1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. "Somali İyilik Gemisi" 3 milyon kişi için yükünü alıyor
"Somali İyilik Gemisi" 3 milyon kişi için yükünü alıyor

"Somali İyilik Gemisi" 3 milyon kişi için yükünü alıyor

“Yemen, Güney Sudan ve Doğu Afrika’nın Umudu Ol” kampanyasıyla kuraklıktan ölümlerin yaşandığı coğrafyalara dikkatleri çeken Türk Kızılayı, yaklaşık 3 milyon insanı açlıktan kurtaracak olan iyilik gemisini kısa bir süre sonra uğurlamaya hazırlanıyor.

A+A-

Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık da, Mersin'in Silifke ilçesinde demirli bulunan ve Ramazan ayında un, şeker, ilaç ve çocuk malzemelerinden oluşan 15 bin tonluk yardım malzemesini Somali'ye götürecek Sebat adlı gemide incelemelerde bulundu. Genel Başkan Dr. Kınık, iklim felaketinden sonra Afrika'nın özellikle doğu bölgesinde ve Yemen'de çok büyük bir kuraklık başladığını, bunun son 60 yılın en ağır kuraklığı olduğunu ve büyük bir açlık krizini tetiklediğini söyledi.

kizilay-somali-yardim-gemisi-1.jpg

15 bin tonluk gıda yardımı

Özellikle silahlı çatışmaların yaşandığı ve devlet düzeninin zayıf olduğu Somali, Yemen ve Güney Sudan'da bu durumun tam bir felaket halini aldığını belirten Dr. Kerem Kınık, “Kızılay olarak Anadolumuzun yardımsever insanlarıyla, devletimizin AFAD, TİKA, Toprak Mahsulleri Ofisi gibi kurumlarıyla Cumhurbaşkanımızın Mart ayında başlatmış olduğu 'Umudu Ol' kampanyasıyla beraber harekete geçtik. Gemimizin kalkmasına 1-2 gün kaldı. Bu geminin içerisinde 15 bin tonluk gıda var. Un, şeker, ilaç, çocuk mamaları olacak. Somali'nin bütün bölgelerine gidecek bu yardım. 3 milyon insanı bir ay boyunca besleyebilecek gıda taşıyor” dedi.

Dr. Kınık, Sebat gemisine benzer 2 geminin daha hazırlandığını, bundan sonraki geminin Yemen'e gideceğini ve aynı yükü taşıyacağını aktardı. Yemen'de sadece geçen yıl 65 bin çocuğun açlıktan öldüğünü bildiren Kerem Kınık, “Şu an Somali, Yemen ve Güney Sudan’da büyük bir kolera salgını var. Yemen'i takiben de inşallah Güney Sudan'a Cuba bölgesi ve kuzey bölgelerine ulaşmaya çalışacağız. İnşallah o bölgedeki açlıkla boğuşan, ölümün kıyısına gelmiş olan yaklaşık 9 milyon insana bu gemiler aracılığıyla ulaşacağız. 9 milyon insanı en azından ramazan boyunca bir ay besleyebilecek gıdaları o insanlara ulaştırmış olacağız” diye konuştu.

kizilay-somali-yardim-gemisi-2.jpg

Son 6 yılda 16 gemi

Dr. Kınık, bu geminin son 6 yıldaki 16'ncı insani yardım gemisi olduğunu belirterek, şöyle devam etti: “Geçen sene sadece Somali, Etiyopya ve Gazze bölgesine 5 gemi gönderdik. Bununla beraber Somali'ye gönderdiğimiz gemi sayısı 11 oluyor. Böylece toplam 85 bin ton gıda malzemesi ve insani yardım malzemesini sadece Somali'ye göndermiş oluyoruz. Bu bizim için bir gurur kaynağı, bir övünç meselesi ama insanlığa olan borcumuzu bir şekilde ödediğimiz için de sorumluluklarımızı yerine getirmiş oluyoruz. Bu gemilerin içerisinde taşınan yük Somali bölgesinde Somali Kızılayı ile yerel yetkililerle ve Kızılay’ın Somali delegasyonu aracılığıyla Somali'nin bütün bölgelerine, özellikle kuraklığın vurmuş olduğu bölgelere dağıtılacak.”

Genel Başkan Kınık, 15 bin ton insani yardım malzemesini yükleyen ekipten ve yükü Somali’ye götürecek olan geminin mürettebatından da çalışmalar hakkında bilgi aldı. Sevkiyata hazır hale getirilmek için depolara alınan gıda malzemelerini inceleyen Kınık, milyonlarca insanı hayata bağlayacak olan yardım malzemelerinin en iyi şekilde bölgeye sevk edilmesi için azami dikkatin gösterilmesi gerektiğini vurguladı.

ViraHaber.com

Bu haber toplam 3086 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.