1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Husiler, Hudeyde Limanı'ndan çekilmeye başladı
Husiler, Hudeyde Limanı'ndan çekilmeye başladı

Husiler, Hudeyde Limanı'ndan çekilmeye başladı

Bileşmiş Milletler Yemen'de Husilerin, Hudeyde, Salif ve Ras İsa limanlarından çekilmeye başladığını açıkladı. Hudeyde Limanı, Yemen'e gıda ürünlerinin yaklaşık % 90'ı, insani yardımların da %80'inin giriş noktası.

A+A-

Bileşmiş Milletler Yemen'de Husilerin, anlaşmada gereğince, cumartesi günü stratejik önemi olan Hudeyde, Salif ve Ras İsa limanlarından çekilmeye başladığını açıkladı. Hudeyde Limanı, Yemen'e gıda ürünlerinin yaklaşık yüzde 90'ı, insani yardımların da yüzde 80'inin giriş noktası.

Bileşmiş Milletler, Yemen'de Husilerin, anlaşma gereğince cumartesi günü stratejik önemi olan Hudeyde, Salif ve Ras İsa limanlarından çekilmeye başladığını açıkladı.

BM gözetiminde gerçekleşen çekilme işleminin 14 Mayıs'ta tamamlanması bekleniyor. Husiler, aldıkları tek taraflı kararla, üç limandan çekileceklerini ve askeri güçlerini yeniden konuşlandıracaklarını duyurmuştu.

Bu arada Yemen'de hükümet güçleri de, Husilerin hayati önem taşıyan liman kenti Hudeyde'den geri çekildiğinden emin olmadan bölgeden ayrılmayacaklarını söyledi.

Batı Sahilini Kurtarmak İçin Çalışan Ortak Güçler Sözcüsü Vaddah ed-Dubeyş, "Husilerin Hudeyde'den geri çekildiğinden emin olmadan ayrılmayacağız." dedi.

Vaddah, Husilerin Hudeyde, Salif ve Ras İssa limanlarından ayrılmadan ve mayınların sökülmesi operasyonundan emin olmadan üzerlerine düşen ikinci çekilme aşamasını yerine getirmeyeceklerini vurguladı.

Yemen'deki Birleşmiş Milletler Ofisi'nden yapılan açıklamada, Husilerin 3 ana limandan kuvvetlerini çekmeye kararlı olduklarını, pazar gününden itibaren çekilme işleminin başladığını duyurmuştu.

Yemen hükümeti ile Husiler arasında, BM himayesinde İsveç'in başkenti Stockholm'de 6-13 Aralık 2018'de gerçekleştirilen görüşmelerin ardından bir anlaşmaya varılmıştı. Anlaşmaya göre, 5'inci yılına giren savaşın sonlandırılması yönünde görüşmelere ilk adım olarak Husilerin Hudeyde kenti ve limanlarından çıkması kararlaştırılmıştı. Ancak geçen süre içinde tarafların karşılıklı ithamları yüzünden söz konusu çekilme işlemi gerçekleşmemişti.

Stockholm Anlaşması

Yemenli taraflar, BM himayesinde İsveç'in başkenti Stockholm'de 6-13 Aralık 2018'de gerçekleştirilen istişare toplantılarında esir değişimi, Hudeyde'de ateşkes, limanlar ve Taiz ile ilgili anlaşma imzalamıştı.

Hudeyde'de sağlanan ateşkes etkinliğini korurken taraflar kentten çekilme ve esir takası gibi diğer maddeler üzerinde görüşmelere devam ediyor.

Uzun süredir siyasi istikrarsızlığın hüküm sürdüğü Yemen'de Husiler, Eylül 2014'ten bu yana başkent Sana ve bazı bölgelerin denetimini elinde bulunduruyor.

Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçleri ise Mart 2015'ten beri Husilere karşı Yemen hükümetine destek veriyor.

Yemen'de 4 yılı aşkın süredir yaşanan çatışmalarda binlerce kişi yaşamını yitirdi. Dünyanın en fakir ülkeleri arasında yer alan Yemen'de iç savaş nedeniyle büyüyen insani kriz de korkunç boyutlara ulaştı.

BM'ye göre dünyanın en büyük insani krizlerinden birinin yaşandığı Yemen'de, nüfusun yarısını oluşturan 10 milyon kişi kıtlık riskiyle karşı karşıya bulunuyor. Ülkede 22 milyondan fazla insan yardıma ve korumaya ihtiyaç duyuyor.

Pek çok alanda insani kriz yaşanılan ülkede, temiz suya erişimin olmaması, yetersiz beslenme, ilaç ve tıbbi malzemelerdeki eksiklik gibi nedenlerle kolera başta olmak üzere salgın hastalıklar her geçen gün artıyor.

Vira Haber

Bu haber toplam 3861 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.