1. HABERLER

  2. SERBEST KÜRSÜ

  3. İhtiyaçlar Doğrultusunda Medikal Ürünler Sunuluyor!
İhtiyaçlar Doğrultusunda Medikal Ürünler Sunuluyor!

İhtiyaçlar Doğrultusunda Medikal Ürünler Sunuluyor!

Sağlık söz konusu olduğunda çeşitli ürünlere ihtiyaç duyulmaktadır. Hastalığın tedavisi, kontrol altında tutulması ve hasta bakımının etkili bir şekilde yapılabilmesi için çeşitli ürünlere ihtiyaç duyulmaktadır. Medikal ürünler bu ihtiyaçları karşılamalı.

A+A-

AİLE HEKİMLİĞİ’NİN KULLANDIĞI ÖNEMLİ MALZEMELER VE YARARLARI

Her tıp branşının kendine özgü olan bir eğitimi ve uygulama aşamasında kullandığı malzemeleri bulunmaktadır. Aile hekimliği branşında hem çocuklar hem gençler hem de yaşlılara koruyucu tedaviler uygulanmaktadır.
 
Uygulanan tedaviler sırasında, aile hekimlerinin tüm işlemlerini hijyenik ve hızlı bir şekilde yapabilmesi için aile hekimliği malzemeleri kullanılması gereklidir. Hastaların muayenesi, tetkikleri ve tedavisinde bu malzemelerden yardım alınması sayesinde daha fazla kişiye hizmet verilebilmektedir.
 
Teknik özellikleri ile geliştirilmiş hizmetler sunulmasına yardımcı olan aile hekimliği malzemelerinin kullanımı da son derece kolaydır. Bütün Aile Sağlık Hizmetlerinin en temel ihtiyaçlarından olan bu ürünler ile gerekli tetkiklerin her biri kolaylıkla yapılabilmektedir.
 Sürekli güncellenen bir kategoriye sahip olan aile hekimliği malzemelerinin tükenmesi nedeni ile ortaya çıkacak sağlık sorunlarının önüne geçmek amacı ile sağlık kuruluşları bu malzemeleri stoklamaktadır.
 
Teknolojinin gelişmesi ve internet kullanımının artması ile beraber artık stoklama işleminin yapılmasına hiç gerek yoktur. İnternet üzerinden hızlı bir şekilde yapılan alışverişler ile aile hekimliği malzemelerine en kısa sürede sahip olunabiliyor.
 
Hastanın ilk karşılama anından başlayarak sağlıklı bir şekilde çıkışına kadar geçen sürecin daha kısa olması aile hekimliği malzemelerine bağlıdır. Aile hekimliği malzemelerinin sağladığı faydaları bilen Aile Sağlık Hizmetleri Birimi tarafından bu ürünlere yoğun ilgi gösterilmektedir. Sizler için hazırladığımız bu yazıda aile hekimliği malzemelerinin neler olduğuna ve ne gibi işlemlerde kullanılabildiğine değindik. Ayrıca kullanılması için önerilen faydalı medikal ürünlere yer verilen yazımızdan önemli bilgiler elde edebilirsiniz.
 
 Süt Pompaları
 
Uzmanlar tarafından her fırsatta anne sütünün ne kadar önemli olduğu belirtilmektedir. Sütü az gelen ya da çalışan annelerin son dönemlerde tercih ettiği süt pompaları, manuel süt pompası ve elektrik süt pompaları olarak iki gruba ayrılır. Bu ürünler sayesinde, anne bebeğinin yanında olmasa da bebeğinin sütünü hazırlamış olur.
 
Kimi bebekler annelerinin meme başını ağzında tutmakta zorluk yaşayabilirler. Bu da yatma pozisyonunda iken bebeklerin kusmasına ve boğulmasına neden olabilir. Bunun önüne geçmek için süt pompalarının kullanılması önemlidir.
 
