1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Türkiye 26. Dünya Posta Kongresi'ne ev sahibi olacak
Türkiye 26. Dünya Posta Kongresi'ne ev sahibi olacak

Türkiye 26. Dünya Posta Kongresi'ne ev sahibi olacak

Posta ve Telgraf Teşkilatı Anonim Şirketi (PTT A.Ş.) Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Kenan Bozgeyik, Türkiye’nin 20 Eylül-7 Ekim 2016 tarihleri arasında “26. Dünya Posta Kongresi”ne ev sahipliği yapacağını bildirdi.

A+A-

Kongrenin posta sektörünün en büyük ve en önemli toplantısı olarak değerlendirildiğini ifade eden Genel Müdür Bozgeyik, “Ülkemizin son yıllarda büyük bir başarıyla ev sahipliği yaptığı uluslararası organizasyonlara bir yenisini daha eklemek üzere hazırlıklarımızı büyük bir titizlikle yürütmekteyiz” dedi.

PTT A.Ş. Genel Müdürlüğü, Çırağan Palace Kempinski İstanbul Enderun Özel Yemek Salonu’nda bir basın toplantısı düzenledi. Dünya Posta Birliği (UPU) Uluslararası Büro Genel Müdürü Bishar Hussein’in de iştirak ettiği toplantıda, Türkiye’de ilk kez düzenlenecek “26. Dünya Posta Kongresi” ile ilgili açıklamalarda bulunuldu. 

PTT A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Kenan Bozgeyik, ülkemizin 175 yıllık ulu çınarı Posta ve Telgraf Teşkilatı Anonim Şirketi’nin Türkiye’nin gurur kaynakları arasında yer aldığını belirterek, “Hizmet kalitesini her geçen gün artıran Şirketimiz, ulusal alanda olduğu gibi uluslararası alanda da önemli başarılara imza atmaktadır. Bunun en somut örneklerinden biri, 20 Eylül-7 Ekim 2016 tarihleri arasında Dünya Posta Birliği’nin (UPU) 26. Dünya Posta Kongresi’ne ev sahipliği yapacak olmamızdır” dedi. 1874 yılında kurulan ve 192 üyesi bulunan UPU’nun 1948’den beri Birleşmiş Milletler’in ihtisas organı olduğunu kaydeden Genel Müdür Kenan Bozgeyik şunları söyledi: 

“Şirketimiz, Dünya Posta Birliği’nin kurucu üyeleri arasında yer almaktadır. Birliğin geleceği ile posta sektörünün amaç ve stratejilerinin belirlendiği Dünya Posta Kongreleri her dört yılda bir düzenlenmektedir. ‘25. Dünya Posta Kongresi’ 2012 yılında Katar’ın başkenti Doha’da yapılmış, o dönemde Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanımız olan Başbakanımız Sayın Binali Yıldırım’ın büyük desteği ve gayretleri neticesinde 26. Kongre’nin Türkiye’de düzenlenmesi kararlaştırılmıştır.”

“İstanbul Dünya Posta Stratejisi” kabul edilecek

Genel Müdür Kenan Bozgeyik, “26. Dünya Posta Kongresi”nin 20 Eylül-7 Ekim 2016 tarihleri arasında İstanbul’da gerçekleşeceğini belirterek, “Kongreye 192 üye ülkeden yaklaşık 2 bin 500 delegenin katılımı beklenmektedir. Başkanlığını yürüteceğim kongrenin en önemli toplantılarından biri 4 Ekim 2016 tarihinde yapılacaktır. Bu tarihte, yaklaşık 50 üye ülke bakanının katılacağı ‘Bakanlar Konferansı’ düzenlenecektir. Konferansın sonuçları, önümüzdeki dört yıllık posta stratejisinin temellerini oluşturacaktır. Dünya Posta Stratejileri, kabul edildikleri şehrin ismiyle anılmaktadır. Bu çerçevede 2017-2020 yılları arasında ‘İstanbul Dünya Posta Stratejisi’ yürürlükte olacaktır. Kongre, bizim açımızdan bu yönüyle de büyük önem taşımaktadır” diye konuştu. 

