1. HABERLER

  2. TURİZM

  3. Turizmin kalite belgesi mavi bayraklar arttı
Turizmin kalite belgesi mavi bayraklar arttı

Turizmin kalite belgesi mavi bayraklar arttı

2017 yılında mavi bayrak kazanan plaj, marina ve yat'lar Ataköy Marina'da yapılan törenle ödüllerini aldı.

A+A-

2017 yılında ülkemizde otel, marina ve yatlarda dalgalanacak Mavi Bayraklı Tesisler, Ataköy Marina'nın ev sahipliğinde Mavi Bayraklarını aldılar. TÜRÇEV tarafından organize edilen törende tüm Mavi Bayrak alan tesisler adına göndere Mavi Bayrak çekildi.

Törene eski Vali Lütfi Tuncel Fikret, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Deniz ve Kıyı Yönetimi Dairesi Başkanı Murat Turan, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ÇED, İzin ve Denetim Dairesi Başkanı İbrahim Özdemir, Bakırköy Kaymakamı Âdem Öztürk, TÜROB Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Faik Öztunç, İstanbul İl Kültür ve Turizm Müdürü Yardımcısı Yusuf Batur katıldı.

riza-tevfik-epikmen.jpg

Ülkemizde Türkiye Çevre Eğitim Vakfı (TÜRÇEV) koordinasyonunda yürütülen Mavi Bayrak Programı’nın, uluslararası alanda Uluslararası Çevre Eğitim Vakfı-FEE koordinasyonunda, Dünyada 46 ülkede uygulandığını belirten TURÇEV başkanı Rıza Tevfik Epikmen;

 ''Turizmin kalite belgesi olan Mavi Bayraklı tesisler bu yıl da arttı. Vakıf olarak hedefimiz sürekli ileri gitmek'' diyerek şunları söyledi;

''Mavi Bayrak Ödülüne sahip olan plajın, deniz suyunun temizliği, plaj işletmecilerinin çevreye olan duyarlılığı, plajı kullananların güvenliği,  plaja ilişkin donanımın eksiksiz olduğu, belgelenmiş ve garanti altına alınmıştır. Daha da önemlisi, bu garanti uluslararası alanda da onaylanmaktadır. Bu nedenle tatil programı yapan yerli ve yabancı turistler, öncelikle Mavi Bayrak Ödüllü plajı olan tesisleri tercih etmektedirler. Bunun için Türkiye Mavi Bayrak ile uluslararası turizm pazarında önemli bir avantaja sahip olmaktadır.''   

suheyl-demirtas---riza-tevfik-epikmen.jpg

Törene ev sahipliği yapan Ataköy Marina ve Yat İşletmeleri Genel Müdürü Süheyl Demirtaş ''Marinaların ülkemize önemli bir döviz kaynağı olduğunu belirterek böyle bir törene katıldıkları için konuklara teşekkür ederiz'' dedi.

Mavi Bayrak Programının Uluslararası Koordinasyonu, merkezi Kopenhag’ta bulunan “Foundation for Environmental Education (FEE)“ tarafından yürütülmektedir. “Türkiye Çevre Eğitim Vakfı”, bu kuruluşa Ülkemizi temsilen 1993 yılında üye olmuş ve geçen süre içerisinde Mavi Bayrak programının yanında, FEE koordinasyonunda yürütülen dört uluslararası programı (Eko-Okullar, Çevrenin Genç Sözcüleri, Okullarda Orman, Yeşil Anahtar) daha yürütmeye başlamıştır. Bu programlar ile çevrenin korunması ve çevre bilinci oluşturulması hedeflenmektedir.

2016 yılında ülkemizde 444 plaj, 21 marina ve 12 yat'ta Mavi Bayrak dalgalanırken, bu sayı 2017 yılında 454 plaj, 22 marina ve 13 yat’a ulaştı.  2017 yılında plaj bazında ülkemiz 578 plajı bulunan İspanya ve 486 plajı bulunan Yunanistan’dan sonra 3. sırada yer almaktadır.

mavi-bayrak-odul-toreni-1.jpg

En iyi çevre eğitim etkinlikleri ödül töreni belediye kategorisi ile başladı

Samsun Büyükşehir Belediyesi Başkanı Sayın Yusuf Ziya Yılmaz, Muratpaşa Belediyesi Başkanı Ümit Uysal ve Didim Belediyesi Başkanı Ahmet Deniz Atabay ödüllerini aldıktan sonra duygusal konuşmalar yaptılar.

Ödül töreni plajlar-otel kategorisi ile devam etti

Güral Premier Hotels and Resorts Adına Kalite ve Eğitim Müdürü Uğur Burhan Yıldırım, D-Resort Grand Azur Kalite Müdürü Özlem Sur ve La Blanche Otel İdari İşler Koordinatörü Birol Bekdemir ödüllerini aldı.

mavi-bayrak-odul-toreni-2.jpg

Marina kategorisinde de ise iki marina ödüle layık görüldü

D-Marin Göcek Genel Müdürü Onur Ugan ve 16 yıldır aynı ödüle layık görülen Bodrum Milta Marina ve Marina Hizmetleri Müdürü Metin ödüllerini alarak birer konuşma yaptılar.

Tören sonunda Ülkemizde 2017 Yılında Uluslararası Mavi Bayrak Ödülü’nü almaya hak kazanan tüm Plaj, Marina ve Yat'ları temsilen Ataköy Marina'da Mavi Bayrak göndere çekildi.

ViraHaber.com

Bu haber toplam 2172 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.