Sütü sağma işine yarayan çeşitli göğüs pompaları bulunmaktadır. Bu ürünü satın alırken, kullanışlı ve hijyenik olmasına dikkat etmelisiniz. Genel olarak manuel ve elektrikli süt pompaları ilgi görüyor.
 
Manuel süt pompaları kısa süreli kullanımlar için ideal bir seçimdir. Fiyatı uygun olan bu ürünü kullanırken herhangi bir ses sorunu da yaşanmaz. Elektrikli süt pompaları ise çok daha hızlı sonuçlar vermektedir. Bu modeller daha uzun süreli kullanıma uygundur.
 
Hem bebeğini hem de kendini düşünen annelerin, manuel ya da elektrikli süt pompalarından en uygun olanı tercih etmeleri önerilir. Manuel süt pompası ve elektrik süt pompalarının her biri garantili olarak sunulduğu için gönül rahatlığı ile kullanıma uygundur.
 
 Bebekleri Her An Takip Etmeye Yarayan Bebek Telsizleri
 
Son dönemlerde yoğun ilgi gören bebek telsizi dijital bebek telsizleri, odada yalnız uyuyan bebeklerin tepkilerinin her an takip edilebilmesini sağlar. Kapalı ve açık alanda kullanılabilen bebek telsizi bebeğin güvenliği sağlarken, bir yandan da anne – babalara büyük kolaylık sunar.
 
Bebeklerin sürekli olarak kontrol edilmesini ortadan kaldıran bebek telsizleri, teknolojiye göre şekillenmektedir. Ancak en çok kullanılan dijital olan modellerdir. Bebek güvenlik ürünleri denildiği zaman akıllara ilk gelen dijital bebek telsizleri, ses ve görüntü iletimi sağlamaktadır.
Bebeklerinin uykusunun bölünmesini istemeyen aileler, bebek odasına girmeden de her an gerekli kontrolleri yapabilecekler. Hayatınıza renk katan bebeklerinizin her anına şahit olmanızı ve huzurlu bir gün geçirmenizi sağlayan dijital bebek telsizleri, bebeğiniz uyurken rahatlıkla işlerinizi yapabilmenize yardımcı olur.
 
 Göğüs Uçlarındaki Çatlaklar İçin Tedavi Edici Kremler
 
Emzirme döneminde annelerin göğüs uçları hassaslaşmaktadır. Emzirme süreci ortalama olarak 1,5 yaşına kadar devam etmektedir. Bu süreçte annelerin göğüs uçlarında çatlaklar meydana gelir ve çok büyük acı verir.
 
Çatlaklar nedeni ile meydana gelen ağrıları azaltan göğüs ucu çatlak kremleri, koruyucu madde ve bebeklerinizde alerjiye neden olabilecek katkı maddeleri içermez. Bu sayede hem kendiniz hem de bebeğiniz için güvenilir bir çözüm yolu elde etmiş olursunuz.
 
Doğum sonrasında annelerin en sık yaşadığı sorunların başında gelen meme ucu çatlaklarının anneye dayanılmaz acılar vermesi nedeni ile çatlak kremlerinin kullanılması önerilmektedir. Mucizevi bir formül olan bu kremler ile hem yaralar iyileşir hem de yara nedeni ile oluşan ağrılar azalır.
 
 Göğüs Pedleri & Koruyucular
 
Hamileliğin son dönemlerinde ve emzirme sürecinde ihtiyaç duyulan göğüs koruyucusu ve pedler, kaydırmaz yapısı ve cildi rahatsız etmeyen özelliği ile göğüslerden sızan beklenmedik sütlerin absorme edilmesini sağlar. Bu sayede kıyafetlerde ıslaklık ve oluşumu da engellenmiş olur.
 
Yeni doğum yapan anneler, bebekleri ile düzenli olarak beslenme zamanını hemen oluşturamazlar. Özellikle bu durumlar için tasarlanmış olan göğüs koruyucu ve pedler, emzirmeye yardımcı olmaktadır.
 
