1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. 2. Ulusal Antarktika Bilim Seferi 10 gün sonra başlıyor
2. Ulusal Antarktika Bilim Seferi 10 gün sonra başlıyor

2. Ulusal Antarktika Bilim Seferi 10 gün sonra başlıyor

Bakan Özlü, 2. Antarktika Seferi'nin Türkiye'nin vizyon projelerinden biri olduğunu belirterek, "10 gün kadar sonra başlayacak 2. seferimizde bilim üssümüzün fizibilite çalışmalarını tamamlayacağız. Çeşitli bilimsel çalışmalara imza atacağız" dedi.

A+A-

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, Antarktika'ya ikinci kez bilimsel sefere çıkacak ekibi kabul etti Özlü, törende yaptığı konuşmada, geçen yıl toplam 9 bilim insanından oluşan heyetin 1. Ulusal Antarktik Seferi'ni başarıyla tamamladığını hatırlattı.

1. seferde yer alan bilim insanlarının, Türkiye için nihai hedef olan Antarktika Türk Üssü'nün kurulmasına yönelik gerekli çalışmaları yerine getirdiklerine işaret eden Özlü, "10 gün kadar sonra başlayacak 2. seferimizde bilim üssümüzün fizibilite çalışmalarını tamamlayacağız. Ulusal Kutup Programı'mız çerçevesinde, çeşitli bilimsel çalışmalara imza atacağız. 2. Antarktika Seferi'mizin liderliğini, kadın bilim insanımız Doç. Dr. Burcu Özsoy yapacak." diye konuştu.

Özlü, Antarktika kıtasının 1 Aralık 1959'da imzalanan Antarktika Antlaşması ile yönetildiğini vurgulayarak, söz konusu antlaşmaya bugün itibarıyla 29'u danışman, 24'ü danışman olmayan gözlemci ülke statüsünde toplam 53 ülkenin taraf olduğunu, Türkiye'nin ise "gözlemci ülke" statüsünde bulunduğunu söyledi.

Türkiye'nin bilimsel seferleri ve çalışmalarının ardından "danışman ülke" statüsünü elde edeceğinin altını çizen Özlü, şöyle devam etti:

"Antarktika'da yapılacak bilimsel çalışmaların sürdürülebilir olması ve ulusal çıkarlara hizmet etmesi için uluslararası bilim camiasında kabul görecek Ulusal Kutup Bilim Programı'nı oluşturduk. Yaklaşık 40 farklı kurumdan, 100 civarında katılımcının katkılarıyla hazırlanan Ulusal Kutup Bilim Programı'mız yürürlüğe girmiştir. Ulusal Kutup Bilim Programı'mız, dünyaca kabul gören yer bilimleri, fiziki bilimler, canlı bilimleri ve sosyal ve beşeri bilimler başlıklarından oluşmakta olup, 2018-2022 yıllarını içeren 5 yıllık dönemi kapsamaktadır."

TÜBİTAK'tan 1 milyon avroluk yeni çağrı

Özlü, 2018'de TÜBİTAK'ın Ulusal Kutup Programı araştırmalarını desteklemek için yeni bir çağrı açacağına dikkati çekerek, bu çağrının toplam tutarının 1 milyon avro karşılığı Türk lirası olacağını bildirdi.

Böylece kutup alanındaki araştırma çalışmalarının sadece sefer projeleriyle sınırlı olmayacağını vurgulayan Özlü, projelerin ülke geneline yayılacağını ve Türkiye'nin danışman ülke olma sürecini de hızlandıracağını dile getirdi.

Özlü, 2. Antarktika Seferi'nin, vizyon projelerden birisi olduğunun altını çizerek, bu proje ve programın, Türk bilim dünyasının, bilim insanlarının ve bilimsel tecrübenin katettiği büyük mesafeyi gösterdiğini söyledi.

Bilimin ve bilimsel gelişmelerin sınırının olmadığını ifade eden Özlü, şunları kaydetti:

"Bilim, ülke ve kıta sınırlarını aşan bir karaktere sahiptir. Türkiye, her alanda olduğu gibi, bilim ve teknolojide de kendini aşan, dünya ile yarışan bir ülke olmaya kararlıdır. Bilim insanlarımız, Türk'ün bilim bayrağını dünyanın her yerinde gururla dalgalandırmaya devam edeceklerdir. 2. Antarktika Seferi'mizi, sadece bilimsel bir sefer olarak değerlendirmek, eksik bir bakış açısı olacaktır. Antarktika seferimiz, bizim vizyonumuzu, gücümüzü, bilimsel tecrübemizi, bilim insanlarımıza olan güvenimizi ve kararlılığımızı ortaya koyan büyük bir adımdır. Bugün, aynı zamanda Türk bilim tarihi açısından da çok özel bir gündür."

Özlü, 15 bin kilometre uzağa giderek, zor coğrafi şartlar altında, uzun haftalar boyunca sevdiklerinden uzak kalarak, bilimsel çalışmalar yapma ve üs kurmanın kolay bir iş olmadığını vurgulayarak, "Eminim ki bilim insanlarımız zoru başaracaklardır. Türkiye'nin gücü, bilim heyetimizin arkasında olacaktır. 2. Antarktika Seferi'ne çıkan, Türk bilim heyetimize başarılar diliyorum. Antarktika projemizi en başından beri himaye eden, destekleyen ve bizlere güç veren sayın Cumhurbaşkanımıza teşekkürlerimi ve şükranlarımı arz ediyorum." diye konuştu.

