1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Atatürk’ün Çocuk Sevgisini Anlatan 10 Fotoğraf
Atatürk’ün Çocuk Sevgisini Anlatan 10 Fotoğraf

Atatürk’ün Çocuk Sevgisini Anlatan 10 Fotoğraf

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı coşkuyla kutlanıyor. Bu anlamlı güne özel Atatürk’ün çocuk sevgisini anlatan birbirinden güzel fotoğraf seçkisi…

A+A-

Atatürk’ün çocuklara armağanı olan bu büyük gün Türkiye ve Dünya çocukları için büyük önem taşıyor. Bayramı her ne kadar koronavirüs tedbirleri kapsamında sokağa çıkma yasağı gölgesinde kutlasak da coşkumuzdan, heyecanımızdan ve gururumuzdan ödün vermiyoruz. Vira Haber olarak sizler için Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün çocuklara ne kadar önem verdiğini ve sevgisini anlatan ön önemli sözü ve fotoğrafını derledik. İşte Atatürk’ün gözünden çocuklar…

1-“Çocuklar her türlü ihmal ve istismardan korunmalı, Onlar her koşulda yetişkinlerden daha özel ele alınmalıdır.”

1-180.jpg

 

2- “Çocuklar geleceğimizin güvencesi, yaşama sevincimizdir. Bugünün çocuğunu, yarının büyüğü olarak yetiştirmek hepimizin insanlık görevidir.”

2-191.jpg

 

3- “Çocuk sevgisi insan sevgisi için bir ihtiyaçtır.”

3-180.jpg

 

4- “Gelecek için hazırlanan vatan evlatlarına, hiçbir güçlük karşısında yılmayarak tam bir sabır ve metanetle çalışmalarını ve öğrenim gören çocuklarımızın ana ve babalarına da yavrularının öğreniminin tamamlanması için hiçbir fedakarlıktan çekinmemelerini tavsiye ederim.”

4-142.jpg

 

5- “Yetişecek çocuklarımıza ve gençlerimize tahilin hududu ne olursa olsun, en evvel, her şeyden evvel Türkiye’nin istiklaline, temeli benliğine, milli geleneklerine düşman olan unsurlarla mücadele etmek lüzumu öğretilmelidir.”

5-098.jpg

 

6- “Büyük başarılar, değerli anaların yetiştirdikleri seçkin çocukların yardımıyla meydana gelir.”

6-060.jpg

 

7- “Çocuklarımızı artık düşüncelerini hiç çekinmeden açıkça ifade etmeye, içten inandıklarını savunmaya, buna karşılık da başkalarının samimi düşüncelerine saygı beslemeye alıştırmalıyız. Aynı zamanda onların temiz yüreklerinde; yurt, ulus, aile ve yurttaş sevgisiyle beraber doğruya, iyiye ve güzel şeylere karşı sevgi ve ilgi uyandırmaya çalışılmalıdır.”

7-057.jpg

 

8- “Milletin bağrında temiz bir nesil yetişiyor. Bu eser (Türkiye Cumhuriyeti Devleti) ona bırakacağım ve gözüm arkamda olmayacak.”

8-031.jpg

 

9- “Türkiye Cumhuriyetinin, özellikle bugünkü gençliğine ve yetişmekte olan çocuklarına hitap ediyorum: Batı senden, Türk'ten çok geriydi. Manada, fikirde, tarihte bu böyleydi. Eğer bugün batı teknikte bir üstünlük gösteriyorsa, ey Türk Çocuğu, o kabahat da senin değil, senden öncekilerin affedilmez ihmalinin bir sonucudur. Şunu da söyleyeyim ki, çok zekisin!.. Bu belli. Fakat zekanı unut!.. Daima çalışkan ol!”

10-020.jpg

 

10- “Hedefe yalnız çocukları yetiştirmekle ulaşamayız! Çocuklar geleceğindir. Çocuklar geleceği yapacak adamlardır. Fakat geleceği yapacak olan bu çocukları yetiştirecek analar, babalar, kardeşler hepsi şimdiden az çok aydınlatılmalıdır ki, yetiştirecekleri çocukları bu millet ve memlekete hizmet edebilecek, yararlı ve faydalı olabilecek şekilde yetiştirsinler! Hiç olmazsa yetiştirmek lüzumuna inansınlar! Okullardan başka; gazeteler, küçük dergiler köylere kadar yayınlanıp dağıtılmalıdır. Bizim köylümüz ne gazete ne dergi okumaz. Bilenler bilmeyenleri toplayıp, okutmayı, onlara okumayı anlatmayı bir vazife bilmelidir.”

9-028.jpg

Vira Haber

Bu haber toplam 21077 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.