1. HABERLER

  2. TURİZM

  3. 4. Ulusal Deniz Turizmi Sempozyumu yapıldı
4. Ulusal Deniz Turizmi Sempozyumu yapıldı

4. Ulusal Deniz Turizmi Sempozyumu yapıldı

4. Ulusal Deniz Turizmi Sempozyumu, “Küresel Eğilimler - Yerel Etkiler” teması ile Dokuz Eylül Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi’nde 23-24 Şubat 2018 tarihleri arasında gerçekleştirildi.

A+A-

Dokuz Eylül Üniversitesi Denizcilik Fakültesi, İşletme Fakültesi Turizm İşletmeciliği Bölümü ve Reha Midilli Foça Turizm Fakültesi’nin birlikte düzenlediği 4. Ulusal Deniz Turizmi Sempozyumu, “Küresel Eğilimler - Yerel Etkiler” teması ile Dokuz Eylül Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi’nde 23-24 Şubat 2018 tarihleri arasında gerçekleştirildi.

Dokuz Eylül Üniversitesi Denizcilik Fakültesi, İşletme Fakültesi Turizm İşletmeciliği Bölümü ve Reha Midilli Foça Turizm Fakültesi’nin birlikte düzenlediği Ulusal Deniz Turizmi Sempozyumu'nun dördüncüsü bu yıl “Küresel Eğilimler-Yerel Etkiler” teması ile 23-24 Şubat 2018 günleri arasında İzmir'de DEÜ DESEM Salonlarında gerçekleştirildi. İMEAK Deniz Ticaret Odası, Muğla Büyükşehir Belediyesi, MSC-MEDLOG, EGEPORTS Kuşadası, Bodrum Cruise Port ve IC Çeşme Marina sponsorluğunda gerçekleştirilen sempozyum, sektör temsilcilerinin konuşmacı olduğu bir panel oturumu ve bilim insanlarının bildirilerini sunduğu toplam dört oturumundan oluşmuştur.

Sempozyumun açılış oturumu, saygı duruşu, İstiklal Marşının okunması ve açılış konuşmaları ile gerçekleştirilmiştir. Açılış oturumunun ilk konuşmacısı Dokuz Eylül Üniversitesi Reha Midilli Foça Turizm Fakültesi Dekanı ve Sempozyum Bilim Kurulu Eşbaşkanı Prof. Dr. Metin Kozak, konuşmasına Fakülte olarak bu sempozyumu yıllardır düzenleyen DEÜ Denizcilik Fakültesi ve İşletme Fakültesi’nin yanında düzenleyici olarak yer almaktan duydukları mutluluğu dile getirerek başladı. Ülkemiz turizm faaliyetleri açısından deniz turizminin hayati bir öneme sahip olduğunun altını çizen Prof. Dr. Kozak, sempozyumun gerçekleşmesinde büyük emekleri olan başta DEÜ Denizcilik Fakültesi olmak üzere İşletme Fakültesi’ne, DEÜ Rektörlüğü’ne ve tüm sponsorlara şükranlarını ileterek konuşmasını sonlandırdı.

Ardından Sempozyum Düzenleme Kurulu Başkanı ve DEÜ Denizcilik Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Kpt. Barış Kuleyin, ilkinin 1998 yılında gerçekleştirildiği 1. Ulusal Deniz Turizmi Sempozyumu'ndan sonra, 2014 yılında ikincisinin, 2016 yılında da üçüncüsünün düzenlendiğini ve bu yıl da “Küresel Eğilimler-Yerel Etkiler” teması ile dördüncüsünü gerçekleştiriyor olmanın mutluluğunu yaşadıklarını belirtti. Bu anlamda 1998 yılında düzenlenen sempozyumun Türkiye’de akademik olarak düzenlenen ilk deniz turizmi etkinliği olma özelliği taşıdığının altını çizen KULEYİN, düzenlenen sempozyumlarda bilim insanları ve paydaşların bir araya gelerek ülkemiz deniz turizmini enine boyuna değerlendirme olanağı elde ettiklerini dile getirdi. Ülkemiz için deniz turizminin önemini ilgili Fakülteler olarak farkında olduklarını belirten Kuleyin, bu bağlamda açılan Deniz Turizmi Yüksek Lisans Programlarının sektörü daha da ileriye taşıyacak yöneticilerin yetiştirilmesini sağladığını ifade etti. Bu yılki düzenlenen sempozyumun temel amacının deniz turizmindeki küresel gelişmeler ve yerel etkilerini değerlendirerek mevcut sorunların çözümü ve deniz turizmi potansiyelinin değerlendirilmesine yönelik strateji önerilerinde bulunmak olduğu vurgulayan Kuleyin, sempozyum hakkında genel bilgileri katılımcılarla paylaşarak sempozyum sponsorları olan İMEAK Deniz Ticaret Odası, Muğla Büyükşehir Belediyesi, MSC-MEDLOG, EGEPORTS Kuşadası-Bodrum Cruise Port, IC Çeşme Marina ve sempozyumun düzenlenmesinde emeği geçenlere teşekkürlerini ileterek konuşmasını sonlandırdı.

