1. HABERLER

  2. BOĞAZLAR

  3. Kanal’dan yılda 5 milyar $ akacak
Kanal’dan yılda 5 milyar $ akacak

Kanal’dan yılda 5 milyar $ akacak

Başbakan Erdoğan'ın çılgın proje olarak adlandırdığı ikinci boğaz Kanalistanbul, günde 150-160 gemilik trafik hedefiyle benzeri Panama Kanalı'nın dört katı gemiye ev sahipliği yapacak.

A+A-

Başbakan Erdoğan'ın çılgın proje olarak adlandırdığı ikinci boğaz Kanalistanbul, günde 150-160 gemilik trafik hedefiyle benzeri Panama Kanalı'nın dört katı gemiye ev sahipliği yapacak. Kanalın yıllık olarak en az 5 milyar dolar gelir getireceği belirtiliyor

Merakla beklenen çılgın proje dün Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklandı. İstanbul'a ikinci bir boğaz öngören Kanalistanbul Projesi şehrin çehresi kadar ekonomisine de oldukça önemli katkılar sağlayacak. Başbakan Erdoğan'ın günde 150-160 arasında geminin geçeceğini söylediği Kanalistanbul'dan sadece gemi trafiğiyle her yıl en kötü ihtimalle 5-6 milyar dolar arasında bir gelir elde edilmesi hedefleniyor.

BEKLEME MALİYETLİ
Benzer geçiş yollarından biri olan Panama Kanalı her gün ortalama 40 gemiye ev sahipliği yaparken yıllık ortalama getirisi de 1.5 milyar dolara kadar çıkıyor. Süveyş Kanalı'nda ise durum biraz daha farklı. Günde 54 geminin geçiş yaptığı Süveyş Kanalı'nın yıllık getirisi 4 milyar dolara kadar çıkıyor. İstanbul Boğaz'ında bekleyen gemi görüntüleri Kanalistanbul Projesi ile son bulacak. Gemilerin halihazırda çok cüzi bir geçiş ücreti ödediği İstanbul Boğazı'ndaki bu trafik gemilerin geçiş için yeni Kanal'ı tercih etmesini de sağlayacak. Çünkü ortalama bir geminin ticaretin en düşük olduğu dönemde günlük bekleme maliyeti 30 bin dolar. Navlunların ve ticaretin en hızlı arttığı dönemlerde ise bu rakam 120 bin dolara kadar çıkıyor. Deniz Ticaret Odası Başkan Yardımcısı Halim Mete, "Projenin denizcilik açısından çok olumlu yanları var. Yılda 50 bin geminin geçtiği bir yer İstanbul Boğazı. Panama, Süveyş Kanalı'ndan daha büyük olması planlanan projede su derinliği yaklaşık 25 metre olacak ve 300 bin dwt'lik dünyanın en büyük gemileri kanaldan geçebilecek. Proje bizi cezbetti" dedi.

"Kaynak sıkıntısı yok"
Türkiye'nin bu projeyi başaracak güçte olduğunu ve projeyi gerçekleştirecek iradeye ulaştığını kaydeden Başbakan Erdoğan, "Kaynaklar noktasında sıkıntı yok. Tamamıyla milli kaynaklarla olmasına yönelik bir sıkıntıya da ihtiyaç yok. Artık kaynaklar çeşitlendi, Yap-İşlet ve Yap-İşlet-Devret gibi sistemlerle artık bunu yapmak mümkün. Çünkü Türkiye, bir istikrar, güven ülkesi. Burada istikrar oldukça girişimciler rahatlıkla girebiliyor. Türkiye, 2023'e, böyle büyük, çılgın ve muhteşem bir projeyle girmeyi fazlasıyla hak etmektedir" diye konuştu.

Sabah

Bu haber toplam 969 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.