1. HABERLER

  2. DENİZ TİCARETİ

  3. DENİZ TİCARET ODASI

  4. Orhan Dinç: “Söz verdik, yaptık’’
Orhan Dinç: “Söz verdik, yaptık’’

Orhan Dinç: “Söz verdik, yaptık’’

Mart 2018 Yılında Orhan Dinç Başkanlığında göreve gelen İMEAK Deniz Ticaret Odası Bodrum Şubesi, doldurduğu 1.Yıl sonunda icraatlarını “Söz Verdik, Yaptık” başlığı altında bir toplantıyla paylaştı.

A+A-

Mart 2018 Yılında Orhan Dinç Başkanlığında göreve gelen İMEAK Deniz Ticaret Odası Bodrum Şubesi, doldurduğu 1.Yıl sonunda icraatlarını “Söz Verdik, Yaptık” başlığı altında bir toplantıyla üyeleri ve basınla paylaştı.

İMEAK DTO Bodrum Şubesi toplantı salonunda gerçekleşen 1.Yıl buluşması sunumunda, Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Dinç’in yanı sıra Başkan Yardımcısı Fatih Öztarakçı, yönetim kurulu üyeleri,  Rıza Karakaya, Mehmet Ali Ünsal ve Doğan Güneri ve oda üyeleri katıldı.

Ezber bozan bir oda olmak istiyoruz…

DTO Bodrum Şubesi olarak seçimden önce Bodrum Halkına, denizcilere ve üyelerimize verdiğimiz sözlerin ne kadarını yerine getirdik ne kadarını yerine getirmek için uğraşıyoruz diyerek söze başlayan Başkan Dinç, “Kısacası hesap vermek istiyoruz. Ezber bozan bir oda olmak için uğraşıyoruz. Her görüşe, projeye ve soruna açık, şeffaf bir oda vizyonuyla hareket eden bir oda olmak istiyoruz” dedi.

Gelir gelmez NOx sorununu çözdük…

2000 yılından sonra yapılan ve 130 KW (147 HP) den büyük dizel makinelere sahip uluslararası sefer yapan ticari yat ve ilkel ahşap yapılı gemilerin belgelendirilebilmesi için, idare tarafından motor üreticisinden alınacak teknik dosya talep edilmekte idi. Ancak, bazı motor üreticileri, ilgili teknik dosyayı vermediği için bu motorlara sahip teknelerin donatanları mağdur olmaktaydı diyen Başkan Dinç, “Odamız girişimleri neticesinde, Deniz ve İçsular Düzenleme Genel Müdürlüğü tarafından bazı kurumlar yetkilendirilerek bu kurumlarca NOx teknik dosyası düzenlenmeye başlanmış ve üyelerimizin mağduriyeti giderilmiştir” dedi.

Gemi adamlarımızın ROC sorununu çözdük…

Korunaklı sularda sefer yapan deniz turizmi araçlarında çalışan gemi adamlarının 5 yılda 1 ROC belgelerinin yenilenmesi gerekmekle beraber, mevzuatta bulunan hükümler gereği çoğu gemi adamı, ROC belgesini yenilemek için kursa ve sınava girmek zorunluluğuna dikkat çeken Başkan Dinç, “Odamız girişimleri ile kurs ve sınav yükümlülüğü Deniz ve İçsular Düzenleme Genel Müdürlüğü tarafından kaldırılmış, çalışan gemi adamlarımızın 1 yıllık hizmet göstermesi şartıyla ROC (tahditli operatör telsiz ehliyeti) belgeleri Ege ve Akdeniz Kıyılarındaki Liman Başkanlıklarınca yenilenmeye başlamıştır” diyerek yıllardır muallakta olan, gemi adamlarımıza gerek zaman, gerekse maddi zararları olan sorunun çözüldüğünü ifade etti.

