlenecek. Çevre ve Şehircilik Bakanı Fatma Güldemet Sarı “Hem Çevre Bakanlığı olarak çevresel etkiler değerlendirilecek hem de Şehircilik Bakanlığı olarak burada planlama yapılacak” dedi.

Yeni yerleşim alanları oluşturulacağını belirten Sarı “Bu alanlar içinde yeşil alanlar, merkezi iş alanları, konut alanları, müzeler, üniversite, bağlantı yolları, metro bağlantıları olacak. Bu alanların planlamaları üzerinde çalışmalarımız devam ediyor. Netleştiği zaman bunları paylaşacağız” diye konuştu.

Proje kapsamında 500 bin nüfuslu iki şehir yapılması planlanıyor. Bakan Sarı, Kanal İstanbul’da çevre etkilerinin olumlu olumsuz her şeyinin değerlendirildiğinin altını çizerek çevreye rağmen bir iş yapılmadığını vurguladı. Çevreye olası bir zarar varsa bu zararı telafi edecek önlemlerin alındığını aktaran Bakan Sarı “Bir projeye bunun altyapısı oluşturularak başlanıyor. Kimse gözü kapalı ‘Hadi burada kanal yapalım’ demiyor. Ama bütün bunlar uzun bir süreç. Kanal İstanbul’un hazırlık süresinin bu kadar uzaması bütün bu etkilerin iyi analiz edilmesinden kaynaklanıyor” diye konuştu.

Yatırımların önünde kalkan

Sarı, çevresel etkilerin her yatırımda, yatırımların önünü kesmek için kalkan gibi kullanıldığını belirterek “Çevresel etkilerden bahsederek, çevreyi koruma söylemleriyle sahaya vatandaşları indiriyorlar, kendi yanlarına çekmeye çalışıyorlar. Gezi olayları sırasında ‘Biz 3. Boğaz köprüsünü, 3. Havalimanını istemiyoruz’ demişlerdi. 3. köprünün son tabyasının kaynağı yapıldı, yakında açılacak. İstanbul trafiğini hafifletecek ve İstanbul’dan transit geçen bütün araçların o yolu kullanacağı bir alternatif güzergah oluşuyor” dedi.

Çevreyi az kirletene düşük vergi

Çevre ve Şehircilik Bakanı Sarı, Maliye Bakanlığı’nın emisyon salınımı az olan araçlara yönelik düşük vergilendirme çalışmasına yönelik soruya şu yanıtı verdi: “Hepimizin ortak amacı dünyayı sera gazı emisyonlarından kaynaklanan iklim değişikliğine karşı korumak. Biz iyi niyet katkı payımızı gelişmekte olan bir ülke olarak, 2030’a kadar enerjide yapacağımız yatırımları, dışa bağımlılığımızı nasıl azaltabiliriz, ulaşımda yapacağımız teşviklerle, hibrit, elektrikli araçların önünün açılmasına kadar. Bütün bakanlıklar, kamu, özel sektör ya da vatandaş olarak kendi katkımızı sunmamız gerekiyor. Çevre etkisinden dünyayı hepimizin koruması lazım.”

ViraHaber.com

Bu haber toplam 2797 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.