1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. V. Denizcilik ve Deniz Hukuku Kongresi başladı
V. Denizcilik ve Deniz Hukuku Kongresi başladı

V. Denizcilik ve Deniz Hukuku Kongresi başladı

V. Denizcilik ve Deniz Hukuku Uluslararası KongresiDeniz hukukuna dair güncel sorunların ele alınacağı V. Denizcilik ve Deniz Hukuku Uluslararası Kongresi, Marmara Üniversitesi’nde başladı. Kongre yarın sona erecek.

A+A-

Dünyaca ünlü deniz hukukçuları, Marmara Üniversitesi'nde güncel sorunları masaya yatırılıyor. Kongre Türkiye’nin yanı sıra İtalya, Belçika gibi denizcilik hukukunun yoğun olarak işlerliği olan ülkelerin üst düzey politikacıları ve bürokratlarının katıldığı kongre, açılış konuşmalarıyla başladı. Kongre Başkanı Prof. Dr. Pınar Akan, kongreyle ilgili şunları söyledi: “Kongrede son dönemlerde Uluslararası Denizcilik Örgütü’nün (IMO) de yoğun olarak gündeme aldığı insansız su araçlarının hukukî niteliği ile işletilmesinden doğan sorumluluk hususları, gemilerin geri dönüşümü, deniz kazaları ve konteyner taşımacılığının temel sorunları başta olmak üzere denizcilik sektörünün ve sigorta hukukunun sorunları ile bunların çözüm yolları masaya yatırılacak. 22-23 Mayıs 2018 tarihlerinde Adalet Bakanlığı ve sektörün önde gelen denizcilik şirketlerinin destekleri ile düzenlenecek olan “V. Denizcilik ve Deniz Hukuku Uluslararası Kongresi” bu alanda Avrupa çapında yapılan en önemli ve geniş katılımlı organizasyon.”

Kongrenin açılışında konuşan Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, büyük ölçüde uluslararası niteliğe sahip bir sektör olan denizciliğe ilişkin kuralların hemen hemen dünyanın her yerinde aynı veya birbirine çok benzer olduğunu söyledi.

Günümüzde denizciliğin uluslararası niteliğinin daha da geliştiğine ve önem kazandığına değinen Yılmaz, dünyada uluslararası ticarete konu malların yüzde 90'ının deniz yoluyla taşındığını ve karasal kaynakların yanında deniz ve okyanus kaynaklara yönelik talebin artığını söyledi.

Yılmaz, uluslararası ticaretin hızla büyümesi ve çeşitlenmesi, yaşanan rekabet ortamı, küreselleşen dünyanın küçülmesi, deniz emniyetinin sağlanması ve deniz kirliliğinin önlenmesi gibi gelişmelerin özellikle mevcut sorumluluk ve tazminat esasları olmak üzere denizciliği düzenleyen uluslararası kuralların sürekli gözden geçirilmesini, zamanın ihtiyaçlarına cevap verecek hale getirilmesini zorunlu kıldığını anlattı.

AK Parti hükümetlerinin denizcilikte önemli ilerlemeler kaydettiğini belirten Yılmaz, şu bilgileri aktardı:

"Hükümetlerimiz döneminde denizcilik hizmetleri için 5,5 milyar liranın üzerinde bir kaynağı sektöre aktardık. 2003'te 19. sırada yer alan filomuzu bugün dünya sıralamasında 15. sıraya yükselttik. 2002'de Türkiye'nin limanlarındaki toplam yük elleçlemesi 150 milyon tonken, 2017'de 471 milyon tona ulaştı. Yeni limanlar yapıyoruz. Çandarlı Limanı, Avrupa'nın ilk 10 limanından birisi olacak. Altyapısı bitti, üstyapısı yapılacak. Karasu'daki limanın birinci etabı bitti, 2016'da hizmete açıldı. 2003'te 37 olan tersane sayısı 2018'de 78'e ulaştı. Tersanelerin kiralama süresini 49 yıla çıkararak önemli bir destek sağlandı. Kredi Garanti Fonu'ndan destek suretiyle yarım kalan gemilerin tamamlanması sağlandı.

Şimdi de koster filosunun yenilenmesi için finansman desteği sağlayacak bir proje üzerinde çalışıyoruz. İlk etapta sektörle ortak bir model vasıtasıyla 100 parça gemiyi yenileyeceğiz. 18 bin 545 olan yat bağlama kapasitemizi, 2023'te 50 bine çıkaracağız. İzmir ve Mersin körfezlerinde deniz trafiğinin takip ve organizasyonunu sağlayan gemi takip sistemleri kuruldu. Daha önce sadece İstanbul'da vardı."

Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Serap Helvacı, Rektör Prof. Dr. M. Emin Arat ve Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz'ın konuşmalarının ardından oturumlara geçildi. 

ComiteMaritime International Başkan Yardımcısı Giorgio Berlingieri (İtalya), İtalya Ulaştırma Bakanı Başdanışmanı Prof.Stefano Zunarelli (İtalya), Ghent Yüksek Mahkemesi Hakimi Prof. Dr. Kristiaan Bernauw (Belçika) başta olmak üzere dünyanın önde gelen ülkelerinin deniz hukuku alanındaki saygın isimleri ve sektör temsilcileri kongrede sunumlarını yaptı.

deniz_hukuku.jpg

deniz_hukuku1.jpg

deniz_hukuku2.jpg

deniz_hukuku3.jpg

deniz_hukuku4.jpg

deniz_hukuku5.jpg

deniz_hukuku6.jpg

deniz_hukuku7.jpg

Vira Haber

Bu haber toplam 5783 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.