1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. ALOSBİ’den Atik Metal’e plaket
ALOSBİ’den Atik Metal’e plaket

ALOSBİ’den Atik Metal’e plaket

Krizden korkmadı, yatırım yaptı, Aliağa’ya dev bir metal tesisi kazandırdı. Aliağa Ticaret Odası, bu başarıya imza atan atik ailesini ziyaret ederek teşekkür plaketi verdi.

A+A-

Metal sektöründe faaliyet gösteren Atik ailesi ekonomik kriz döneminde Aliağa Organize Sanayi Bölgesi’nde ülkeye dev bir üretim tesisi kazandırdı. 250 işçiye iş imkanı yaratılacak olan Atik Metal bir hafta içinde üretime başlayacak, 2009 Nisan’ında temeli atılan ve döküm parçaları, traktör, ticari vasıta, pompa, vana ve makine parçaları üretilecek olan tesis, üretim için gün sayıyor. Aliağa Ticaret Odası Yönetim Kurulu, sanayiciye ve ülkeye moral veren tesisi ziyaret ederek Atik ailesine teşekkür plaketi verdi.

KRİZ ORTAMINDA ALİAĞA’DA DEV BİR TESİS KURULDU
Akdöküm firmasıyla 1954 yılında metal sanayi alanında yola çıkan Atik ailesi, son 2 yılda dünya ölçeğinde yaşanan krize rağmen yaptığı yatırımla hem sanayiciye moral verdi hem de Sanayi bölgesi Aliağa’da üretim ve istihdama büyük katkı sağladı. İzmir Bornova'daki 80 bin metrekarelik tesislerinde 450 kişiyi istihdam eden Atik ailesi, Aliağa’da Atik Metal fabrikasını kurdu. Tüm tesisin kurulum ve montaj çalışmaları sona erdi. Aliağa Organize Sanayi Bölgesinde, Toplam 80 bin m2 Açık, 20 bin m2 Kapalı Alanda, Yılda 50.000 Ton Döküm Kapasitesine sahip tesis, En Modern Teknoloji ve Kaliteli Ekipmanlarla üretime başlayacak.

ALİAĞA TİCARET ODASI YÖNETİMİ BAŞARIYI BELGELENDİRDİ
Aliağa Ticaret Odası (ALTO) Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Saka, Meclis Başkanı M.Ender Özer, Yönetim Kurulu Başkan vekilleri Erol Güngör, Hamdi Erdem, Yönetim kurulu üyeleri Uğur Akyıldız, Mehmet Keskin, Kürşad Tanrıkulu ve Genel Sekreter Takdir Yarış, Atik Metal Onursal Başkanı Nuri Atik ve Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Atik’e, ülkeye ve ilçeye yatırım katkılarından dolayı teşekkür plaketi verdi.

EKONOMİYE, İSTİKRARA VE GELECEĞE İNANDIK
Atik Metal Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Atik, ülke ekonomisinin gücüne ve Aliağa’nın üretim avantajlarına inanarak yatırımı gerçekleştirdiklerini belirtti. Atik, “Bilindiği gibi döküm sanayi, otomotiv başta olmak üzere, inşaat, tarım, ulaşım makineleri, dayanıklı tüketim malları, ve savunma sanayi gibi pek çok alan için çok önemli bir üretim alanı. Biz burada Çevreye uyumlu modern, teknolojik üretim alt yapımızla önemli bir yatırımı gerçekleştirdiğimizi düşünüyorum. Yatırım kararlarımızı küresel krizden önce almıştık. Ama krizin etkilerinin görülmesine rağmen yatırımımıza devam ettik ve bugün bu tesisi ülkemizde kazandırdık. Üretmeden, istihdam yaratmadan büyüm ek mümkün değil. Biz ekonomimize, ülkenin istikrarına ve geleceğine inandığımız için bu yatırımı büyük bir fedakarlıkla gerçekleştirdik.” Dedi.

