1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Kumpas mağdurları kritik görevlerde
Kumpas mağdurları kritik görevlerde

Kumpas mağdurları kritik görevlerde

Balyoz ve Askeri Casusluk gibi davalardan yargılanarak yıllarca hapis yatan kurmay subaylar, 15 Temmuz askeri darbe girişiminin ardından kritik görevlere getirilmeye devam ediyor.

A+A-

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nın en önemli savaş gemileri olan fırkateyn ve hücumbotların komodorlukları (4 geminin komutanlığı) bu davaların mağduru kurmay albaylara verildi. Deniz Kurmay albaylar Erdinç Altıner, Hasan Özyurt, Aydın Sezenoğlu, Ayhan Türker Koçpınar, Haluk Baybaş ve Sadık Kula amiral yetkileri ile çeşitli birimlere atandı.

15 Temmuz gecesi yaşanan askeri darbe girişimi sonrasında Türk Silahlı Kuvvetleri’nin pek çok biriminde emir-komuta zincirini etkileyebilecek değişiklikler yapıldı. Askeri hiyerarşinin devam etmesi ve görevin devamının sağlanması için harekete geçenDeniz Kuvvetleri Komutanlığı, pek çok kumpas davası mağduru kurmay albaya önemli görevler verdi. 

Amiral yetkisi verildi

2010 yılı öncesine kadar gelecekleri parlak komutanlar arasında gösterilen ancak Balyoz ve Askeri Casusluk gibi davalardan 3-4 yıl hapis yatan kurmay subaylardan 6’sı, amiral yetkileri ile yeni görevlerine başladı. 

Deniz Kurmay Albay Erdinç Altıner, 2 üstün başarı kıdemi alarak sınıf arkadaşlarının önünde yer alıyordu. Başarısı ve azmi ile Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nın geleceği parlak subayları arasında gösteriliyordu. Donanma’nın en güçlü ve modern savaş gemisi olan fırkateynlerde 14 yıl boyunca çeşitli görevler yapan Albay Altıner, TCG Oruçreis fırkateyninin komutanıyken Balyoz Davası kapsamında 3 yıl hapis yattı, 16 yıl hapis cezasına çarptırıldı. 

Anayasa Mahkemesi kararının ardından tahliye olan Albay Altıner, yeniden yargılama sonucunda beraat etti ve Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nda görevine geri döndü. Albay Altıner, darbe girişiminin ardından 5’inci Fırkateyn Komodoru olarak görevlendirilerek, amiral yetkileriyle 3-4 fırkateynden oluşan bir filoya komutan oldu.  

Korsan avcısı görevde  

Deniz Kurmay Albay Hasan Özyurt, Aden Körfesi ve Somali açıklarında deniz korsanlarına karşı mücadele eden TCG Gediz fırkateynin komutanıyken hakkında Balyoz soruşturması kapsamında gözaltı kararı verildi. Özyurt, tutuklandı. 3 yıl hapis yatan ve 16 yıl hapis cezasına çarptırılan Albay Özyurt da yeniden yargılamada beraat etti. Albay Özyurt, darbe girişiminin ardından 3’üncü Fırkateyn Komodoru olarak göreve başladı. 

‘Filotilla Komodoru’

Kurmay Albay Ayhan Türker Koçpınar, Gölcük’teki Donanma Komutanlığı Hücumbot Filosu’nda görevliydi. Balyoz davası kapsamında tutuklanan Albay Koçpınar, 3 yıl hapis yattı ve 16 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Anayasa Mahkemesi’nin “hak ihlali” kararının ardından tahliye edildi ve yeniden yargılamada beraat etti. Albay Koçpınar, darbenin ardından Hücumbot Filotillası Komodoru olarak göreve başladı. 

4 yıl hapis yattı

Deniz Kurmay Albay Haluk Baybaş, Hint Okyanusu’nda TCG Barbaros Fırkateyni’nin komutanı olarak görev yaparken Balyoz soruşturması kapsamında tutuklandı. 4 yıl hapis yatan ve 16 yıl hapis cezası alan Albay Baybaş, Anayasa Mahkemesi’nin “hak ihlali” kararının ardından tahliye edildi ve yeniden yargılamada beraat etti. Yeniden döndüğü Deniz Kuvvetleri’nde Donanma Komutanlığı Muhrip Filotillası Komodorluğu görevini yürütmeye başlayan Albay Baybaş, darbe girişiminin ardından Kuzey Görev Grup Komutanı olarak görevlendirildi.  

Casusluktan yargılandı 

İzmir Askeri Casusluk davasından yargılanan ve beraat eden Kurmay Albay Sadık Kula da önemli bir atama ile İstanbul’daki Kuzey Deniz Saha Kurmay Başkanı oldu. Albay Kula, tayin edilirken görev yaptığı komutanlık içinde terfi ettirildi.

Hasdal’da hapis yattı  

Deniz Kurmay Albay Aydın Sezenoğlu, TCG Yıldırım Fırkateyni ile Libya’da uluslararası barış gücünün komutanlığını yaptıktan sonra Kuzey Görev Grup Kurmay Başkanı’yken Balyoz soruşturması kapsamında gözaltına alındı. Tutuklandıktan sonra Hasdal Askeri cezaevi’ne konulan Albay Sezenoğlu, 3 yıl hapis yattı. 16 yıl hapis cezasına çarptırılan Albay Sezenoğlu, Anayasa Mahkemesi’nin “hak ihlali” kararının ardından tahliye oldu ve yeniden yargılamada beraat etti. Albay Sezenoğlu, 1’inci Fırkateyn Komodoru olarak görevlendirildi. 

ViraHaber.com

Bu haber toplam 3147 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.