1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Kurşun delikleri kapatılmış
Kurşun delikleri kapatılmış

Kurşun delikleri kapatılmış

İsrail'in Gazze'den ambargoyu kaldırmaması durumunda ekim ayında dünyanın dört bir yanından yardım filoları tekrar yola çıkacak

A+A-

Mavi Marmara'daki kurşun delikleri kapatılmış


İnsani Yardım Vakfı (İHH) Genel Başkan Yardımıcısı ve Yönetim Kurulu Üyesi Hüseyin Oruç, 9 Türk'ün hayatını kaybettiği Mavi Marmara gemisinin önünde yaptığı açıklamada İsrail'in Gazze'den ambargoyu kaldırmaması durumunda Ekim ayında dünyanın dört bir yanından yardım filolarının tekrar yola çıkacağını açıkladı. Oruç, Mavi Marmara gemisinde gözleri ile gördüğü yüzlerce kurşun deliğinin İsrailliler tarafından kapatılarak yok edildiğini söyledi.

Hüseyin Oruç, yönetim kurulu üyeleri ile birlikte İskenderun Limanı'nda yaptığı basın açıklamasında, 31 Mayıs'ta uluslararası karasularında yaşanan insanlık dışı olayların dünyanın hiçbir yerinde bir daha yaşanmaması dileğinde bulundu. Tek amaçlarının insani yardım malzemelerini zulüm görmekte olan Gazze halkına ulaştırmak ve dünyanın dikkatini buradaki ambargoya çekmek olduğunu hatırlatan Oruç, "Fakat İsrail askerleri 31 Mayıs gecesi öldürmek için geldiler. Ve 9 kardeşimizi canlı yayında dünyanın gözleri önünde şehit ettiler. 54 kişi yaralandı. Hepimiz cezaevlerinde kaldık. Çok zor günler yaşadık. İsrail'in yaptığı tam bir korsanlıktır. Somalili korsanlar bile birçok gemi kaçırmalarına rağmen kimseyi öldürmemişlerdir. İsrailliler Somalili korsanlardan beter çıktılar" dedi.

"İsrail artık yanlışını görsün"
İsraillilerden özür dilemeleri, zararların karşılanması için tazminat ödemesi, Birleşmiş Milletler (BM) tarafından bağımsız bir komisyon kurularak saldırının tüm yönleriyle araştırılarak dünya kamuoyuna açıklanması, Gazze'deki ambargonun kaldırılması ve el konulan gemilerin iade edilmesinden oluşan 5 şartı yerine getirmelerini istediklerini hatırlatan İHH Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Oruç, şöyle devam etti:

"68 gün sonra gemilerimiz geldi. Bu önemli bir gelişme. BM Genel Kurulu ve İnsan Hakları Örgütü tarafından oluşturulacak komisyonun saldırının araştırılmasında önemli bir etken olacağını düşünüyoruz. Fakat bu komisyon içerisinde İsraillilere yakınlığıyla bilinen savaş suçlusu olarak yargılanmış olan Kolombiya eski Devlet Başkanı Oriva'nın bulunması akıllarda soru işareti bırakıyor ve bizi şüpheye düşürüyor. Ama her şeye rağmen komisyonun vereceği rapor ne olursa olsun bütün dünya Mavi Marmara gemisinde yaşananları canlı yayında izlediler. Bütün dünya her şeyi artık biliyor. Gemilerin Türkiye'ye iade edilmesi Türkiye'nin şartlarının birer birer kabul edildiği anlamına geliyor. Şehit olanların şehitlik sebebi çekilen acıların gerçek sebebi ambargonun kaldırılması için verilen mücadeledir. Bütün dünya ambargonun kaldırılmasını istiyor. Buna karşılık İsrail en azından yazılı olarak da olsa ambargoyu azalttığını söylüyor. Ama bunu ne Gazze'de ne de başka bir Filistin kentinde göremiyoruz. Bu sıcak gündemde İsrail'in söz verip sözünü unutturduğunu görmek istemiyoruz. 68 gün bekledik. Bu gemiler geldi. Kalan 5 geminin de yakın zamanda bırakılması bekleniyor. Çok uzak değil. Ekim ayında Avrupa'dan Güney Afrika'ya kuzeyden güneye farklı din ve dillerden on binlerce insan yeni gemilerle filolar halinde Gazze'ye yardım götürmek için yola çıkacaklar. Taleplerimiz arasında yer alan Gazze'deki ambargonun kaldırılmaması halinde filolar yola çıkacaklar. İsrail artık yanlışını görsün. Türkiye, Mısır, İsrail, Filistin, Ürdün artık eskisi gibi değil. Tüm dünya İsrail'in oynadığı oyunları görüyor ve izliyor. (Düünya) Artık barış içerisinde ekonomisiyle, yönetimiyle kendi kendine yeten bir Filistin görmek istiyor."

Gemilerde Radyasyon Taraması Yapılacak
Genel Başkan Yardımcısı Oruç, "Pazartesi gününden itibaren Ankara'dan kriminal labaratuardan gelecek ekip ve savcıyla gemilerde hasar inceleme çalışması yapacak. Saldırının tüm izlerinin yanı sıra radyasyon taraması yapılacak. Ve en ufak deliller bile toplanmaya çalışılacaktır. BM de isterse bu araştırmaya dahil olabilecektir. Mavi Marmara'nın hiçbir heyecanı kalmamış. Üzerinde dünyayı temsil eden hiç birşey bırakılmamış. Saldırıda binlerce kurşun deliği açıldığını gözlerimle görmüştüm. Hepsi kapatılmış ve boyanmış. Gözle görünür hiçbirşey kalmamış. Bir tek Arapça ve İbranice yazılan 'İnsani yardım götürüyoruz' yazısını İsrailliler silmeyi unutmuşlar" ifadelerini kullandı.

Bu haber toplam 865 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.