“İklim Değişikliği Kurultayı -İklim Değişikliğinin Denizlere Etkileri, Denizcilik ve Gemiler-” kurultayı programının sunuculuğunu Deniz Kültürü Derneği Başkan Yardımcısı ve Vira Dergisi Genel Koordinatörü Ayşe Olcay yaptı. Olcay; “Bugün bu kurultayda denizciler yaklaşan felakete dikkat çekecekler. Son yarım milyar yılda dünya tam beş kitlesel yok oluş yaşadı ve şimdide altıncısını hazırlanıyor. İnsanlık, küresel terör, bölgesel savaşlar ve düzensiz göç hareketleriyle uğraşırken dünya hızlı bir yok oluşa gidiyor. Tehlike çanlarını çalan ise bizzat İklim Değişikliği!Sadece bir derecelik bir küresel ısınmanın bile ciddi etkilerinin olduğuna dair kanıtlara sahibiz. Doğal felaketler yüzünden her yıl 26 milyon kişi sefalete sürükleniyor. Önümüzdeki 35 yıl içerisinde, dünyanın her yerinde deniz seviyesi yaklaşık 3 metre kadar yükselecek. İşte bu nedenle ilk kez denizcilik sektörü içinde yer alan bütün kurum ve kuruluşlar bu kurultayda bir araya geliyor” dedi ve gerçekten hayati önem taşıyan konuyu bir kez daha hatırlattı.