1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. İstanbul’un Simgesi İstanbul’da Kalmalı
İstanbul’un Simgesi İstanbul’da Kalmalı

İstanbul’un Simgesi İstanbul’da Kalmalı

Büyük önder Mustafa Kemal Atatürk'ün, 13 Kasım 1918 tarihinde Kartal istimbotunun pruvasında İstanbul’u işgale gelen birleşik donanmayı gördüğünde söylediği “Geldikleri Gibi Giderler” sözleri tarihe geçmişti.

A+A-

2016 yılında Tuzla’nın Güzelyalı koyunda kaderine terk edilmiş olarak bulunup yenilenen ikonik Kartal istimbotunun İstanbul yerine Çanakkale’de sergilenme düşüncesi, Kartal İstimbot Platformu üyelerinin tepkisini çekiyor.

Platform üyelerinden Prof. Dr. Bingür Sönmez, “Kartal, Sarayburnu'na yakışır. Sarayburnu'ndaki Atatürk heykeli, 1926 yılında yapılmış ülkemizin ilk Atatürk heykelidir. O’nun isteği üzerine sırtı saraya dönüktür ve sağ ayağı Anadolu'ya doğru adım atar. Ayrıca Sarayburnu açıkları, tarihe geçen bu sözlere ilham veren sahnenin yaşandığı yerdir. Değil Çanakkale, İstanbul dışında bir yerde sergilenmesi zaman-mekan ilişkisine terstir” dedi. Kartal İstimbot Platformu Üyesi Kaptan Adil Tuğcu ise, “Kartal İstimbotu tarihe geçtiği bir çevre dışında sergilenebilir mi? Tarihi olayların değerlendirilmesinde iki ilke esastır: Olayın mekanı ve zamanı” dedi.