Yapışkan bir şerit özelliği bulunan pedler, teker teker ambalajlandığı için uzun süre çantalarda hijyenik olarak taşınabiliyor. Yapıları çok ince olsa da, güçlü emici özellikleri ile sızıntıyı engeller.
 
Emziren annelerin meme ucunu korumak amacı ile tasarlanan göğüs koruyuculara göğüs ucu kılıfı da denilmektedir. Genelde şeffaf olan bu ürünün üzerine eklenen birkaç delik sayesinde emmeyi öğrenemeyen bebekleri emzirmek çok daha kolaylaşıyor. Bebeklere süt akışını sağlayan göğüs koruyucular ile hem bebeklerinizi emzirebilir hem de göğsünüzü tahriş olmaktan koruyabilirsiniz.
 
 Süt Saklama Poşetleri
 
Sütü az gelen ya da çalışan anneler tarafından en çok tercih edilen süt saklama yöntemlerinin başında süt saklama poşetleri gelmektedir. Sütünü sağan anneler, kendileri olmasa bile bebeklerinin sütlerinden mahrum kalmasını önleyebiliyorlar.
 
Sağılan sütün sağlıklı bir şekilde saklanmasını sağlayan süt saklama poşeti, sütün içerisindeki vitaminin ve proteinin kaybolmasını engeller. Bebeklerinizin sağlığı için son derece uygun olan bu ürünler ile sütünüzü sağarak kolaylıkla muhafaza edebilirsiniz.
 
Anne sütünün içerisinde bulunan antikorlar, bebeklerin bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olur. Sağılan sütün bu antikorlar kaybetmemesi için süt saklama poşetinin kullanılması gerekir.
 
Annelerin işlerini son derece kolaylaştıran süt saklama poşeti, medikal ölçüde sterilize edilmektedir. Sağılan sütü çift kilit sistemi ile saklayan bu ürün, sütün aynı protein seviyesinde kalmasını sağlar.
 
 Banyo Güvenliğini Sağlayan Ürünler
 
Her an hareketli olan bebeklerinin her ortamda güvenliğini sağlamak isteyen anne – babalar, son dönemlerde özellikle banyo güvenlik ekipmanları arasından seçim yapmaktadır. Hareketlenmeye başladıktan sonra keşfetme ve kurcalama dürtüleri de gelişen bebekleri korumak için gerekli önlemlerin alınması gerekir.
 
Bebekleri her an takip etmek çok zordur. Bir anlık gözden kaçırma sonucunda tehlikeli bir olay yaşanma ihtimali yüksektir. Bu ihtimali en aza indirmek için tasarlanan banyo güvenlik ürünleri ile bebeklerinize güvenilir bir yaşam alanı oluşturabilirsiniz.
 
Banyolarda tercih edilen güvenlik ekipmanları arasında priz kilidi, çekmece kilidi ve diğer ürünler ile içiniz rahat edecek ve olası kazaların önüne geçmiş olacaksınız. Teknolojik yeniliklerin bir yansıması olan banyo güvenlik ürünlerine kolay bir şekilde ulaşabilirsiniz.
 
Yalnızca çocuklar için tasarlanmayan banyo güvenlik ürünleri, banyoda olası düşmeleri engellemek için hasta ve yaşlılar düşünülerek de üretilmektedir. Küvet ve WC destek barları bunlara en güzel örnektir.
 
 Döner Küvet Sandalyeleri
 
Engelli ve hasta kişiler için özenle tasarlanan döner küvet sandalyesi, kolayca yön değiştirme özelliği sayesinde küvete geçmeyi kolaylaştırır. İki tarafında da kollar eklenen ürün, kişiye güven vermektedir.
 
Suyun hızlı bir şekilde akmasını sağlayan bir yapıya sahip olan döner küvet sandalyeleri, sabitlenebilir ve küvetin kenar kısmına göre ayarlanabilir. Ayrıca kolları da isteğe göre tamamen
 çıkarılabilir.
 
