1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. "Marmaray'ı Abdülmecit dedemiz çizmiş"
"Marmaray'ı Abdülmecit dedemiz çizmiş"

"Marmaray'ı Abdülmecit dedemiz çizmiş"

Başbakan Erdoğan, geçtiğimiz günlerde açıkladığı Kanal İstanbul projesinden bahsederken ''Marmaray'ı merhum Abdulmecit dedemiz mimari çizgilerini çizmiş. Arşivlerden onu çıkardık...Biz o çizgiler üzerinden hareketle, iktidarımız döneminde bir adımını attı

A+A-

Erdoğan, Tüm Sanayici ve İş Adamları Derneği'nin (TÜMSİAD) Green Park Otel'de yapılan 4. Olağan Genel Kurul Toplantısı'nda yaptığı konuşmada, muhalefete yüklendi.

SİYASETTE ÜSLUP TARTIŞMASI

Başbakan Erdoğan, CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu'nu eleştirirken, şunları söyledi:

“Göreve gelmesinin üzerinden bir yıl bile geçmeden, onlarca kez çark eden, onlarca kez U dönüşü yapan, söylediğini inkar eden bir Genel Başkanın, millet nezdinde inandırıcı olması, ikna edici olması elbette mümkün değildir. Hele hele, milletin karşısına çıkıp, meydanlarda ağzını bozan, edep dairesinin dışına çıkan bir Genel Başkanın, milletten teveccüh görmesi, hatta kendi seçmeninden, kendi tabanından bile takdir ve teveccüh görmesi mümkün olamaz. Ben milletime böyle inanıyorum. ben CHP'ye MHP'ye BDP'ye gönül veren kardeşlerime de böyle inanıyorum. Çünkü ben hiç birine edep dışılığı yakıştırmıyorum.”

'BİZDEN KÜFÜR DUYMAYACAKSINIZ'

Erdoğan, seçim meydanlarında dile getirilen bazı sözleri eleştirirken de “Her ne yaparlarsa, ne derlerse desinler, biz bu seviyeye düşmeyecek, onların kullandığı dili kullanmayacağız. Biz milletin edebiyle edeplendik, milletin karşısında mahcup olmadan bu süreci devam ettireceğiz. Bizden boş söz, hakaret, küfür asla duymayacaksınız. hele hele analara bizim saygımız sonsuzdur. Çünkü bizim medeniyetimizde cennet annelerin ayakları altındadır. Biz onlara yanımızda yaşadıkları sürece bırakın küfürü 'öf' bile demeyiz, dedirtmeyiz. Biz, milletin diliyle konuştuğumuz gibi, millete hizmet cümleleri kurmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

KANAL İSTANBUL PROJESİ

Başbakan Erdoğan, konuşmasında, “Kanal İstanbul” projesi ile ilgili eleştirilere de yanıt verdi.

Önceki gün, hem Türkiye hem de İstanbul için son derece önemli bir projeyi açıkladığını ifade eden Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Proje, tüm Türkiye'de, hatta komşu ülkelerde ciddi heyecan oluştururken, muhalefet çıktı, daha ilk cümlemizden itibaren projeyi karalamanın gayretine girdi. 'Projenin içinde insan' yok dediler. İnsan daha neresinde olacak, burada insana hizmet var. Burada 10 binlerce insan istihdam edilecek. Bunun çevresinde konutları fuar iş merkezlerini görmüyor musun burada kimler iş, aş sahibi olacak, insanlar olacak. Burada önce millet var sonra bu güzel vatan var. Bunlar, milletin sevincini, heyecanını, coşkusunu dahi paylaşamayacak kadar, milletle aynı yöne bakamayacak kadar milletten ve ülkeden kopuklar.

'ŞEHİRLERİ ÇARŞAMBA AÇIKLAYACAĞIZ'

Burada biz aynı zamanda İstanbul'un o yoğunluğunu, deprem tehdidini de yok etmek için adımlar atıyoruz. Gerek Avrupa yakasında gerekse bu yakada... Önümüzdeki çarşamba ilan edeceğiz. Bu şehirlerimizi de açıklayacağız. Bunun yanında ilave projelerimiz de var. Onları da açıklayacağız. İstanbul bunlarla tarihteki o şanlı yerini yeniden alacak. İstanbul, Türkiye'yi dünyada 10. sıraya taşımada lokomotif olacak.”

PROJENİN ECEVİT'E AİT OLDUĞU İDDİASI

Erdoğan, Karadeniz ile Marmara Denizi'ni birbirine bağlayacak kanal projesinin eski başbakanlardan merhum Bülent Ecevit tarafından gündeme getirildiğine ilişkin sözlere de şu karşılığı verdi:

“Merhum Ecevit, kendi projesini açıkladığında, diyor ki 'bunu, belli çevrelere diyet borcu olmayan parti uygulayabilir'. İşte bugün, hiç kimseye diyet borcu olmayan Ak Parti Hükümeti, kendi projesini ayrıntılarıyla uygulama safhasına getiriyor.

ECEVİT VARSA PROJESİ NERDEYDİ?

Bu proje, bu kardeşinizin, ta belediye başkanlığından itibaren rüyasıdır. Ama bunun tarihi, Osmanlı'ya dayanır. Diyorlar ki 'efendim bu Ecevit'in projesidir'. Ecevit de bunu söylemiş olabilir, ama bir projeyi söylemek, yapmak demek değildir. Varsa projesi neredeydi. İnsan bunu da görmek ister. Dillendirmiş olabilir, doğrudur. Dillendirmesi bile bunlara göre daha hayırlıdır. Biz ise şu anda bunun adımını atıyoruz. Marmaray'ı merhum Abdulmecit dedemiz mimari çizgilerini çizmiş. Arşivlerden onu çıkardık...Biz o çizgiler üzerinden hareketle, iktidarımız döneminde bir adımını attık.”

YGS'DE ŞİFRE İDDİASI

 Erdoğan, dün sonuçları açıklanan YGS ile ilgili şu değerlendirmelerde bulundu: 

"Bazı medya kuruluşları ve muhalefet YGS iddialarını Ak Parti'nin üzerine gelmek için kullandılar. Yapılan 1.7 milyon gencin hayalleri üzerinden fırsatçılık peşinden koşmaktır. Ortada çıkar sağlayan bir tek kişi yokken, soruşturma sonuçlanmadan bunu gece gündüz kullanmak ayağa düşmüş siyasettir. Gençlerin geleceğini istismar etmesinler. Bunlar bugüne kadar haerşeyi istismar ettiler. Şehitleri istismar edecek kadar alçaldılar."

A.A

Bu haber toplam 948 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.