1. HABERLER

  2. SERBEST KÜRSÜ

  3. OKS desteğiyle BES, herkesi kapsayacak
OKS desteğiyle BES, herkesi kapsayacak

OKS desteğiyle BES, herkesi kapsayacak

Katılım Emeklilik Genel Müdürü Ayhan Sincek Otomatik Katılım’ın Bireysel Emeklilik Sistemi’nin kapsamını ve etkinliğini artırmak açısından çok yararlı olduğunu belirtti.

A+A-

Katılım Emeklilik Genel Müdürü Ayhan Sincek Otomatik Katılım’ın Bireysel Emeklilik Sistemi’nin kapsamını ve etkinliğini artırmak açısından çok yararlı olduğunu belirterek “Hedef, tüm vatandaşlarımızın kapsam alanına alınması çünkü BES, her yaştan vatandaşımızın yararlanabileceği bir sistem. BES’te % 25 gibi yüksek bir devlet katkısının, birikimlere ayrıca fon getirisinin de olduğunu hatırlatmalıyız” dedi.

Katılım Emeklilik Genel Müdürü Ayhan Sincek, OKS’nin de desteğiyle Katılım Emeklilik’in 400 bin kişiyi BES sitemine dahil ettiğini söyledi. Sincek, OKS’nin BES’in kapsamını artırmak için iyi bir fırsat olduğuna dikkat çekti, “BES, küçük yatırımlarla birikim yapılabilecek şu anda var olan en iyi sistem olduğunun anlatmalıyız. Sistem tüm vatandaşlarımızı kapsamayı amaçlıyor. Kesintisi az olan şeffaf bir sistem. Vatandaşlarımızın birikimlerini değerlendirebilecekleri profesyonel bir yatırım aracı olan BES’te devlet katkısı %25; altın, döviz, kira sertifikaları ve hisse senetleri gibi araçlara sahip fonlarda değerlendirilen birikimlerin katkısı ise %10 civarlarında” dedi.  

Tasarruf bilinci oluşturmak milli bir mesele

Sistemin katılımcılara büyük fayda ve kolaylık sağladığını belirten Ayhan Sincek, “Birikim ve tasarruf yapılırken finansal okuryazarlık önemli bir konu. Küçük birikimlerle, doğru yere odaklanarak, enflasyona yenilmeden tasarruf edilebileceğini anlatmamız gerekiyor. Tasarruf bilinci oluşturmayı milli bir mesele olarak görüyoruz” şeklinde konuştu.

Gençler ve düşük gelirli çalışanların sistemde kalmaya daha fazla meyilli olduğunu aktaran Sincek, sistem gençlere daha iyi anlatılırsa gençlerin sistemde kalma sürelerinin uzayacağına dikkat çekti.

Katılım Emeklilik’in, Otomatik Katılım’ın başladığı 2017 başından beri 200 binden fazla kişiyi BES’e Otomatik Katılımla dahil ettiğini belirten Sincek; “Kamu kurumları da dahil olmak üzere 313 şirketin Otomatik BES’e katılımını gerçekleştirdik, 200 binden fazla kişinin sisteme dahil olmasını sağladık” dedi.  

Kuruluşunun üzerinden geçen 3 yılda Katılım Emeklilik’in BES ve Otomatik Katılım’da 800 milyon TL fon büyüklüğüne ulaştığını aktaran Sincek, “Katılım Emeklilik, sektörü de beraberinde büyüttü. Yakın gelecekte dağıtım kanalını acentelerle de güçlendirmeye hazırlanıyoruz; sağlık sigortası ve kobilere özel yeni ürünlerle de hizmet kapsamımızı genişleteceğiz” ifadelerine yer verdi.

OKS’de 3. Basamak Başladı

Ayhan Sincek OKS’de 3. basamak ile ilgili şu bilgileri verdi; “Personel sayısı 250-1000 olan özel sektör, kamu idareleri ve sosyal güvenlik kurumlarında çalışanlar 1 Nisan 2017'de, çalışan sayısı 100-249 olan işverene bağlı özel sektörde bulunanlar ise 1 Temmuz 2017'den itibaren sisteme dahil oldu. Otomatik katılımın kolay, hızlı ve sorunsuz yürümesi için Katılım Emeklilik olarak Kurumsal İnternet Şubesi üzerinden otomatik katılımda bizi tercih eden kurumlara bu hizmeti vermeye başladık. Ayrıca sadece otomatik katılıma özel bir telefon hattı ve oluşturduğumuz özel ekip sayesinde her kurumdan ayrıca sorumlu özel müşteri temsilcisine şirket yetkilileri anında ulaşarak işlerini yürütebiliyor. Bu süreçte cep telefonu kısa mesajla bilgilendirme, işlem gerçekleştirme ve çağrı merkezimizin otomatik işlem altyapısında da tüm müşterilere kolaylıklar sağlayacak geliştirmeler yaptık.

Zaten tüm katılımcılarımız, internet şubemizi kullanarak bireysel hesaplarından günlük tasarruf takibi, fon değişimi talebi, katkı payı değişikliği gibi birçok işlemi yapabiliyor. Ayrıca sunulan Katılım Cep mobil şube uygulaması üzerinden de tüm bu işlemleri gerçekleştirebiliyor. Otomatik katılım ile sisteme dahil olan katılımcılarımız da aynı araçlardan ve kolaylıklardan yararlanabiliyor.”

Bu haber toplam 3841 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.