Suya dayanıklı olan döner küvet sandalyesinin özel kolları bulunmaktadır ve bu özel kollar kaymayı engellemektedir. Hem hastalar hem de engelli ve yaşlı kişiler için son derece ideal olan döner küvet sandalyelerinden en uygun olanı alarak hem kendinizin hem de sevdiklerinizin hayatını kolaylaştırabilirsiniz.
 
 Duş Sandalyesi Çeşitleri
 
Aspen Medikal'da bulunan birbirinden farklı model ve çeşitlere sahip tekerlekli ya da tekerleksiz olarak üretilen duş sandalyeleri, kaymayı önleyen aparatlar ile donatılmıştır. Çeşitli kazaların genelde banyoda olduğu göz önüne alınarak, hem çocuklar hem de hasta ve yaşlılar için duş sandalyesi tasarlanmaktadır.
 
Güvenliği sağlarken rahatlıkta sunan duş sandalyesi, sevdikleriniz ile keyifli bir banyo deneyimi yaşamanıza yardımcı olur. Sabit ve dinlendirici özellikleri sayesinde banyo yapmayı kolaylaştırır. Duş sandalyeleri istenilen ölçü ve ebatlara uygun olarak tasarlanabilmektedir.
 
 Kaymayı Önleyen Küvet Halısı
 
Çeşitli kazaların genelde banyolarda yaşandığı görülmektedir. Bu nedenle banyo yapmayı kolaylaştırmak amacı ile küvet halısı tasarlanmıştır. Banyo keyfini artıran ve bir yandan da güvenliği sağlayan küvet halıları son dönemlerde yoğun ilgi görmektedir.
 
Farklı özelliklerde üretilen küvet halılarının masaj hizmeti sunan çeşitleri de bulunmaktadır. Bunun dışında, kayma riskini azalttığı için yaşlı ve hastaların kullanımına uygundur. Küvetin içerisine yerleştirilen küvet halıları, küvette konforlu bir şekilde oturma alanı yaratır.
 
Suyun akmasını sağlayan özel delikler bulunması da küvet halılarının ne kadar kullanışlı olduğu gösterir. Ayakları kaymayan kauçuktan tasarlanan bu ürünler, genişliğinde güvenilir bir şekilde ayarlanabilmesini sağlar.
 
 Küvet Oturağı
 
Çok amaçlı olarak kullanılabilen küvet oturakları, ek raf özelliği sayesinde daha fazla kullanılabilir alan sunmaktadır. Güvenliği son derece yüksek olan bu ürünler ile banyo yapmak çok daha kolay.
 
Ölçülebilir özelliği ile istenilen şekilde ayarlanabilen küvet oturağı; çocuklar, engelliler, yaşlılar ve hastalar için ideal ürünlerden biridir. Banyo yaparken yorulmayı önleyerek daha kolay banyo yapmayı sağlar.
 
Kaymaz bir yapısı bulunan küvet oturağı modelleri, sabit yapıları ile banyo sırasında dinlenmeye yardımcı olur. Keyifli, pratik ve kolay bir banyo deneyimi yaşayan küvet oturakları, en çok tercih edilen medikal ürünlerden biridir.
 
 Banyo Oturakları
 
Hem duş teknesinde hem de küvetin içerisinde kullanılan banyo oturakları, vantuzlu ayak özellikleri ve ergonomik olan oturma bölümü ile banyoda konforun artmasını sağlar. Banyo keyfinin daha güvenilir olmasına yardımcı olduğu için yoğun talep görmektedir.
 
Kurulumu son derece kolay olan banyo oturaklarını çocuklar, engelliler ve yaşlılar rahatlıkla kullanabilmektedir. Yüzey kısma tam olarak yapıştığı için darbe ile kırılmalara karşı dayanıklıdır. Antibakteriyel barındırmayan banyo oturaklarının temizlenmesi son derece kolaydır. Banyo yardımcı ürünlerinin en çok kullanılan modellerinden biri olan banyo oturakları ile yaşamınız daha da kolaylaşacak.
 