Genel Müdür Kenan Bozgeyik, Türkiye’nin “26. Dünya Posta Kongresi” sonrasında Dünya Posta Birliği’nin ana organlarından olan İdari Konsey’in başkanlığını 2020 yılında yapılacak kongreye kadar üstleneceğini kaydederek, “Bu organizasyon, artık her konuda dünyada bir yıldız olan ülkemizin önemini daha da ön plana çıkaracaktır. Kongrenin kusursuz bir şekilde geçmesi için seferber olmuş durumdayız” dedi. Genel Müdür Bozgeyik, toplantıya iştirakleri ve kongre hazırlıklarına katkıları dolayısıyla UPU Uluslararası Büro Genel Müdürü Bishar Hussein’e teşekkürlerini iletti.

"Posta sektörünün olimpiyatlarını düzenleyeceğiz"

UPU Uluslararası Büro Genel Müdürü Bishar Hussein ise “26. Dünya Posta Kongresi”ne ev sahipliği yapma onuru ve ayrıcalığının Doha’daki kongrede Türkiye’ye verildiğini ifade ederek, “Bu, Dünya Kupası’nı veya Olimpiyat Oyunları’nı almak gibi; bu organizasyon da posta sektörünün olimpiyatları. Türkiye’yi tebrik ediyorum. Dünyayı burada bir araya toplayacak beceri, bilgi ve liderliğe sahip olduğunuza güvenim ve inancım tam. Birliğimizin en kayda değer ve unutulmaz kongrelerinden biri İstanbul’da yapılacaktır. PTT A.Ş. ve UPU ekipleri kongre hazırlıklarını işbirliği içerisinde başarıyla sürdürmektedir” dedi. 

Günümüzde ülkeler arasındaki ilişkiler ile iletişim ve bilgi teknolojilerindeki gelişmelere bağlı olarak posta hizmetinin de farklı boyutlar kazandığını vurgulayan Bishar Hussein sözlerine şöyle devam etti: 

“Dünyanın posta sektöründe 2017-2020 yılları arasında takip edeceği küresel strateji İstanbul’da belirlenecektir. İnovasyon, entegrasyon ve kapsayıcılık ilkeleri vizyonumuzun temelini oluşturacaktır. İnovasyona vurgu yapıyoruz, çünkü günümüz dünyasının inovasyon olmadan bir hiç olduğunun farkındayız. Posta işletmeleri, bu son derece rekabetçi pazar ortamında yarışabilmek için kendilerini yeniden düzenlemek zorundadır. Teknolojiyi kullanarak ilerleme kaydetmek; posta işinin kendini, felsefesini, ağlarını incelemek çok önemlidir. Biz 192 farklı ülkeden 192 farklı ağız. Farklı dillerimiz, farklı kültürlerimiz ve farklı önceliklerimiz var. Bizim isteğimiz, bu 192 farklı ağın tek bir posta altyapısı olarak birlikte çalışmasını sağlamak. Bu şu anlama geliyor: Bir ülke ilerlemiş olabilir, ama bir diğeri aynı seviyede değilse teslimat olamayacaktır. Dolayısıyla sistemlerimizi, gümrük kural ve uygulamalarımızı, etkinliklerimizi entegre etmek zorundayız. Posta sektörünün önemli özelliklerinden biri, dünya üzerindeki herkesin -nerede yaşarsa yaşasın- posta hizmetlerine erişiminin olmasıdır. Dolayısıyla posta işletmelerinin sosyal sorumlulukları vardır. Banka hizmetleri gibi temel ekonomik faaliyetlerin dışında kalmış vatandaşlara posta hizmetleri sunabilecek altyapımız var. Bu noktada kapsayıcılık ilkesinin önemi ortaya çıkmaktadır.”

Toplantıda PTT A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Kenan Bozgeyik ile UPU Uluslararası Büro Genel Müdürü Bishar Hussein konuyla ilgili olarak basın mensuplarının sorularını da yanıtladı. 

ViraHaber.com

Bu haber toplam 2382 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.