1. HABERLER

  2. SEKTÖRDEN

  3. ‘2020 Sülfür Uygulaması’ semineri
‘2020 Sülfür Uygulaması’ semineri

‘2020 Sülfür Uygulaması’ semineri

Koster Armatörleri ve İşletmecileri Derneği (KOSDER) derneği tarafından düzenlenen ‘2020 Sülfür Uygulaması’ seminerine sektör tarafından büyük ilgi gösterildi.

A+A-

Açılışta bir konuşma yapan KOSDER Kurucu Başkanı ve DTO Meclis Başkanı Salih Zeki Çakır, düşük sülfür uygulaması konusunda birçok çalışma yapıldığını ancak yine de armatörlerin “Bekle gör” politikası uyguladığını söyledi.

KOSDER’in 2020 sülfür uygulamaları semineri Mercure Otel’de yapıldı. Seminere Deniz Ticaret Odası Meclis Başkanı Salih Zeki Çakır, DTO yönetim kurulu üyeleri, DTO Meclis Katip Üyesi Serhat Barış Türkmen, KOSDER Yönetim Kurulu üyeleri, DTO Gemi Akaryakıt ve İkmal Sağlama Faaliyetleri Komite Başkanı Mustafa Muhtaroğlu, İLKFER Denizcilik kurucu ortağı İlker Meşe, İnce Denizcilik’ten Yaşar Canca başta olmak üzere denizcilik sektörünün önde gelen temsilcileri ve STK başkanları katıldı.

Seminer Koster Armatörleri ve İşletmecileri Derneği (KOSDER) Başkanı Hüseyin Kocabaş’ın ‘Hoş geldiniz’ konuşması ile başladı.

KOCABAŞ:DEĞİŞİM VE GELİŞİME AYAK UYDURMALIYIZ

KOSDER olarak eğitim ve bilgilendirme seminerlerine büyük önem verdiklerini dile getiren Koster Armatörleri ve İşletmecileri Derneği (KOSDER) Başkanı Hüseyin Kocabaş, “Dünyada denizcilik sektörü hızla değişiyor ve gelişiyor. Bizim de bu değişime açık olmamız ve değişimi yerinde takip etmemiz gerekiyor. 2020 sülfür uygulaması konusunda çok ciddi bir bilgi eksikliği var. KOSDER olarak amacımız sektörümüze bu bilgileri en yetkin ağızlardan aktarabilmek. Bu seminerdeki bilgileri sizlere yazılı da ulaştırıyor olacağız. KOSDER olarak sektörümüze her zaman hizmet sunmaya çalışıyoruz. Bu seminerin de bizim açımızdan önemi çok büyük. Bizler, bu seminerler ile adete bir bilgi bankası oluşturacağız ve bu bankadan sizlerin faydalanmasını sağlayacağız” dedi.

Kocabaş’ın ardından Deniz Ticaret Odası Meclis Başkanı Salih Zeki Çakır kürsüye geldi ve düşük sülfür uygulaması konusunda birçok çalışma yapıldığını, çok sayıda seminer, çalıştay, sempozyuma imza atıldığını söyledi.

İMEAK DTO Meclis Başkanı Salih Zeki Çakır, düşük sülfür uygulaması konusunda birçok çalışma yapıldığını ancak yine de armatörlerin “Bekle gör” politikası uyguladığını söyledi. Çakır, kafaların net olmadığını ve bu alanda net bir bilgi olmadığını da sözlerine ekledi. Kuralların uygulanmasının önemli olduğunun altını çizen Çakır, sürece adapte olmak için sektörün kendini yenilemesi gerektiğini söyledi. Çakır, “Türk denizciliğinin kurallara uyma anlamında bir sıkıntısı yok. Türkiye denizciliği teknik ve ticari olarak dünya çapında kendini ispatlamış durumda. KOSDER olarak bu semineri düzenlememizdeki amaç herkesin sahip olduğu bilgileri bir havuzda toplamak ve bu havuzdaki bilgileri genel geçer hale getirerek sektörün hizmetine sunmak. Bu seminerde asgari bir müşterekte buluşacağız. Seminerin sektörğmüz adına önemli bir kazanç olduğunu düşünüyor ve faydalı buluyorum” dedi. İMEAK DTO Başkanı Çakır son olarak, düşük sülfür uygulaması konusunda birçok çalışma yapıldığını, çok sayıda seminer, çalıştay, sempozyuma imza atıldığını ve sektörün hizmetine sunulduğunu sözlerine ekledi.

Çakır yapılan çalışmaların hepsini incelediği belirtti ve halen birçok konunun aydınlatılamadığına dikkat çekti. Bu konuda armatörlerin ‘Bekle ve gör’ politikası izlendiğini belirten Salih Zeki Çakır, seminerin verimli bir seminer olacağını belirterek, asgari müşterek de birleşileceğine dikkat çekti. Deniz Ticaret Odası Meclis Başkanı Salih Zeki Çakır, böyle bir semineri düzenledikleri için KOSDER yöneticilerine teşekkür etti.

Salih Zeki Çakır’ın ardında söz alan Koster Armatörleri ve İşletmecileri Derneği (KOSDER) Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Pınar Kalkavan seminerde konuşulacak konu başlıklarını özetleyerek katılımcıları bilgilendirdi ve ilk konuşmacıyı, İlker Meşe’yi kürsüye davet etti.

MEŞE: 2020 YENİ YAKITLAR İÇİN REHBER

İLKFER Denizcilik kurucu ortağı İlker Meşe de bir sunum yaparak “2020 Yeni Yakıtlar için Rehber” başlıklı kitabın tanıtımını yaptı. Meşe, hazırladığı kitabı aynı zamanda KOSDER’e vereceklerini ve bu sayede isteyen herkesin bu kitaplardan faydalanacağını belirtti. Meşe’nin sunumunda DMX, DMA, DMZ (NEW), yakıtlar gibi çok geniş bir yelpazede bilgi verildi.

CANCA: BİLGİYİ KULLANABİLMEK ÖNEMLİ

İnce Denizcilik’ten Yaşar Canca gerçekleştirdiği sunumda ‘Yakıtta Kükürt’ konusuna değinerek bilgiyi kullanmanın önemli olduğunu ifade etti.

MUHTAROĞLU: 2020’YE DOĞRU YAKIT İKMAL PİYASALARI

Energy Petrol’den Mustafa Muhtaroğlu ‘2020’ye doğru yakıt ikmal piyasaları’ başlıklı bir sunum gerçekleştirdi. Muhtaroğlu, yakıt ikmal piyasalarındaki son durumu enine boyuna anlattı. Son olarak Muhtaroğlu İstanbul Bunker 2020 adında çok önemli bir kuruluş oluşturduklarını ve bu oluşumu IMEK DTO çatısı altında geliştirerek sürdürecekleri bilgisini de verdi.

kosder-003.jpg

kosder1-003.jpg

kosder2-003.jpg

kosder3-004.jpg

kosder4-003.jpg

kosder5-003.jpg

Vira Haber

Bu haber toplam 4783 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.