 Tutunma Barları İle Güvenilir Banyolar
 
Banyolarınızda güvenilir kullanım alanları yaratan tutunma barları, ergonomik olup her türlü ağırlığa karşı dayanıklıdır. Islak olan banyolarda ani kaymaları engellemek için tasarlanan bu ürün sayesinde düşerek yaralanma gibi olumsuz olayların önüne geçilmektedir.
 
Banyodaki konforu en üst seviyeye çıkaran tutunma barı, estetik ve şıklığı ile banyoda keyifli vakit geçirmeye yardımcı olur. Bu ürünler yalnızca banyoda kullanılmaz. Tuvaletlerde de kullanıma uygun olan tutunma barı modelleri ile hasta ya da engelli olan yakınlarınızı koruyabilirsiniz.
 
Yaşlıların kullanımına da uygun olan tutunma barlarının avantajları saymakla bitmez. Kurulumu son derece kolay olan ve çok amaçlı kullanılabilen tutunma barlarına kolay bir şekilde sahip olabilirsiniz.
 
 Hasta Yatağı
 
Siz ya da bir yakınınızın herhangi bir rahatsızlık nedeni ile yatağa yatması gerektiğinde kullanılan hasta karyolası, elektrikli özelliği ile bakım işlerini son derece kolaylaştırıyor. Hem hasta hem de ona bakmakla yükümlü olan kişilere konfor ve güvenlik sağlamaktadır.
 
Hem hastanede hem de evde kullanılabilen hasta karyolaları hastaya bakımı kolaylaştırırken, bir yandan da hastanın rahatlamasına yardımcı olur. Hasta için gerekli olan rehabilitasyonu kolaylaştıran hasta karyolalarının ayak ve baş kısımları isteğe göre indirilebilir ya da yükseltilebilir.
 
Hasta karyolalarının birçok farklı modeli ve özelliği bulunmaktadır. Hastanın durumuna ve temel ihtiyaçlarına göre tercih edilen hasta karyolaları değişir. Tıbbi tedavinin çok önemli bir kısmı olan hasta karyolaları, özel donanımları ile iyileşme sürecini de kısaltır.
 
Hasta karyolası satın alınabildiği gibi kiralana da bilmektedir. Mekanik özellikleri ile zorlanmadan kullanım sağlayan bu ürünlere olan ilgi yüksektir. Hastane konforunu eve taşımaya yarar ve hastaların tutunarak hareket etmesini kolaylaştırır.
 
2, 3, 4 motorlu olabilen hasta karyolaları, hastanın hareket edebilme durumuna göre seçilmelidir. Uzaktan kumanda özelliği bulunduğu için tek tuş ile yatağın hareket ettirilebilmesi sayesinde hem hastalar hem de hasta yakınları büyük avantaj sağlarlar.
 
 Yatan Hasta İçin Malzemeler
 
Medikal ürünler arasında yoğun ilgi gören yatan hasta malzemeleri, hastaların yaşam kalitesini artırabilmek için hijyenik bir kullanım sunmaktadır. Yoğun bakımda olan ya da yatarak tedavi gören kişilerin genel temizliğinde de kullanılabilen bu ürünler ile hasta yakınlarının da işleri kolaylaşıyor.
 
Hastanın sürekli yatması nedeni ile meydana gelen deri ve cilt hastalıkları, yatak yaraları gibi sorunları azaltmak için yatan hasta malzemelerini kullanabilirsiniz. Kas ve kemik dokusu da azalan hastaların bakımı son derece zordur. Bu zorluğu büyük oranda hafifleten yatan hasta malzemelerinin fonksiyonları değişmektedir.
 
Artık sadece hastanelerde kullanılmayan medikal ürünler, yatağa bağımlı olan kişilerin hayat standartlarını yükseltmek amacı ile evlere de taşınabilmektedir. Özellikle cilt ve beden temizliğini kolaylaştırdığı için önemlidir.
 
Yatağa bağımlı olan kişilerin banyo yaptırılması çok zor olabiliyor. Bu sorunun önüne geçebilmek için banyo ürünleri kullanılmaktadır. Bu sayede hastaların kaldırılmasına gerek kalmadan temizliği yapılabilmektedir. Ağız temizliği, saç temizliği, diş temizliği, oda temizliği, bası yaraları, steril eldivenler, kulak tıkaçları gibi her ihtiyaca cevap verebilen yatan hasta malzemelerini gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz.
 
 Oturma Küvetleri
 
Sağladığı fonksiyonu ile yoğun ilgi gören oturma küveti makat çatlağı, hemoroid, makat apsesi, makat sarkması ve iltihabı gibi sağlık sorunu yaşayanlar için ideal bir üründür. Hem ağrıyı azaltır hem de sorunun iyileşmesini hızlandırır.
 
Hastanın çömelme sorununu gideren oturma küvetleri, bir yandan da gereksiz su tüketiminin önüne geçmektedir. Ne kadar sık bir şekilde oturma banyosu yapılır ise hastanın da o oranda rahatladığı gözlemlenmektedir.
 
Makat ağrısı yaşayanlar için doğal bir çözüm sunan oturma küvetleri, kimyasal ürünler yerine suyun doğal mucizesinden yararlanmaya yardımcı olur. Sandalye ya da buna benzer yerlere koyulabilmesi için üzerinde ayak sistemi mevcut bulunmaktadır. Kullanım sonrasında ise içerisinde bulunan suyun kolaylıkla tahliye edilebilmesi için musluk özelliği eklenmiştir.
 
 Klozet Yükseltme Ürünü
 
Hasta bakım ürünleri arasında yer alan klozet yükseltici, klozetlere monte edilerek kullanılmaktadır. Bütün tuvaletlere uyumlu olan klozet yükselticiler, 10 cm’ye kadar yükseltilebilir.
 
Bütün kullanıcı morfolojisine uyması için farklı boyutlarda tasarlanmaktadır. 100 kg’a kadar taşıma kapasitesi olan klozet yükselticilerin kolçakları katlanabilme özelliğine sahiptir. Kullanımı son derece kolay olan bu ürünler ile hem hasta yakınları hem de hastalar büyük oranda rahatlarlar.
 
Teknolojinin gelişmesi ile beraber her alanda olduğu gibi sağlık alanında da farklı yenilikler görülmektedir. Bu yeniliklerden biri olan klozet yükselticiler, ekonomik ve güvenilir bir bakım sağlar.
 
 Banyo – Tuvalet Yardımcı Ürünleri
 
Hasta ve engelliler için en zor aşama banyo ve tuvalet aşamasıdır. Bakıma muhtaç olan kişilerin bu ihtiyaçlarını karşılamak biraz zordur. Bu zorluğun aşılabilmesi için banyo ve tuvalet yardımcı ürünler geliştirilmiştir. Bu ürünler sayesinde hastanın konforu artırılırken, hasta yakınlarının da işleri kolaylaştırılmıştır.
 
Banyo ve tuvaletlerde dinlenerek ihtiyaçların giderilmesini sağlayan banyo ve tuvalet yardımcı ürünleri ile ev ortamında hastanın bakımı konusunda yaşanan sıkıntılar aşılmaktadır. Banyo ile tuvaletlerde kaymayı ve düşmeyi engelleyen, ihtiyaçların giderilmesine yardımcı olan banyo ve tuvalet yardımcı ürünlerinin her ihtiyaca uygun çözümler sunduğu görülmektedir.
 
Ayaklı ve katlanır küvet sandalyeleri, banyo ve küvet halısı, banyo taburesi, sırtlı ve sırtsız oturak, destek barları, klozet yükseltici, duş sandalyesi, oturma küveti gibi çok sayıda örneği bulunan banyo ve tuvalet yardımcı ürünleri ile hastaların bakımları artık çok daha kolaydır.
 
 Adımsayar Cihazı
 
3 boyutlu olarak algılama özelliği bulunan adım sayar pedometre, kat edilen mesafeyi mil ya da km olarak ölçer. Gün içerisinde ne kadar adım atıldığını da gösteren adımsayar pedometreler, bele veya bilekliğe takılabilmektedir.
 
