1. HABERLER

  2. DENİZ KÜLTÜRÜ

  3. “2700 yıllık liman kenti:Bathonea“
“2700 yıllık liman kenti:Bathonea“

“2700 yıllık liman kenti:Bathonea“

“Küçükçekmece Göl Havzası Arkeolojik Kazıları” ile İstanbul’un tarih öncesi antik kenti “Bathonea” olduğu sanılan bir yerleşim” bulundu.

A+A-

“Küçükçekmece Göl Havzası Arkeolojik Kazıları” ile İstanbul’un tarih öncesi antik kenti “Bathonea” olduğu sanılan bir yerleşim” bulundu.

Avrupa, Anadolu ve İstanbul’un antik devirlerine ışık tutacak önemli bir çalışma olan “Küçükçekmece Göl Havzası Arkeolojik Kazıları” ile İstanbul’un tarih öncesi antik kenti “Bathonea” olduğu sanılan bir yerleşim” bulundu.

İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı’nın destekleriyle, Kocaeli Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi ve Proje Başkanı Yrd. Doç. Dr. Şengül Aydıngün'ün 2007'de başlattığı İstanbul Tarih Öncesi Araştırmaları (İTA) projesi, son yılların en büyük arkeolojik keşiflerinden biri olarak gösteriliyor.

İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı Kültürel Miras ve Müzeler Direktörlüğü kapsamında, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Kocaeli Üniversitesi, Bristol Üniversitesi, İstanbul Üniversitesi, KKTC Doğu Akdeniz Üniversitesi, Küçükçekmece Belediyesi ve Avcılar Belediyesi tarafından desteklenen proje ile Küçükçekmece Göl Havzası’nda keşfedilen alanda yüzey araştırmaları ile birlikte kara ve su altı arkeolojik kazılarının yürütülmesi, kazı sonuçlarının bilimsel bir yayına dönüştürülmesi ve alanın arkeolojik park haline getirilmesi amaçlanıyor.

Yerleşim kalıntıları gün yüzüne çıkıyor
İstanbul'un tarih öncesi çağlarını araştırmak için oluşturulan bilim heyeti kaynaklarda söz edildiği halde bugüne kadar yeri tespit edilemeyen Küçükçekmece'de ki, 2700 yıllık 'Bathonea' antik kentin deniz feneri ve surlarını gün yüzüne çıkarmayı başardılar.

Liman Kenti Bathonea
Su altında yapılan çalışmalar sonucunda 2,5 km. uzunluğunda, 1.5 metre yüksekliğindeki surlarla çevrili yerleşim yerinin olduğu tespit edilirken, denize uzanan 60 metrelik mendirek ve antik fener, bölgenin önemli bir liman kenti olduğunu ortaya koydu. Yerleşimin MