1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. 'Yaşam Hatları' üretimi başladı
'Yaşam Hatları' üretimi başladı

'Yaşam Hatları' üretimi başladı

İş kazalarında Avrupa’da ilk sırada yer alan Türkiye’de, kazaların yüzde 98’i yüksekten düşme sonucunda gerçekleşirken, Kaya Grubu, ölüm riskini ortadan kaldıran Yaşam Hatları’nın seri üretimine başladı.

A+A-

İş kazalarında Avrupa’da ilk sırada yer alan Türkiye’de, kazaların yüzde 98’i yüksekten düşme sonucunda gerçekleşirken, Kaya Grubu, ölüm riskini ortadan kaldıran Yaşam Hatları’nın seri üretimine başladı. Kaya Grubu’nun Safety 2011 Fuarı’nda sergilediği Yaşam Hatları büyük ilgi çekti…

İş sağlığı ve güvenliğinde sektör lideri olan Kaya Grubu’nun, kendi patentiyle geliştirerek, Türkiye’de ilk kez üretimine başladığı Yaşam Hatları, Türkiye’nin acil sorunları arasında yer alan iş kazalarını önlüyor.

Kaya Grubu, 5-8 Mayıs tarihleri arasındaki İş Güvenliği Haftası nedeniyle Türkiye İş Güvenliği İşadamları Derneği (TİGİAD) tarafından düzenlenen Safety 2011 Fuarı’nda, tüm uluslar arası sertifikalara sahip olarak en son teknolojiyle üretimi gerçekleştirilen çeşitli ürünleri yanı sıra kendi patentiyle seri üretimine geçtiği Yaşam Hatları’nı sergiledi.

Kaya Grubu’nun başta yeni ürünleri Yaşam Hatları ve Güvenlik Ağları olmak üzere, tam korumalı vücut kuşakları, uzatma (bağlantı) halatları, karabina kancaları, perlonlar, geri sarmalı düşme durdurma sistemleri, kapı ve duvar ankrajları, tripot kurtarma ünitesi gibi ürünlerini sergilediği standı ilgiyle karşılandı.

Tüm riskler sıfırlandı…
Kaya Grubu’nun yüksekte çalışılan ortamlar için Kaya Safety markasıyla ürettiği K-2020 Dikey Yaşam Hattı ve K-2010 Yatay Yaşam Hattı konusunda bilgi veren Kaya Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Kaya, yaşam hatlarının doğru kullanıldığında, iş kazalarında tüm riskleri sıfırladığını belirterek ‘İş Güvenliği alanında entegre olarak üretim, ihracat, eğitim, danışmanlık hizmetleri faaliyetlerinde bulunan Kaya Grubu olarak, Türkiye’de bir ilki daha gerçekleştirerek Yaşam Hatları’nın seri üretimine başlamış bulunuyoruz. Yaşam Hatları’yla Türkiye gibi son derece yüksek oranlı olan iş kazalarında ölüm riskini bertaraf ederken, aynı zamanda Türkiye’nin ithal ürün bağımlılığını ortadan kaldırarak, milli ekonomiye katkıda bulunmaktan gurur duyuyoruz” dedi.

Kemal Kaya, Yaşam Hatları’nın 3 yıl süren çalışmalar sonucunda üretimini gerçekleştirdiklerini kaydetti.

Konuyla ilgili açıklama yapan Kaya Grubu Genel Müdürü Güher Türker, İş Ekipmanları Kullanımında Sağlık ve Güvenlik Şartları Yönetmeliği’ne göre işverenlerin kullanmakla yükümlü olduğu Yaşam Hatları’nın, dünyanın gelişmiş ülkelerinde olduğu gibi Türkiye’de de yaygınlaşmasını hedeflediklerini belirtti.

Güher Türker, iş kazalarının yüzde 98’inin yüksekten düşme sonucunda gerçekleştiğini belirtirken, Avrupa İş Sağlığı ve Güvenliği Ajansı (OSHA) istatistiklerine göre 3-4 metre arasında çalışırken düşen insanların yüzde 85’inin hayatını kaybettiğine dikkat çekti. Türker, Türkiye ve Avrupa’da yükseklik kavramının 1,8 metre olarak kabul edildiğini de kaydetti.

İş Kazasının maliyeti 600 bin dolar…
Kaya Grubu Genel Müdürü Türker, çok katlı yapıların büyük hızla yapıldığı Türkiye’de Kaya Grubu’nun yüksekte çalışma konusundaki uluslararası uzmanlığının, çalışanların iş gücü ve iş günü kayıplarını minimize ederek, projelerin kazasız yönetilmesiyle ülke ekonomisine dolaylı katkı sağladıklarını belirterek şöyle konuştu: “Türkiye’de genç bir işçinin ölümü veya ömür boyu sakat kalması durumunda açığa çıkan asgari maliyet 600.000 dolar düzeyinde bulunuyor. İnsan yaşamını konu alan manevi sorumluluğun maliyetinin değerini ölçmek ise doğal olarak mümkün değil. Son derece düşük maliyetlerle iş güvenliği ekipmanlarının kullanılarak gereken tedbirlerin alınmasıyla ülkemizin, iş kazalarında Avrupa birinciliği gibi hak etmediği konumdan çıkacağına inanıyor ve umut ediyoruz.”
Güher Türker’in verdiği bilgiye göre, yaşam hatları yüksekte yapılan işlerde çalışanların güvenle sisteme bağlanmasını, özellikle yüksekte çalışırken bir yere tutunmadan işini, el ve ayaklarını rahatlıkla kullanarak yapmasını mümkün kılıyor. Olası bir vakada, düşmeyi engelleyerek güvenli bir şekilde kurulan hat üzerinde çalışanın hayatta kalmasını sağlıyor.

Dikey Yaşam Hattı
‘K-2020 Dikey Yaşam Hattı’ özellikle yüksek katlı bina ve plazaların dış cephelerinde, yüksekte çalışılan tüm merdivenlerde, telekomünikasyon sektöründe alıcı ve verici antenlerin monte edildiği latis (kafes direk) ve monopol tipi kulelerde, televizyon alıcı ve verici anten kulelerinde, sivil ve askeri haberleşme kulelerinde, elektrik iletimi ve dağıtımı için kullanılan latis (kafes direk) tipi kulelerde, çimento sektörü ve gıda arıtma tesislerinde bulunan silolarda uygulanırken, özellikle yüksekte çalışan ve merdiven kullanarak bakım, montaj işleri yapan personelin güvenli iniş ve çıkışlarının sağlanabilmesine yönelik olarak kullanılıyor.

Yatay Yaşam Hattı
Kurulum işlemleri Kaya Grubu uzman montör ekipleri tarafından yapılan “K-2010 Yatay Yaşam Hattı”, her türlü endüstriyel yapının çatı, kedi yoları gibi çalışma alanları, akaryakıt dolum tesisleri, havalimanı, hangar, depo, otel, alışveriş merkezi, kule, plaza gibi yüksek katlı binaların çatıları, yüksekte çalışma gerektiren diğer bölümlerde ve inşaat halindeki yapıların döşeme, çatılarında uygulanıyor. ”K-2010 Yatay Yaşam Hattı”, yapılan çalışmalar sırasında yaşanabilecek düşme vakalarını engelleyerek, çalışanlara güvenli yatay çalışma alanı sağlıyor.

kemal.jpg

guher-turker.jpg

2.20110506155650.jpg

3.20110506155704.jpg

1.20110506155609.jpg

Virahaber

Bu haber toplam 2257 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.