Geniş bir kategori çeşitliliğine sahip olan adımsayar pedometreler, daha profesyonel ve sağlıklı spor yapabilmeye yardımcı olmaktadır. Kilo vermek isteyen ya da fizik tedavi sürecinde olan kişiler için son derece ideal ürünlerden biridir.
 
Birçok farklı modeli bulunan adımsayar pedometrelerin radyolu olanları ile yürürken ya da koşarken müzik keyfi yapabilirsiniz. Önemli bir medikal ürün olan adımsayar pedometrelere istediğiniz zaman sahip olabilirsiniz.
 
 Hasta Başı Monitör Ürünleri
 
Pratik ve kolay kullanımı güvenlik ile bir araya getiren hasta başı monitör, doğruluğunu koruması ve ölçüm kalitesi ile en çok kullanılan ürünler arasında yer alıyor. Gelişmiş özelliklere sahip olan hasta başı monitörleri, kullanıcılarının ihtiyaçlarına fazlası ile cevap veriyor.
 Dokunmatik bir ekrana sahip olan hasta başı monitörler, yüksek çözünürlüğü bulunan renkli ekran sunmaktadır. Herhangi bir arıza yaşanması durumunda da kullanıcısına bunu anında belirten bu ürünler, güvenilir bir aritmi tanımlamaktadır.
 
Yenidoğan, çocuklar ve yetişkin hastaların kullanımına uygun olan hasta başı monitörler, 10 dalga formunda görüntüleme özelliğine sahiptir. Yüksek basınç korumalı özelliği ile çok uzun süre kullanıma uygundur.
 
Kablolu – kablosuz network bağlantı özelliği ile kullanım kolaylığı sunan hasta başı monitörler, kalp atım hızının, ısı ölçümünün, solunumun ölçülebilmesini kolaylaştırmaktadır. Hastanın mevcut durumu hakkında bilgi edinmeyi sağlayan hasta başı monitörler, hastanelerin servisleri ya da yoğun bakımlarında kullanılabilmektedir.
 
 Aerochamber
 
Özellikle astım sorunu yalayan çocuklarda pratik bir kullanım sağlayan Aerochamber, içerisine yerleştirilen spreyin ya da ilaçların çocuğun ciğerlerine gitmesini sağlar. Özel hazneleri ve maske özelliği ile her nefes alışta içeriğindeki ilacın etkisini artırır.
 
Nefes verme işlemi ile alınan ve verilen nefesin karışmasını engellemek için Aerochamber’e ayrı bir özellik eklenmiştir. Büyük veya küçük hacimli olabilen bu cihazlar, çocuklar için ölçülü doz inhalerlerin kullanımına yardımcı olmaktadır.
 
Alınan tedavinin etkinliğinin artırılması için Aerochamber çok önemlidir. Ayrıca olası yan etkileri de önleme özelliği bulunur. Partiküllerin hızının azalmasına yardımcı olan Aerochamberler, soğuk freon etkisini de engeller. 4 – 5 yaşından büyük olan çocuklar, uç kısmında maske olmayan büyük ya da küçük hacimli cihazları kullanabilmektedir.
 
 Nebulizatör
 
Asım benzeri ağır solunum yolu rahatsızlığı yaşayan kişiler için büyük fayda sağlayan Nebulizatör, sıvı ilaçların buharlaştırılması mantığına dayanmaktadır. Bireysel kullanım için tasarlanmış olan Nebulizatörler, sıvı olan faydalı ilaçların buharlaşarak tüketilmesini sağlar.
 Ağız yolu ile kullanılan Nebulizatörler, kişi nefes aldıkça ilaçların akciğere gitmesine yardımcı olur. Astım hastaları, günlük olarak sıvı ilaç dozuna ihtiyaç duyarlar. Bu nedenle Nebulizatörler gibi medikal cihazlardan destek alınması gerekir.
 