Açılış konuşmacıları arasında yer alan İMEAK Deniz Ticaret Odası İzmir Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi Kenan Yalavaç, konuşmasında deniz turizminin ülkemiz turizmindeki önemine değindi. Deniz turizmi açısından koylarımızın korunmasının hayati bir öneme sahip olduğunun altını çizen Yalavaç, buna ek olarak amatör denizciliğe olan ilginin arttırılması için ilgili bakanlıklarla çalışmalar yürüttüklerini belirtti ve tüm deniz turizmi paydaşlarına teşekkürlerini ileterek konuşmasını sonlandırdı.

Sempozyumun son konuşmacısı T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı İzmir İl Kültür ve Turizm Müdür Yardımcısı M. Kaan ERGE konuşmasında, 2000’li yılların başında hızla popülerleşmeye başlayan kruvaziyer turizminin ülkemizdeki deniz turizminin gelişimine büyük bir katkı sağladığını söyledi. Bu hareketliliğin 2014 yılında bölgede yaşanan olaylar ile birlikte büyük bir düşüşe geçtiğini dile getiren ERGE, bu bağlamda üç tarafı denizlerle çevrili olan ülkemizin deniz turizmi potansiyelini değerlendirmek için tüm paydaşların üzerine büyük görevler düştüğünü belirten bir konuşma gerçekleştirdi.

Sempozyumda açılış konuşmacıları ve sponsorlara plaket takdiminin ardından, panel oturumuna geçildi. Dokuz Eylül Üniversitesi Denizcilik Fakültesi Dekanı ve Sempozyum Bilim Kurulu Eşbaşkanı Prof. Dr. D. Ali Deveci başkanlığında gerçekleştirilen panelde, ilk olarak IC Çeşme Marina Genel Müdürü Can Akaltan, ülkemizde insanları amatör denizciliğe ve tekne sahipliğine teşvik etmenin yollarını ve bunun ülkemiz deniz turizmine sağlayacağı katkıları vurgulayan bir konuşma gerçekleştirdi. Panelde MSC Gemi Acenteleri Koordinatörü ve MEDLOG Genel Müdürü Kpt. Savaş ERCAN deniz turizmi sektörünün içinde bulunduğu sıkıntılı dönemi özetleyerek bu dönemden çıkmak için gerekli olan stratejilere değindi. Ardından EGEPORTS Liman İşletmeleri Kuşadası ve Bodrum Limanları Genel Müdürü Aziz Güngör "Kurvaziyer Turizmi" başlıklı sunumunda Dünya'daki ve Türkiye'deki deniz turizmi sektörünün içinde bulunduğu durumu özetleyerek ülke ve kurumlar olarak izlenmesi gereken stratejilere yönelik bilgiler verdi. Panelistlerden Muğla Büyükşehir Belediyesi Deniz Ulaşım ve Ruhsat Kısım Sorumlusu Kpt. Enver Cem Hodoğlugil, Büyükşehir Belediyesi’nin deniz turizmi üzerine yürütmekte olduğu çalışmaları ve bu çalışmaların etkilerini anlatan bir sunum gerçekleştirdi. Panel oturumunun son konuşmacısı Profesyonel Yatçılar Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Kpt. Haslet Sever, dünyadaki yatçılık eğilimlerine değinerek, bu eğilimlerin ülkemizdeki yatçılık faaliyetlerine olan etkilerini ve Türkiye’deki yatçılık sektörünün nasıl daha rekabetçi bir hale gelebileceğini değerlendiren bir sunum gerçekleştirdi.

Sempozyumda öğle arasının ardından akademik bildirilerin sunulduğu paralel oturumlara geçildi. Akademik bildirilerin sunulduğu oturumlar ikinci gün de devam etti ve sempozyum Cumartesi günü sona erdi.

turizm-001.jpg

turizm1-001.jpg

turizm2.jpg

turizm3.jpg

turizm4.jpg

turizm5.jpg

turizm6.jpg

turizm7.jpg

turizm8.jpg

turizm9.jpg

turizm10.jpg

Vira Haber

Bu haber toplam 4902 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.