1. HABERLER

  2. SEKTÖRDEN

  3. Koster Filosu porojesinde imzalar yarın atılıyor
Koster Filosu porojesinde imzalar yarın atılıyor

Koster Filosu porojesinde imzalar yarın atılıyor

Koster Filosu Yenileme Projesi’nde imzalar yarın  (11 Haziran Pazartesi) atılıyor. İmza törenine Başbakan Binali Yıldırım, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, İMEAK DTO Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Kıran katılacak.

A+A-

Akdeniz, Ege ve Karadeniz’i deniz taşımacılığında Türk Gölü haline getirmek ve gemi inşa sanayisini geliştirmek üzere, Koster Filosunun Yenilenmesi Projesi hayata geçirilecek.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, Akdeniz, Ege ve Karadeniz'i deniz taşımacılığında Türk Gölü haline getirmek ve gemi inşa sanayisini geliştirmek üzere, Koster Filosunun Yenilenmesi Projesi hayata geçirilecek. Bu amaçla  yarın (11 Haziran Pazartesi günü) saat 13.30 da İstanbul Wow otelde Başbakan Binali Yıldırım, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi ile Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan'ın katılacağı bir tören düzenlenecek.

Koster filosunun yenilenmesi amacıyla; Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'nın yüzde 49'luk ortaklık payı ile Koster Denizcilik Anonim Şirketi, Kamu-Özel İşbirliği ile kuruldu. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı hurda teşviki ile yaşlı gemilerin filomuzdan ayrılmasını özendirecek, Ekonomi Bakanlığı ise, Proje Bazlı Destek Mekanizması ile projeye destek olacak.

İlk yıl 20 adet, program kapsamında 100 adet olmak üzere, toplamda 800 adet Koster gemisi, son teknoloji ile yurt içi imkanlarla yeniden inşa edilerek Türk Koster filosu güçlendirilecek. Bu süreçte; Türk ekonomisine en az 5 milyar dolar katkı, iki katına kadar ihracat imkanı ve 30 binin üzerinde aileye gelir kapısı açılacak.

Milli olarak tasarlanacak Türk tipi Koster gemileri Türk tersanelerinde üretilecek, yan sanayiye yeni iş imkanı oluşturulacak. Böylece Gemi İnşa Sanayisi sadece Türk pazarı için değil, komşu coğrafyada da önemli bir oyuncu olacak.

Filoyu yerli, teknolojik ve çevreye duyarlı yeni gemiler inşa ederek gençleşecek. Böylelikle deniz taşımacılığında çevre, can ve mal güvenliği açısından; daha temiz, daha emniyetli, daha ekonomik ve daha rekabetçi bir filo oluşturacak.

Türk sahipli Koster gemi sayısı yaklaşık 800 civarında olup kapasitesi 3,6 milyon deadweight ton civarında. Bu filonun ortalama yaşı ise 26.

Taşıma kapasitesi azami 12 bin deadweight ton olan kuru ve/veya dökme yük taşıyan gemilere "Koster Gemisi" deniliyor ve bu gemiler yakın yol deniz taşımacılığının temelini teşkil ediyor. Türk Koster taşımacılığı da gerek Karadeniz içinde Türkiye'nin ithal ve ihraç yüklerini taşıyarak, gerekse Ege ve Akdeniz'deki yakın yol taşımacılığı söz konusu olduğunda tüm bölgenin ticaretinde önemli rol oynuyor.

Vira Haber

Bu haber toplam 8630 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.