Antarktika Kıtası

Antarktika Kıtası, 14 milyon km2'lik alanı ile dünyanın beşinci büyük kıtasıdır. Kıta, bilim insanları tarafından deniz bilimleri araştırmaları, iklim değişikliğinin canlılar ve deniz seviyesi üzerindeki etkileri, balıkçılık, jeoloji, tıp, astronomi gibi alanlarda önemli araştırmaların yapıldığı ve bununla birlikte zengin maden rezervlerinin bulunduğu değerlendirilen bir bölgedir.

Antarktika Andlaşmalar Sistemi

Kıta, 1 Aralık 1959 tarihinde imzalanan Antarktika Andlaşması ile yönetilmektedir. Türkiye'nin, 18 Eylül 1995 tarihinde imzaladığı Antarktika Andlaşması'na bugün itibari ile 53 ülke taraf olup, bunların 29'u Danışman, 24'ü Danışman Olmayan statüdedir.

Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreterliğinin 10 Nisan 2017 tarihli Yetki Belgesi ile Türkiye'nin Antarktika alanında uluslararası arenada temsili ve işbirliği potansiyelinin hayata geçirilebilmesi için yapılacak iş ve işlemlerin Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı uhdesinde yürütülmesine karar verilmiştir. Çalışmalar İstanbul Teknik Üniversitesi teknik koordinasyonunda yürütülmektedir.

Antarktika Projesi ile Hedeflenenler

Antarktika Andlaşmalar Sisteminde Danışman Ülke statüsüne geçebilmek için; Ulusal seferlerin düzenlemesi, Ulusal bir Bilim Programının hazırlanması, İkili işbirlikleri kapsamında Türk bilim adamlarının diğer ülkelerin üslerinde bilim faaliyetleri gerçekleştirmesi, Antarktika'da Türk bilim üssünün kurulması gerekmektedir.

Birinci Ulusal Antarktik Bilim Seferi

Şubat-Nisan 2017 tarihleri arasında İTÜ koordinatörlüğünde Karadeniz Teknik Üniversitesi, Gazi Üniversitesi ve Hitit Üniversitesinden toplam 9 bilim insanımızdan oluşan bir heyet ile BirinciUlusal Antarktik Bilim Seferi düzenlemiştir. Sefer kapsamında bilimsel araştırmalar ile birlikte Türk Bilim Üssünün kurulumuna yönelik ön fizibilite çalışmaları yapılmıştır.

Çevre Koruma Protokolü'nün Kabulü

Antarktika Andlaşmalar Sistemi'nin Çevre ile ilgili Protokolü olan Madrid Protokolü TBMM'de kabul edilerek, 24.05.2017 tarih ve 30075 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanmıştır.

İkili İşbirlikleri

2017-2018 Antarktik sezonunda İstanbul Teknik Üniversitesi, Ankara Üniversitesi, Gebze Teknik Üniversitesi, Hakkari Üniversitesi ve Bern Üniversitesi'nden toplam 8 Türk bilim insanının Polonya, Belçika, Çek Cumhuriyeti ve Bulgaristan üslerine gönderilmesi sağlanmıştır.

Ulusal Kutup Bilim Programı

Antarktika'da yapılacak bilimsel çalışmaların sürdürülebilir olması ve ulusal hedeflere hizmet etmesi için Dünya'da kutup bilimleri konusunda yaptığı özgün bilimsel çalışmalar ile öncü ülkeler arasında yer alma vizyonu ileUlusal Kutup Bilim Programı hazırlanmış, 29 Aralık 2017 tarihinde Sayın Bakanımız tarafından imzalanmış ve uygulama süreci başlamıştır.

Program kapsamında fiziki bilimler, yer bilimleri, canlı bilimleri ile sosyal ve beşeri bilimler alanlarında bilimsel çalışmalar gerçekleştirilecektir.

İkinci Ulusal Antarktik Bilim Seferi

İkinci Ulusal Antarktik Bilim Seferi'nin Şubat-Nisan 2018 döneminde gerçekleştirilmesi planlanmaktadır. İkinci Sefer kapsamında, kurulması planlanan Antarktik Bilim Üssü ile ilgili fizibilite çalışmalarının tamamlanarak kıtada özgün bilimsel araştırmaların gerçekleştirilmesi hedeflenmektedir.

Sefer kapsamında bilim insanlarımız ve uzmanlardan oluşan 28 kişilik ekip kıtaya seyir yapacaktır. Sefer kapsamında bilimsel araştırmalara ve fizibilite çalışmalarına katkı sağlamak üzere 32 üniversitenin ve 83 araştırmacının paydaş olduğu 18 proje yürütülecektir. Bahsi geçen tarihlerde gerçekleştirilmesi planlanan ikinci sefer kamp ve gemi seferinden oluşmaktadır. Ekibin bir kısmı fizibilite çalışmalarını ve bilimsel araştırma projelerini gerçekleştirmek üzere gemi ile seyir ederken, 9 kişilik sefer ekibi de Robert Adası'nda bilimsel kamp kurarak araştırmalarını gerçekleştirecektir.

antarktika.jpg

antarktika1.jpg

antarktika2.jpg

Vira Haber

Bu haber toplam 5115 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.