1. HABERLER

  2. ÇEVRE

  3. Boğaz’da tehlike!
Boğaz’da tehlike!

Boğaz’da tehlike!

Petrol ve tehlikeli madde taşımacılığında kapasitesinin üzerine çıkan İstanbul ve Çanakkale boğazları için başbakanlığın hazırladığı denetim raporunda, acil müdahale planı gerektiği belirtildi.

A+A-

Petrol ve tehlikeli madde taşımacılığında kapasitesinin üzerine çıkan İstanbul ve Çanakkale boğazları için başbakanlığın hazırladığı denetim raporunda, acil müdahale planı gerektiği belirtildi

Başbakanlık, petrol taşımacılığında kapasitenin üzerin çıkılan boğazlarla ilgili çarpıcı bir denetim raporu hazırladı. Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü’ne gönderilen raporda, acil olarak atama yapılmazsa kılavuz kaptan sıkıntısı yaşanacağı, boğazda tehlikeli yük taşıyan gemilerin arttığı, acil müdahale planına ihtiyaç duyulduğu ve kurumlar arasındaki yetki karmaşasının çözülmesi gerektiği vurgulandı. Küresel petrol ticaretinin yaklaşık yüzde 17’sine ev sahipliği yaparak dünyanın en tehlikeli suyollarından olma özelliği taşıyan İstanbul ve Çanakkale boğazları için hazırlanan raporda, önlemler sıralandı ve boğazlar için “kaza ve kirlilik riski en yüksek deniz alanları” ifadesi kullanıldı.

Boğazlarda seyir güvenliğinin sağlanması için şu önlemlerin alınması gerektiği belirtildi:

Kılavuz teşviki: Boğaz girişlerinden itibaren kılavuz ve römorkör hizmeti alımını teşvik etmek üzere gemilere verilecek kurtarma ve yardım hizmetlerine ilişkin kural ve ücretleri yeniden belirleyin.
Kaptan kalmayacak: Kılavuzluk hizmeti nitelik ve nicelik olarak geliştirilmeli. İstanbul Liman İşletmesi Müdürlüğü’ndeki 135 kılavuz kaptandan 79’u emekliliğe hak kazandı. İzmir’de ise 10 kılavuz kaptandan 8’i emekli olacak. Bu personel emekliye ayrıldığında hizmet kesintiye uğrayacak ve boğazlar büyük tehlike altına girecek. Acil olarak açıktan 20 personel ataması yapılsın ve bunlar eğitilsin.

Tehlikeli gemiler: İstanbul Boğazı’nda tehlikeli yük taşıyan gemi sayısı arttı. Deniz kazalarına daha kısa sürede müdahale gerek. Kritik bölgelerde, römorkör yanaşabilecek ve çevre ekipmanların konuşlanabileceği ilave yer tahsisi yapılsın.

Acil müdahale: Gemi Trafik Hizmetlerinin Kurulmasına İlişkin Yönetmelikte yer alan acil müdahale planları hazırlanarak Denizcilik Müsteşarlığı’na sunulsun. Sistemde kullanılan bilgisayar yazılımı geliştirilsin.

Yetki karmaşası: Kaza sonrası kirliliğe müdahalede Çevre Bakanlığı ile Denizcilik Müsteşarlığı arasında yetki karmaşası var. Bu sorun çözülsün. İstinye’deki kontrol merkezi binası da dahil, trafik gözlem istasyon binalarındaki eksiklik ve aksaklıklar bir an önce giderilsin. Çanakkale Boğazı başta olmak üzere, deniz taşıtı, bot ve istasyonların durumu hizmete uygun hale getirilsin.

Habertürk
 

Bu haber toplam 940 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.