1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Kurtulmuş: Çocukça bir şov
Kurtulmuş: Çocukça bir şov

Kurtulmuş: Çocukça bir şov

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Bakanlar Kurulu sonrasında önemli açıklamalarda bulundu. Kurtulmuş, Rusya’nın Boğaz’dan füzeli geçişiyle ilgili olarak, ” o görüntüler çocukça bir şovdu” dedi.

A+A-

 Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Bakanlar Kurulu sonrasında basın açıklaması yaparak gazetecilerin sorularını yanıtladı. Boğaz’dan füzeli geçişle ilgili Kurtulmuş, “Boğazlardan geçişteki görüntüye gelince, ilgili bütün girişimlerde bulunulmuştur. O görüntüleri biraz da şova dönük görüntüler olarak algıladık. Böyle bir geçişe, şova ihtiyaç yoktu. O görüntünün Türkiye’nin güvenliğini tehdit altına aldığı da açıktır. Halbuki hiçbir şekilde oradan geçiş yapan Rus gemilerine karşı en ufak bir tehdit söz konusu değildi. O görüntünün olmamasını arzu ederdik. Biraz da çocukça bir şov olduğunu ifade edeyim bir kere daha. Bununla ilgili olarak uluslararası hukukun Türkiye’ye tanımış olduğu bütün imkanlar kullanılarak önce Türkiye’deki Rusya Federasyonu’nun Dışişleri bakanlığına büyükelçi davet edilmiştir. Gerekli hususlar kendilerine hatırlatılmıştır. Ümit ederim ki Türkiye aynı durum ile bir daha karşılaşmaz” dedi.

Kurtulmuş, Bakanlar Kurulu’nda ele alınan konulara ilişkin, “2016 Merkezi Yönetim Geçici Bütçe Kanunu Tasarısı incelenerek TBMM’ye sevk edildi. Gönlümüz arzu ederdi ki geçici bir bütçe kanunu tasarısı yerine, 2016 yılının kalıcı bütçesini yapabilseydi. Maalesef muhalefet partilerin tamamıyla uzlaşma olmadığı için geçici olan bütçe tasarısını TBMM’ye sevk edildi. Normal bütçeyi hemen yapacağız. Ocak ayı sonunda 2016 yılı bütçesi ile yolumuza devam edeceğiz. Yatırımların kesintiye uğramaması için 3 aylık bir bütçedir. Uçak düşürülme olayından sonra Rus uçağının, Türkiye sınırlarını ihlali üzerine gerçekleşen olaydan sonra Rusya tarafından yapılan açıklamalar ile ortaya çıkan yeni bir ekonomik durumdur. Bu çerçevede Rusya ile yaşanmakta olan bu krizin muhtemel boyutlarının neler olacağı en iyimser ve en kötümser senaryoların hepsi detaylı bir şekilde çalışılmış Türkiye’nin atması muhtemel adımlar üzerinde uzun uzun durulmuştur. Ekonomiye etkisi ve Türki’ye hangi tedbirleri alır bunları uzun uzun tartışarak bunlarla ilgili bir eylem planı da ortaya çıkarıldı. Ümit ediyoruz ki Rusya ile yaşanmakta olan bu kriz, en kısa zamanda sonuçlanır. Bu olay geride kalarak komşumuz stratejik müttefikimiz, ekonomik ortaklığımız bulunan Rusya ile yolumuza kaldığımızdan yerden devam ederiz” diye konuştu.

“Boğaz'dan geçişte böyle bir geçişe şova ihtiyaç yoktu, çocukça bir şov”

Boğaz’dan füzeli geçişle ilgili Kurtulmuş, “İçeride bu tedbirler ilgili konuları müsaade ederseniz teferruatlı bir açıklama yapmayayım bu hükümete kalsın. Ama şunu samimiyetle açık yüreklilikle söylemek isterim; biz krizi tırmandıran taraf olmayacağız. Krizin mümkün olduğu kadar kısa süre içerisinde sonlandırılması için gayret sarf ediyoruz. Ekonomide Rus tarafının atacağı adımlar varsa Trükiye’nin de var. O adımlar başka adımları getirecektir biz bütün adımları en ince ayrıntısına kadar konuşuruz. Ama bu adımların atılması taraftarı değiliz. Rusya tarafının da bu adımları atmasından yana değiliz. Bazı tedbirleri uygulama gereğimiz ortaya çıkmasın isteriz. Boğazlardan geçişteki görüntüye gelince, ilgili bütün girişimlerde bulunulmuştur. O görüntüleri biraz da şova dönük görüntüler olarak algıladık. Böyle bir geçişe, şova ihtiyaç yoktu. O görüntün Türkiye’nin güvenliğini tehdit altına aldığı da açıktır. Halbuki hiçbir şekilde oradan geçiş yapan Rus gemilerine karşı en ufak bir tehdit söz konusu değildi. O görüntünün olmamasını arzu ederdik. Biraz da çocukça bir şov olduğunu ifade edeyim bir kere daha. Bununla ilgili olarak uluslararası hukukun Türkiye’ye tanımış olduğu bütün imkanlar kullanılarak önce Türkiye’deki Rusya Federasyonu’nun Dışişleri Bakanlığına büyükelçi davet edilmiştir. Gerekli hususlar kendilerine hatırlatılmıştır. Ümit ederim ki Türkiye aynı durum ile bir daha karşılaşmaz” ifadelerini kullandı.

ViraHaber.com

Bu haber toplam 833 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.