Atik, yatırımın krizin etkilerinin olduğu bir döneme denk gelmesine de değinerek “Krizli bir dönemdi, zor bir dönemdi. Ama kaçış yok bundan. Çünkü Hindistan’daki, Çindeki, Dünya’daki diğer rakiplerimiz üretim yapıp dünyanın her yerine satıyor. Yaşamak için biz de onların şartlarında bu işi yapmak zorundayız. Biz çalışmaktan korkmuyoruz. Ülkemize inanıyoruz, güveniyoruz” dedi.

ALİAĞA TİCARET ODASI’NDAN KRİZDE YATIRIMA TEŞEKKÜR PLAKETİ
Aliağa Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Saka, dünyanın her yerinde ekonomik krizin yaşandığı bir dönemde yatırım yapmanın büyük bir cesaret ve ileri görüşlülük olduğunu ifade ederek, “Kısa sürede Aliağa Organize Sanayi Bölgesi’nde modern bir tesis kurdunuz. Büyük bir emek ve çaba harcayarak üretim yapacak, istihdam yaratacak bir sanayi tesisini ülkemize kazandırdınız. Bölgemize yatırım yapan bir sanayici aile olarak sizle gurur duyuyoruz.” Dedi.

Atik Metal Şirketi Onursal Başkanı Nuri Atik ve Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Atik’e teşekkür plaketi sunan Aliağa Ticaret Odası Başkanı Saka, “dünya çapında yaşanan ekonomik kriz ortamında yatırım yaparak ülke ve bölge ekonomisine hem moral hem üretim hem de istihdam olarak yaptığınız katkılardan dolayı müteşebbis tavrınızı kutlar, kurumumuz adına teşekkür ederiz” dedi.

ONURSAL BAŞKAN NURİ ATİK, “YATIRIMI ÖZSERMAYE İLE YAPTIK”
Aliağa Ticaret Odası Yönetiminin ziyaretinden büyük onur ve mutluluk duyduğunu ifade eden Atik Metal Onursal Başkanı Nuri Atik de “Biz Aliağa’ya ve ülkemizde en iyisini kazandırmak istedik. Bugün artık sanayi tesisleri ucuz kalitede olmuyor. Çünkü rakiplerimiz karşısında ayakta durmamız gerekiyor. Her şeyi günün ileri teknolojisine göre yapmak mecburiyetinde kaldık. Yatırımımızı borçlanmadan, kendi öz sermayemizle yaptık. Zor dönemlerden geçiyoruz. Mal üretmek, finans bulmak, malı satıp tahsil etmek çok zor. Ama biz bu ülkeye ve insanlarımıza inanıyor ve güveniyoruz” dedi.

ALOSBİ, SANAYİCİ İÇİN BİR YATIRIM CENNETİ
Aliağa Organize Sanayi Bölgesi’nin sanayici için bir yatırım cenneti olduğunu kaydeden Mehmet Atik, “Aliağa özellikle limanlara yakınlığıyla bizi etkiledi. ALOSBİ’nin bu avantajıyla birlikte yatırımcıya sunduğu iletişimden enerjiye kadar tüm modern altyapı imkanları da bizim burada yatırım yapmamızı sağladı. 14 Nisan 2009’da temeli atıp, 8 ayda binamızı bitirdik. 1 ocak 2010’da üretim makinelerimiz gelmeye başladı. 1 yıldan bu yana da bunları kurup işletmeye alma çalışmalarımız sürdü. bizim sistemimiz bir zincir gibi, yani makinenin birinin problemsiz çalışması tek başına bir anlam ifade etmiyor. Bu konuda çok tiziz bir çalışma yürütülüyor.” Dedi.

Tesisin çevre ve insan sağlığı açısından ileri teknoloji ile kurulduğunu anımsatan Atik, Avrupa Birliği normlarında çevre koruyucu sistemlerimiz var. Tesisin genelinde ve her üretim hattında filtreleme ünitelerimiz var. Şu an Avrupa ve dünyada bu sektörde kurulmuş en modern tesisi Türkiye’ye kazandırmış olduk. Olması gereken de buydu, bunları kaçınmadan yaptık” dedi.

1.20110307103545.jpg

2.20110307103555.jpg

3.20110307103605.jpg

4.20110307103616.jpg

5.20110307103627.jpg

Virahaber

Bu haber toplam 1923 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.