Son derece hızlı, kolay ve pratik bir kullanım sunduğu için birçok kişi tarafından da tercih edilmektedir. Hangi tür modelin tercih edilmesi gerektiğini de doktorlar tavsiye etmektedir. Bu aşamada kişinin sağlık durumuna ve hastalığının seviyesine göre cihaz türü değişmektedir.
 Ev tipi örneği de bulunan Nebulizatörler, sıcaklık gerilimine karşı stabilize buhar çıkışına sahiptir. Çok amaçlı düşmesi sayesinde buhar ayarı ve açma – kapama işlemlerinin çok kolay yapılabilmesine yardımcı olur.
 
 Oksijen Konsantratörü
 
Günümüzde oksijen destek tedavisi için güvenilir ve verimli bir kaynak özelliği sunan oksijen konsantratörü elektrik yardımı ile çalışmaktadır. İhtiyaç duyulduğu anda istenilen kadar oksijeni tek düğme basışı ile sağlamaktadır.
 
Odanın havasını alan oksijen konsantratörüler, oksijenin diğer gazlardan ayrılmasına yardımcı olur. Bu sayede de havaya yüksek oranda oksijen verir. Oda içerisinde bulunan oksijeni filtre etse de, normal olan oksijen miktarını etkilemez.
 
 Triflo
 
Solunum egzersiz cihazı da denilen Triflo, nefes darlığına neden olan koah, astım, bronşit ve anfizem hastalarının kullanımına uygundur. Kuvvetsiz nefes alma, yaşlılık gibi sorunlarda da kullanılabilen Triflolar, solunum kaslarını güçlendirerek nefes darlığının azalmasına yardımcı olur.
 
Sigara içen kişilerde solunum almaya yardımcı olan kas yapısının ve akciğerlerin kapasitesini artırır. Nefes darlığı sorunu yaşayan kişiler ve sigarayı çok fazla kullananlar için önerilmektedir. Avrupa Birliği standartlarına uygun olarak tasarlanan Triflo cihazları, pratik bir şekilde akciğer egzersizinin yapılmasına yardımcı olur.
 
Hem derin nefes alma hem de tutma alışkanlığı kazandırır. Özel bölmeleri içerisinde farklı boyutta toplar bulunur. Hortumda bulunan ağızlık sayesinde ise içe çekilen nefes negatif baskı ile topların yukarı hareketlenmesini sağlar.
 
Günün her saatine ve her yerde kullanılabilen Triflo cihazlar, herkesin kullanımına da uygundur. İçerisindeki topların mümkün olduğunca yukarıda tutulmasını sağlayarak kişinin rahat soluk alıp vermesine yardımcı olur.
 
 Hava Nemlendiriciler
 
Nem oranının normalin üzerinde olduğu yerlerde çok sık küf ve mantar oluşmaktadır. Rutubetin de oluşması ile beraber kemiklere zararlı bir ortam meydana gelir. Sağlık sorunlarının artarak ileri seviyelere gelmesine neden olan bu durumu önlemek için hava nemlendirici kullanılması önerilmektedir. Özellikle çocuğu ve yaşlı hastası olan evlerde tercih edilmektedir.
 
Çocukların sağlıklı olarak gelişiminin sağlanabilmesi için ev ortamında nem oranının dengeli olması gerekir. Yaşam alanlarındaki nem oranını dengeleyen hava nemlendiriciler, fazla nemi de ortadan kaldırırlar.
 
Rutubetli ortamlarda nefes alan kişiler, ortamdaki küf ve mantarı içine çekerler. Bu durum nedeni ile sağlık sorunları ve öksürük baş gösterir. Özellikle de astım hastalığı olan kişilerin bu gibi ortamlarda yaşaması son derece tehlikelidir. Bulunulan ortamdaki nem oranı % 50’nin üzerinde ise hava nemlendiricilerinin kullanılması gerekir. Kullanımı son derece kolay olan hava nemlendiriciler sayesinde kapalı ortamın nem dengesi sağlanır.

Bu haber toplam 349 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.