1. HABERLER

  2. SERBEST KÜRSÜ

  3. Eskişehir, Türkiye'nin En İyi Öğrenci Şehri Olarak Seçildi
Eskişehir, Türkiye'nin En İyi Öğrenci Şehri Olarak Seçildi

Eskişehir, Türkiye'nin En İyi Öğrenci Şehri Olarak Seçildi

Üniversite öğrencilerine kucak açan şehirlerle ilgili incelemesini yayımlayan online yabancı dil öğrenim platformu Preply, Öğrenci Dostu Üniversite Şehirler araştırmasının bulgularını paylaştı.

A+A-

Pek çok öğrencinin, üniversite şehirlerine göç etmesi sonrası şehirlerin öğrencilere sunduğu olanaklar da yeniden gündeme geldi. Peki üniversite öğrencilerinin okumaktan ve yaşamaktan memnun olduğu, Türkiye'nin öğrenci dostu şehirleri hangileri? Online İngilizce kursu Preply, üniversite tercihlerinin okulun bulunduğu şehirle de ilişkili olduğu içgörüsünden yola çıkarak şehirlerle ilgili incelemesini yayımladı. 81 ilin ulaşım, sosyal olanaklar, kültürel etkinlikler, bölge halkının öğrencilere tutumu, suç oranları, yaşama maliyetleri gibi kriterlerle, öğrenciler tarafından değerlendirildiği Türkiyenin öğrenci dostu şehirleri araştırmasının” bulguları dikkat çekti.

Öğrenci şehri: Eskişehir

Yıllardır süre gelen “öğrenci şehri” ünvanını rakamlarla da kanıtlamayı başaran şehir, Eskişehir oldu. Anadolu, Eskişehir Osmangazi ve Eskişehir Teknik Üniversitesi gibi üç önemli üniversiteye ev sahipliği yapan Eskişehir, bir Avrupa kentini aratmayan havasıyla öğrencilerin en çok memnuniyet duyduğu şehir olmayı başardı. Üniversite öğrencilerinin not sistemine göre puanlandırılan Eskişehir, 91 ortalama ve A+ notuyla öğrencilerden geçer not aldı. Eskişehir’i sırasıyla Ankara, Çanakkale, Aydın, Muğla, Antalya, Samsun, İstanbul Anadolu Yakası ve Manisa izledi. Çalışma kapsamında, öğrencilerin 27 şehirden memnun olduğu, 38 şehirde ise memnuniyetin olmadığı görüldü.

“Eskişehir, bu unvanı tam anlamıyla hak ediyor”

Eskişehir Marmara ve İç Anadolu’yu birbirine bağlayan bir köprü konumunda. Yatay mimarisi ve nitelikli üniversiteleriyle uzun yıllardır öğrencilerin sıkça tercih ettiği bir şehir. Eskişehir halkı da bu durumu benimsemiş ve içselleştirmiş. Yaşama maliyetlerinin düşük olduğu Eskişehir, Numbeo tarafından hazırlanan değerlendirmede Türkiye’den 5 il arasında suç oranlarının en düşük olduğu il olarak sıralanıyor. Ayrıca öğrenci talebine bağlı olarak hem kültürel hem de sosyal açıdan iyi alternatifler sunan Eskişehir, ‘öğrenci şehri’ unvanını tam anlamıyla hak ediyor.

“Az nüfuslu şehirler, öğrencileri daha fazla memnun ediyor”

Ankara, Antalya ve İstanbul Anadolu Yakası’nın dışında çoğunlukla kıyı bölgelerine yakın, ılıman iklime sahip az nüfuslu şehirlerin öne çıkıyor. Bölge nüfusunun belirli dönemler haricinde istikrarlı bir biçimde düşük seyretmesi, bu şehirleri öğrenciler için daha yaşanabilir hale getiriyor. Zira az nüfus, daha düşük suç oranları ve daha az yaşama maliyetleri anlamına geliyor. Her ne kadar kültürel etkinlik ve sosyal aktivite konusunda İstanbul ve Ankara gibi büyükşehirlerin gerisinde kalabilseler de, Ege ve Akdeniz bölgelerindeki şehirler daha sakin ve odaklı bir üniversite hayatı geçirmek isteyen öğrenciler tarafından sıkça tercih ediliyor.

Şehirlerin, yerel yönetim düzeyinde öğrenci mobilitesini teşvik etmesi ve öğrencilerin serbest zamanlarında yararlı aktivitelere yönelebilmesi için uygun ortamı sunması gerekiyor. Öğrencilerin serbest zaman aktiviteleri de şehirlerin doğasına, kültürüne, iklimine, sosyal olanaklarına göre şekilleniyor. Örneğin İstanbul gibi büyük ve kültürel eşitlilik sunan illerde öğrencilerin kültür sanat aktivitelerine erişimi görece daha kolayken, plaj kentlerinde su sporları öğrencilerin hobisine dönüşüyor.

“Öğrenciler öğrenme süreçlerine online ortamda da devam ediyor”

Preply Avrupa Bölge Müdürü Mustafa Ali Sivişoğlu, “Örneğin daha kariyer odaklı, nitelikli eğitimler sunan, karasal iklimin hakim olduğu Eskişehir ve Ankara gibi şehirlerde öğrenciler öğrenme süreçlerine online ortamda da devam edebiliyor. Dikkat dağıtacak unsurların sınırlı olduğu bu şehirler, Preply’nin de en sık tercih edildiği şehirler arasında konumlanıyor. Online dil kurslarıyla kariyerlerine ve gelecek yaşamlarına yatırım yapmak isteyen öğrenciler, online İngilizce kurslarından yararlanarak dil yetkinliklerini ana dilini konuşan eğitmenlerle geliştirebiliyor. Preply olarak dil konusunda birkaç adım daha ileri gitmek isteyen öğrencilere ingilizce hocalarla konuşma başta olmak üzere dil öğreniminin her aşamasında destek oluyoruz. Tamamına Preply internet sitesinden erişilebilen bu incelemenin da önümüzdeki yıllarda gerçekleştirilecek tercih dönemlerinde öğrencilere yol göstermesini diliyoruz” dedi.

Bu haber toplam 794 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.