DTO Bodrum Şube Başkanı Orhan Dinç 1. Hizmet Yılı Toplantısında ifade ettiği hizmetler aşağıdaki konulardan oluştu;

Sektörel eğitim seminerleri düzenledik…

Odamız girişimleri ile Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Bodrum Denizcilik Meslek Yüksekokulu Akademisyenleri tarafından denizcilerimize Kriz Yönetimi, Müşteri İlişkileri Yönetimi, Denizcilikte Liderlik eğitimleri, ücretsiz olarak verilmiş, toplamda 186 kişinin sertifikalandırılması sağlanmıştır. Eğitimlere katılanlarla yapılan anket sonuçları, yapılan eğitimlerin faydalı olduğu yönünde olup, ekonomiye vasıflı eleman kazandırmak ve deniz turizminde hizmet kalitesinin arttırılması yönünde yeni eğitim konularının belirlenmesiyle devamı yapılacaktır.

Kaçak charter ile mücadele…

Kamu ve özel sektörle işbirliği yaparak Türk Denizciliğini serbest ve iyi rekabet ortamında gelişmesi misyonumuz doğrultusunda, sektörümüze en çok zarar veren kaçak charter ile mücadele için kolları sıvadık. İlk adımda Odamız nezdinde bir ihbar hattı kurduk, üyelerimizden ihbarları değerlendirdik. Daha sonra, sahibinden.com vb. internet sayfaları üzerinden özel teknelerini pazarlayanları tespit ettik, bu tekneler ve bu tekneleri pazarlayanlar hakkında Vergi Dairesi ile birlikte çalışma başlattık. İlgili tekne sahiplerine mevzuat kapsamında cezai işlem uygulandı.

Yeni hizmet binası kazandırdık…

Evden bozma eski binamız, çağımız üye ve hizmet odaklı hepimizin odası prensibini yerine getiremeyen, gelen üyelerimizin alacakları hizmetten ziyade araba parkı derdine düşmesi, aynı anda 2 üye gelince bırakın ikramı oturtacak yer bile bulamadığımız bir binaydı. Gelen üyelerimiz hemen işlerini bitirip gitmek durumunda kalı”yordu ve dertlerini anlatacak bir fırsat dahi bulamıyorlardı. Bu sorunu; Odamıza yakışır, gelen üyenin kendini evinde hissettiği, vakit ve park kaygısı yaşamadığı, 130 kişilik konferans salonuyla hem Odamızın, hem de Bodrum bölgemizin ihtiyacına cevap olacak yeni hizmet binamıza taşınarak çözdük. Konferans salonumuz, yeni hizmet binamıza taşındığımız Ağustos ayından itibaren 80’ in üzerinde eğitim, seminer, toplantı ve organizasyona ev sahipliği yaptı.

Ücretsiz hukuk birimimiz üyelerimizin hizmetinde…

585 üyemiz için ürettiğimiz ticari ve sosyal konulardaki desteklere eklediğimiz bir diğeri, hukuksal konulardaki desteklerimiz oldu. Şubemiz hukuk müşaviri aracılığıyla üyelerimize ücretsiz olarak verilen hizmeti, göreve gelmemizin akabinde devreye soktuk. İletişim ağımızı büyüttük, web sayfamızı yeniledik, tanıtıma önem veriyoruz, sektörün KDV sorunuyla yakından ilgileniyoruz, yıllık AIS muayene sorununu çözdük, üyelerimizin menfaati bizim için önemli üyelerimizle birlikte karar veriyoruz, haksız rekabetin ve vergilendirilmemiş kazancın karşısındayız, fuar ve festivallerde, tüm üyelerimizi temsil ediyoruz, çevre, sosyal sorumluluk projeleri ve organizasyonlar, kamu kurum ve kuruluşları ile uyum içinde hareket ediyoruz, üyelerimize indirim sağlıyoruz.”

orhan_dinc1.jpg

orhan_dinc3.jpg

orhan_dinc.jpg

Vira Haber

Bu haber toplam 12008 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.