1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Beşiktaş’ın yeni başkanı denizcilik sektöründen
Beşiktaş’ın yeni başkanı denizcilik sektöründen

Beşiktaş’ın yeni başkanı denizcilik sektöründen

Beşiktaş Kulübünün olağanüstü seçimli genel kurul toplantısında başkanlık heyecanı yaşandı. Beşiktaş'ın 34. başkanı Çebi Denizcilik'in de kurucusu olan, Ahmet Nur Çebi oldu.

A+A-

Beşiktaş Kulübü’nün yeni başkanı Ahmet Nur Çebi oldu. Çebi’nin listesi ise şu isimlerden oluşuyor : Asıl üyeler Adnan Dalgakıran, Emre Kocadağ, Fatih Hakan Avşar, Ahmet Mesut Urgancılar, Kemal Erdoğan, Enis Ulusoy, Erdal Torunoğulları, Berkan Gocay ve yedek üyeler: Umut Şenol, Bilgihan Sürmen, Hakan Daltaban, Fırat Fidan ve Ali Efe Bezci.

Denizcilik camiası Ahmet Nur Çebi’yi Kaptan Grup Yönetim Kurulu Başkanı olarak tanıyor. Grup bünyesinde hem liman hem gemi tarafında hizmet veriliyor.

Grubun şirketleri arasında Martaş Liman, Martaş Ro Ro, Trabzon Çebi Tersanesi, acente ve gemi kiralama hizmeti veren Çebi Denizcilik ile gemi işletmeciliği hizmeti veren Çebi Kaptan Denizcilik bulunuyor.

239 bin DWT’lik filo        

Çebi Kaptan Denizcilik bünyesine ise toplam DWT”si 239 bini aşan Minanur Çebi 1, Çebihan, Elgiznur Çebi, Senanur Çebi ve Sea Dolphin C adlı kargo ve kuru yük gemisi bulunuyor.

Ahmet Nur Çebi kimdir?

Ahmet Nur Çebi, 1959 senesinde Trabzon'da dünyaya geldi. Babası iş adamı Yaşar Kaptan Çebi, annesi Ayten Çebi'dir. Tayfun Çebi ve Arzu Efe adında kardeşi vardır. Babası sanayici olup demir çelik ticareti yaptığından işi gereği 1964 senesinde Karabük'e göç etmesi nedeniyle Çebi, burada öğrenim gördü.

TED Karabük Koleji lisesinde okudu. 1983 senesinde Marmara Üniversitesi Ekonomi Fakültesinden mezun oldu. Yurt dışında bu alanda bir buçuk sene eğitim aldı. Askerliğini 1985 senesinde Ağrı Eleşkirt 29. Piyade Alayı'nda yedek olarak tamamladı.

Ahmet Nur Çebi, Çebi enerji, Martaş liman tesisleri, Çebi denizcilik gibi şirketlerin yönetim kurulu başkanlığını yapmaktadır. Ayrıca Türkiye Karabük demir çelik işletmeleri yönetim kurulu başkan yardımcılığı ve haddeciler derneği başkanlığı vazifelerini yürütmektedir.

1986 senesinde Berna Çebi ile evlendi. Bu evlilikten Elgiz Nur, Mina Nur ve Yaşar Kaptan adlarında 3 çocuğu oldu.

Ahmet Nur Çebi, Çebi enerji, Martaş liman tesisleri, Çebi denizcilik gibi şirketlerin yönetim kurulu başkanlığı görevlerini yürütmektedir. Ayrıca Türkiye Karabük demir çelik işletmeleri yönetim kurulu başkan yardımcılığı ve haddeciler derneği başkanlığı görevinde bulunmuştur. Babası Yaşar Kaptan Çebi ve kardeşi Tayfun Çebi ile beraber demir çelik sanayiinde, 1964'te Karabük'te babasının kurduğu haddehaneden (demir çelik üretim tesisi) bir adım öteye geçerek, 1990 yılında Çorlu'da bir haddehane yatırımı daha yaptı. Bunu takip eden üç sene sonrasında Marmara Ereğlisi'nde bir liman yatırımı gerçekleştirdi. Onun hemen akabinde bu limanın yapımına gerekçe olan asıl büyük yatırımını yaptı. 2001'de bir buçuk milyon ton kapasiteli demir çelik izabe tesislerini, 2002'de izabe tesisi ile beraber çalışan bir milyon ton kapasiteli haddehaneyi ve 2005'te de kendi enerjisini üretebileceği bir elektrik santralini devreye aldı. Bu arada armatörlük ile ilgili büyük yatırımlar yaptı.

Vira Haber

Bu haber toplam 6492 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.