1. HABERLER

  2. SAVUNMA SANAYİ

  3. Türk Loydu ve HeliPlat'tan önemli işbirliği
Türk Loydu ve HeliPlat'tan önemli işbirliği

Türk Loydu ve HeliPlat'tan önemli işbirliği

Türk Loydu ve HeliPlat savunma sanayimiz için önemli bir işbirliğine imza attılar.

A+A-

Türk Loydu  ile HeliPlat arasında; helikopter platformu sertifika/ruhsatlama gerekliliklerini sağlayacak testler ve kontroller hakkında  işbirliği protokolü, Türk Loydu merkez ofisinde düzenlenen törenle imzalandı. Türk gemi sanayine verdiği desteklerle öne çıkan Türk Loydu savunma sanayimizdeki yerlileşme hamlesi kapsamında milli yan sanayi firmalarına verdiği desteklerle adından söz ettirmeye devam ediyor.

Yapılan protokol neticesinde; HeliPlat uzmanları tarafından yurtiçi ve yurt dışında gerçekleştirilecek helikopter platformu (heliport, helidek) sertifika/ruhsatlama isterleri kapsamındaki testlere Türk Loydu’nun nezareti sağlanarak, platformların uygunlukları belgelenecek. Böylelikle savunma sanayinde kullanılacak tüm helikopter platformları gereken uygunluk belgelerine dışarıya bağımlı olmadan kavuşabilecekler.  

17 Ocak 2019 tarihinde Türk Loydu Merkez Ofisi’nde düzenlenen işbirliği protokolü imza törenine Türk Loydu Vakfı Başkanı Cem Melikoğlu, Türk Loydu Uygunluk Değerlendirme Hizmetleri Genel Müdürü Lütfü Savaşkan ve Türk Loydu yöneticileri ile HeliPlat Genel Müdürü Fuat Akpınar, İdari İşler Müdürü Mehmet Ercan ve HeliPlat çalışanları katıldılar.


Gerçekleştirilen törende, HeliPlat Genel Müdürü Fuat Akpınar; başta savunma sanayi olmak üzere sivil havacılık kapsamında yapılacak olan tüm helikopter platformlarının yapılması ve ruhsatlandırılması süreci ve bu süreç boyunca yapmış oldukları danışmanlık sürecine ilişkin bilgilendirme sunumunun ardından şu sözleri kaydetti “Ülkemizin hedefleri doğrultusunda tüm alanlarda yerli ve milli ürünler üretmek ve kullanmak amacıyla HELİPLAT ve TÜRK LOYDU, Helikopter Platform sertifikasyonu malzemelerinin yerlileştirilmesi ve testlerini birlikte yapmak amacıyla güçlü bir iş birliği anlaşmasına imza atmış bulunmaktadır. Özellikle Savunma Sanayi başta olmak üzere Sivil Havacılık alanında da yabancı ülkelere bağımlılığı ortadan kaldırmak için öncelikle ülkemiz ve bizler adına önemli bir adım olmuştur. Ülkemizin bu alanda dışa bağımlılığını ortadan kaldırmakla birlikte aynı zamanda Ortadoğu ve Türk Cumhuriyetlerinde de bu konuda rehberlik etmek en büyük hedefimiz olacaktır.”

Türk Loydu Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Cem Melikoğlu ise konuşmasında; Türkiye’de son yıllardaki yerlileşme hamlelerine ve özellikle askeri alanda uluslararası standartlara uygun olarak gerçekleştirilen faaliyetlerin önemine değinirken, milli kurumlarımızın bilgi ve deneyimlerini arttırarak bu birikimin içinde bulundukları sektörleri dışa bağımlı olmayacak şekilde geliştirdiğini ifade etti. Milli savunma sanayinde yerli ve milli kuruluşların artmasının üretilen bilgi ve teknolojilerin ülkemizde kalmasını sağlayacağını vurgulayan Cem Melikoğlu “HeliPlat’ın  yakın geçmişte Türk Loydu klaslı Denizaltı Kurtarma Gemisi (MOSHİP), Kurtarma  Yedekleme Gemisi (KURYED), Sismik Araştırma Gemisi ve Amfibi Gemilerde helikopter platform sertifikasyonu ve eğitim faaliyetlerini gerçekleştirdiğini, artık bu alanlarda yüksek kalitede hizmet verebilen tamamen yerli ve milli uzman  kuruluşlarımızın olduğunu ” belirtti.  

 

oruc-reis-gemisi.jpg

tpao-fatih-gemisi.jpg

tl-heliplat-1.jpg

tl-heliplat-2.jpg

tl-heliplat-3.jpg


Vira Haber

Bu haber toplam 3251 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.