1. HABERLER

  2. BALIKÇILIK

  3. İnci kefali göçü başladı
İnci kefali göçü başladı

İnci kefali göçü başladı

Dünyada sadece Van Gölü'nün tuzlu ve sodalı suyunda yaşayabilen inci kefalinin, üreme alanı olan akarsu ve dere yataklarına göçü nedeniyle av yasağı başladı.

A+A-

Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Su Ürünleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Sarı, gazetecilere yaptığı açıklamada, inci kefalinin sadece Van Gölü'nde yaşayan endemik bir balık türü olduğunu belirterek, bu balığın ilkbahar döneminde yumurtlamak için akarsu kaynaklarına doğru göç ettiğini söyledi. 
Sarı, inci kefalinin yumurtlama döneminin başlamasıyla her yıl olduğu gibi bu yıl da 15 Nisan-30 Haziran tarihleri arasında av yasağının uygulanmaya başladığını ifade ederek, Van Gölü kıyılarında yaşayan herkesin avlanma yasağına uyarak, inci kefaline sahip çıkması gerektiğini anlattı.

İnci kefallerine saygı gösterelim
Prof. Sarı, inci kefalinin, yumurtalarını büyüttüğünü, şimdi akarsulara doğru giderek bu yumurtayı bırakacağını belirterek, şunları kaydetti: 
''Yeni yavrular meydana gelecek. Onun için bugün inci kefaline, 'hoş geldin' demek istiyoruz. Çünkü balık artık akarsu ve dere yataklarına geliyor. Ama buralarda balığı bir tehlike bekliyor. Bu tehlike ise korumasız bir şekilde inci kefalini avlamak isteyen kaçak avcılardır. Van Gölü kenarında yaşayan insanlara sesleniyorum. Ne olursunuz İnci kefalini yumurtlama zamanında rahat bırakalım. Doğum için hastaneye giden hanımefendiye saygı gösterdiğimiz gibi sadece yumurtlamak için dere yataklarına gelen inci kefaline de öyle saygı gösterelim.''
Yılın 290 günü, balık avcılığının serbest olduğunu ifade eden Sarı, ''Sadece 75 günlük bir yasak söz konusu. Bu döneme dikkat edelim ve bu dönemde balık avlamayalım. Avlayanları yetkililer ve ilgililere bildirelim. Satılan balığı almayalım'' diye konuştu. 


2 milyar inci kefali göç yolunda
İnci kefalinin yumurtlama döneminin başlamasıyla birlikte yaklaşık 2 milyar balığın dere yataklarına doğru yöneldiğini anlatan Sarı, şunları söyledi: 
''Üremek için akarsu ve dere yataklarına doğru hareket eden balıklar, tuzlu ve sodalı sudan tatlı suya geçmeden önce vücutlarının adaptasyonunu sağlamak için bir süre bekleyecek. Bu ayarlamadan sonra derelerin de sıcaklığı uygun hale gelip, suyun sıcaklığı 12 ile 13 dereceyi bulunca dere yataklarına girmeye başlayacak. Döllenme dışarıda olacağı için hem dişiler hem de erkek balıklar bu göçte yer alacak. Dişi tatlı suya yumurtasını, erkek de üstüne sütünü bırakacak. Böylece döllenme gerçekleşmiş olacak.''


Her balığın karnında 10 bin yumurta
Her bir dişi inci kefalinin karnında 10 bin yumurta bulunduğunu açıklayan Sarı, av yasağına uyulmadan ve yumurtalarını bırakmadan avlanan her balıkla birlikte yeni gelecek 10 bin balığın yok edilmiş olacağını kaydetti. 
Sarı, kaçak avcılığın göldeki inci kefaliyle birlikte balıkçı teknelerinin ve ondan ekmeklerini kazanan insanların da sayısını azaltacağını vurguladı.
Av yasağı sebebiyle gölden ağlarını çeken balıkçılar ise uygulamanın memnuniyet verici olduğunu ifade etti.

A.A

Bu haber toplam 1553 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.