1. HABERLER

  2. DENİZ TİCARETİ

  3. DENİZ TİCARET ODASI

  4. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu'ndan İMEAK DTO'ya Anlamlı Ziyaret
Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu'ndan İMEAK DTO'ya Anlamlı Ziyaret

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu'ndan İMEAK DTO'ya Anlamlı Ziyaret

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, İMEAK Deniz Ticaret Odası Başkanı Tamer Kıran ve yönetim kurulunu ziyaret etti.

A+A-

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu ve beraberindeki heyet İMEAK Deniz Ticaret Odası Başkanı Tamer Kıran ve yönetim kurulunu ziyaret etti.

Toplantıda denizcilik sektörünün sorunları masaya yatırıldı.

Bakan Karaismailoğlu, toplantıda yaptığı konuşmada ülkedeki denizcilik sektörünün son 18 yılda yapılan yatırım, destek ve projelerle önemli düzeye geldiğini ifade etti.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı olarak denizciliğin gelişmesi ve çok daha ileri düzeye taşınması için sektör temsilcileri ile bir araya geldiklerini ifade eden Karaismailoğlu, “Sektöre yaptığımız her yatırımda ülkemizin menfaatleri doğrultusunda hareket ediyoruz. Bakanlık olarak denizcilik sektörünün gelişmesi ve çok daha ileri düzeye taşınması için sektör temsilcileri ile ortak aklı işletiyoruz. Sektörün sorunlarını bizim sorunlarımız olarak görüyoruz. Mavi Vatanımızı hak ettiği yerlere çıkarmak ve denizlerimizin ülke ekonomisine katkısını artırmak ve sektörü geliştirebilmek için canla başla çalışıyoruz” şeklinde konuştu.

DENİZLERİMİZİN VERDİĞİ İMKANLARDAN DAHA FAZLA FAYDALANMALIYIZ

Bakan Karaismailoğlu, üç tarafı denizlerle çevrili ülkemizde denizlerin ulaşım, ticaret, turizm ve doğal kaynaklar bakımından büyük imkanlar sağladığına işaret ederek “Tersanelerimizden limanlarımıza, sahillerimizden açık denizlerimize kadar sektörümüze verdiğimiz destek meyvelerini vermeye başladı. Denizlerimizin sunduğu katma değeri yüksek imkanlardan daha fazla faydalanmamız gerekiyor. Bu gerçekten hareketle üretmeye, geliştirmeye devam ediyoruz” dedi.

TÜRKİYE'Yİ DÜNYADA ÖNDE GELEN DENİZCİ BİR ÜLKE YAPACAĞIZ

"Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın öğleden sonra vereceği müjde öncesinde verimli bir toplantı gerçekleştirdik" diyen Karaismailoğlu, “Ülkemiz denizlerinin bizlere sunduğu her türlü imkanı kullanarak, Türkiyemizi bölgesinde lider, dünyada önde gelen denizci bir ülke yapmak için çalışmalarımızı daha da hızlandırıyoruz” diye konuştu.

Bakan Karaismailoğlu, sözlerine ilerleyen günlerde bu yapılan toplantıda tespit edilen verileri tekrar değerlendirmek üzere yetkililerle bir araya geleceklerini belirterek sonlandırdı.

DENİZCİLİK SEKTÖRÜNÜN SORUNLARI ELE ALINDI

Toplantıda 9 ana başlık ele alındı. Tüm üyelerin maddeler üzerinde maddeler üzerinde görüşlerini ortaya koyduğu toplantıda, denizcilik sektörünün geliştirilmesi ve deniz taşımacılığında Türk sahipli gemilerin payının artırılması, kıyı tesislerinde hizmet kalemlerinin belirlenmesi, gemi ve yat acenteleri yönetmelik taslağı, limanlarda tekel acentelik durumu, limanlara girişte tek kart uygulaması, bayrak devletinin karada yetkilendirilmiş personel standartlarının uluslararası standartlardan daha ağır olması, denizcilik eğitimi veren meslek liseleri, meslek yüksekokulları ve fakültelerin denizde güvenlik eğitim merkezinin bakım masrafları, tersane tekne imal çekek yeri işletme izin belgeleri ve denizcilik sektörü yer sorunları görüşülen konular oldu.

Toplantıya Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Selim Dursun, Denizcilik Genel Müdürü Ünal Baylan, İMEAK DTO Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Kıran ve İMEAK DTO Meclis Başkanı Salih Zeki Çakır, İMEAK DTO Genel Sekreterİ İsmet Salihoğlu ile birlikte derneğin yönetim kurulu üyelerinin yanı sıra sektörün kamu ve özel kesim temsilcileri katıldı.

 Vira Haber

imeak-002.jpgadilkaraismailoglu-001.jpgdto-025.jpg

Bu haber toplam 23037 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.