1. HABERLER

  2. SEKTÖRDEN

  3. Pandemi Sürecinde Kilit Personel Gemiadamları Değişim Kuralları Yayımlandı
Pandemi Sürecinde Kilit Personel Gemiadamları Değişim Kuralları Yayımlandı

Pandemi Sürecinde Kilit Personel Gemiadamları Değişim Kuralları Yayımlandı

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından, pandemi sürecinde gemiadamlarının değişim süreçlerinde sorun yaşanmaması için yeni değişim kuralları yayımlandı.

A+A-

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, Pandemi Sürecinde Kilit Personel Gemiadamları Değişim Kuralları'nı şu açıklamayla duyurdu:

Tüm dünyada ve ülkemizde hızla yayılan ve pandemi olarak ilan edilen Koronavirüs (Covid-19) salgınının önlenmesi için gerekli tedbirler alınarak ilgililere duyurulmuş ve uygulamaları takip edilmiştir. Alınan tedbirlerle risklerin en aza indirilerek Covid-19 mücadelesinin sürdürülebilmesi için denizyolu taşımacılığının idamesi her zamankinden daha fazla önem arz etmektedir.

Söz konusu durum dikkate alındığında, lojistik sektörünün denizcilik kolunda faaliyet gösteren gemiadamları, kılavuz kaptanlar, balıkçı gemisi personeli, sondaj gemileri personeli, gemi acenteleri, kıyı tesisi ve açık deniz tesisi çalışanları ile gemi ve tesislere hizmet sağlayıcıların, görev yaptıkları süre içerisinde İçişleri Bakanlığı ile Sağlık Bakanlığı tarafından pandemi döneminde lojistik sektöründe çalışanlar için belirlenen kurallara tabi oldukları görülmektedir.

Öte yandan, yurda giriş ve çıkış yasakları ile sokağa çıkma yasağının uygulandığı dönemlerde gemilerin olağan personel değişim hareketlerinde kısıtlama olması durumunda, ülkemiz limanlarında taşımacılığın aksamadan devam etmesi gerekmektedir. Bunun amaçla gemiadamları değişimleri, ilgili kurumlarla ortaklaşa hazırlanan ve “Gemiadamları, deniz lojistiği ve tedarik zincirinde kilit çalışan olarak kabul edilir” hükmünü içeren Ek'teki kurallar çerçevesinde yürütülecektir.

Kararlara ulaşmak için tıklayınız.

Vira Haber

Bu haber toplam 12379 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.