1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Yunan PSC müfettişleri, Türk bayraklı guleti seferden men etti
Yunan PSC müfettişleri, Türk bayraklı guleti seferden men etti

Yunan PSC müfettişleri, Türk bayraklı guleti seferden men etti

Muğla'nın Bodrum ilçesinden Yunanistan'ın Astepelya Adası'nda turist taşıyan Türk bayraklı ahşap gulet, Yunan PSC müfettişleri tarafından seferden men edildi.

A+A-

Muğla'nın Bodrum ilçesinden Yunanistan'ın Astepelya Adasında turist taşıyan Türk bayraklı ahşap gulet, PSC müfettişleri tarafından seferden men edilirken, Yunan kabotajını delmekten dolayı Yunan polisi tarafından işlem başlatıldı. 1.5 milyon dolarlık yata 100 bin Euro ceza kesilirken, yat kaptanı ise tutuklandı. 

Bodrum Limanı'ndan Yunanistan'ın 12 adalarına tura çıkan Türk bayraklı ahşap gulet geçtiğimiz hafta Astepelya adasında Yunan yetkililer tarafından durduruldu. Yunan kabotajını ihlal ettiği iddiasıyla 1.5 milyon dolarlık guleti tipi tekneyi limanına bağladı. 100 bin Euro ceza kesilen guletin kaptanı Yunan polisleri tarafından gözaltına alınarak tutuklandı.

Gulet sahibi Aykut Uzunşimşek ise avukatı ile birlikte mahkemeye başvurarak kaptanı içeriden çıkardı. Cezaevinden çıkan guletin kaptanı ve teknede bekleyen mürettebatı Kos Adası'na getirildi. Tekne kaptanı ve mürettebat Türkiye'ye dönmek için teknenin bırakılmasını bekliyor.

Yunanistan keyfi uygulama yapıyor

Yunanlı yetkililerin keyfi uygulamaları nedeniyle teknelerinin bağlandığını, kaptanlarının tutuklandığını ve 100 bin Euro para cezasına çarptırıldıklarını iddia eden yat sahibi Erhan Berber, hukkuk mücadelesine devam ettiklerini ifade ederek şunları söyledi: "Bir hafta önce Halisdemir isimli teknemiz, Yunanistan'ın Astepelya Adasında sebepsiz yere bağlandı. Hani çokta haklı olmayan sebeplerle yatımıza el konuldu. Şu anda bir haftadan beri teknemiz orada 100 bin Euro'da ceza yazdılar. Turumuz devam ederken hani illegal şekilde charter yaptığımız söylendi. Avukatlarımız Yunanistan'da bu iş ile ilgili uğraşıyorlar. Bu durumun hukuki dayanağı yok. Yani biz hem Yunanistan'da hem Türkiye'de bu charterları zaten yapıyoruz. Bu zaten hem Yunanistan'ın hem Türkiye'nin gelir sağladığı bir durum. Bunun bir yanlış anlaşılma olduğunu artık kendi başımıza düşünmeye çalışıyoruz. İnşallah bu durum he Türkiye hem de Yunan makamları tarafından düzeltilir. Bu olayla ilgili kaptanımızı tutukladılar ve İstanköy (Kos) Adası'na getirdiler. Tekneye normal şartlarda denizcilik kanunlarına göre bir kaptan atamaları gerekiyor, tekne kaptansız duramaz. Bu bir risktir. Avukatımız gerekli girişimleri yaptı daha sonra da kaptanımız serbest kaldı. İki gün sonra kaptanı tekneye ulaştırdık. Şu anda da Yunanistan hükümetinden ve avukatımızdan bir cevap bekliyoruz"

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, Yunan adalarına sefer yapan Türk bayraklı ticari yatların liman çıkışlarını dün geceden itibaren yasakladı. Yunanistan tarafına geçen Türk bayraklı teknelere gerekçe gösterilmeyip ceza kesilerek statüsü düşürülmeye çalışıldığını anlayan Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı bu duruma el atarak Türk Bayraklı ticari gemi, yat ve turistlik teknelerin Yunan adalarına geçmesini yasakladı.

Beyaz bayrak statüsünde olan Türkiye'yi gri bayrağa düşürmek ve daha sonrada siyah bayrağa düşürerek Türkiye'yi kötü göstermek isteyen Yunanistan'ın bu oyununa, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan tedbir alarak Türk bayraklı gemilerin Yunan adalarına çıkışını yasakladı.

Rota 'Gökova Körfezi'

Yasağın ardından birçok Türk bayraklı turistlik tekne turlarını Gökova Körfezi'ne düzenlemeye karar verdi. Önceden belirlene rotalar iptal edilerek turistlere durum anlatıldı. 12 Adalara tur düzenleyen tekneler rotalarını Gökova Körfezi'ne çevirdi. Konu ile ilgili kısa bir açıklama yapan Sahibi Aykut Uzunşimşek eskiden olduğu gibi artık Yunan Adalarına tur düzenlemeyeceklerini Gökova Körfezi'nin eşsiz güzelliği ile misafirlerini buluşturacaklarını ve bunu da bütün acente sahiplerine deklere ettiklerini söyledi. Uzunşimşek "Müşterilerimize Türkiye kıyılarının Yunan adalarından daha güzel olduğunu söylüyoruz. Tüm müşterilerimize de bunu tavsiye ediyoruz. Onlar da bunu kabul ediyorlar. 5 Kasım'a kadar olan Yunan turlarını iptal ettik ve turları Türk sularında yapacağız. Bizim kıyılarımızın güzel olduğunu herkes biliyor, biz de söylüyoruz. Müşterilerimizi Türk sularında da mutlu ederiz"dedi.

Uzunşimşek ise Sezon başından bu yana Yunan hükümetinin tamamen yasal olmayan davranışlarına maruz kaldıklarını belirterek şöyle konuştu: "Biz hem Türkiye hem Yunan adalarında ciddi ekonomi sağlayan işletmecileriz. Bu tekneleri yakalayıp ceza keserek ülkemizin bayrak rengini griye düşürdükleri takdirde, uzun sularda yük gemileri, kruvaziyeri sıkıntıya sokarak ekonomik bir yaptırım yapılacağı izlenimi hissediyoruz. 30 yıldan beri mavi tur yapıyoruz. Bu adalara yıllardır gidiyoruz ama maalesef Yunan makamları bu konuda hiçbir kanun, nizam bilmeden, her türlü konumda kendilerini haklı gören, savunan bir tutum içinde. Biz bu turları yasal belgelerle yapıyoruz. Teknenin üzerine polisi çıkıyor, eğer ceza kesmek istiyorsa da zaten her türlü kesiyor. Biz de bu cezaları ödeyip yolumuza devam ediyoruz" şeklinde konuştu.

Bu haber toplam 2760 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
İlgili Haberler