1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Şile’de 4 kişinin öldüğü bot kazasında sanıklara beraat
Şile’de 4 kişinin öldüğü bot kazasında sanıklara beraat

Şile’de 4 kişinin öldüğü bot kazasında sanıklara beraat

Şile’de batan yük gemisinin mürettebatını kurtarmaya giden 4 kişinin ölümüne ilişkin dava 7 yıl sonra karara bağlandı. Mahkeme aralarında Salih Orakçı’nında bulunduğu 9 sanığın beratına karar verdi.

A+A-

Şile açıklarında 2012'de batan yük gemisinin mürettebatını kurtarmaya giden botun alabora olması sonucu 3 Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü personeli ve bir balıkçının ölümüne ilişkin "taksirle ölüme ve yaralanmaya neden olma" suçundan yargılanan 11 sanıktan 9'u beraat ederken, 2 sanık hakkındaki dava düşürüldü.

Anadolu 1. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, tutuksuz 7 sanık ile taraf avukatları katıldı. Duruşmada, olayda hayatını kaybedenlerin yakınları da hazır bulundu.

Bir kısım müştekilerin avukatı Umut Seven, olayda yaralı kurtulan gemici Ahmet Kasarcı'nın beyanlarının, ölen Kaptan Cemil Özben'in sanıklar tarafından tehdit edildiğini ve denize çıkmaya zorlandığını gösterdiğini belirterek, "Oysa bilirkişiler bunu hiç nazara almamaktadır. Cemil kaptan izinli olduğu, vardiya değişikliğine rızası olmadığı halde memuriyet yetkisi kötüye kullanılarak baskı ve tehditle denize çıkarılmasına rağmen, bilirkişiler denizde karar verme yetkisinin kaptanlarda olduğunu ve kimseye etki edilmediği yönünde tespitte bulunmuşlardır. Bu da gerçeğe aykırıdır. Şikayetçiyiz. Sanıkların cezalandırılmasını istiyoruz." dedi.

Diğer müşteki ailelerin avukatı Eyüp Salih Çolak da dava kapsamında alınan bilirkişi raporları arasında çelişki bulunduğu gerekçesiyle yeniden rapor aldırılmasını talep etti.

Mahkeme heyeti, yargılamanın geldiği safahat ve mevcut tespitleri nazara alarak yeniden rapor aldırılması talebinin reddine karar verdi.

Duruşmada son sözleri sorulan sanıklar, suçsuz olduklarını belirterek, beraat talebinde bulundu.

Davayı karara bağlayan mahkeme heyeti, aralarında o dönem Kıyı Emniyeti Genel Müdürü olarak görev yapan Salih Orakçı'nın da bulunduğu sanıklar Arslan Dede, Caner Arseven, Levent Kalfa, Nuri Kadayıf, Faruk Özkan Öktem, Mehmet Çolak, Suat Hüdaverdi Barlas ve Burak Bilgin’nin yargılama sonucunda meydana gelen olayda kusurlarının olmadığı tespit edildiğinden ayrı ayrı beraatlerine karar verdi. Sanıklar Bedri Olcay Özgürce ve Ülker Acarer hakkında açılan davaların soruşturma izni alınamadığı gerekçesiyle düşürülmesine hükmetti.

Heyet, olay tarihinde Kıyı Emniyeti Genel Müdür yardımcıları olan sanıklar Bedri Olcay Özgürce ile Ülker Acarer hakkındaki davanın, yetkili makamlar tarafından bu kişilere ilişkin soruşturma izni verilmediği gerekçesiyle düşürülmesine hükmetti.

"Allah'ıma havale ediyorum"

Olayda hayatını kaybeden makinist Mehmet Genç'in annesi Esma Genç, davanın karara bağlanmasının ardından basın mensuplarına yaptığı açıklamada, "Evladımı kaybettim. Denizde 11 günde buldum evladımı. Evden çağırdılar, izinliyken aldılar götürdüler, gemiyi kurtaracaksın diye. Ağlaya ağlaya gönderdik çocuğumuzu. O akşam izinden gelmişti. Şimdi de beraat veriyorlar onları gönderenlere. Gitsinler rahat yatsınlar onlar evlerinde çoluk çocuğunun içinde. Allah'ıma havale ediyorum." ifadelerini kullandı.

İddianameden

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianamede, 4 Aralık 2012'de Şile açıklarında yabancı uyruklu yük gemisinin battığı anlatılmıştı.

Gemi mürettebatını kurtarmaya giden Kıyı Emniyeti personelinin bulunduğu botun kurtarma faaliyeti esnasında battığı aktarılan iddianamede, olayda kaptan Cemil Özben, yağcı Turgay Sarıboğa, makinist Mehmet Genç ile balıkçı Mümin Akgün'ün boğularak yaşamını yitirdiği belirtilmişti.

İddianamede, olayda hayatını kaybeden personelin ailelerinin Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü sorumlularından şikayetçi olduğu aktarılıp, olay sırasında kriz masası oluşturarak botu görevlendiren Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü çalışanı 11 sanığın "taksirle ölüme ve yaralanmaya neden olma" suçundan 3'er yıldan 15'er yıla kadar hapisle cezalandırılması istenmişti.

Vira Haber

Bu haber toplam 3138 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum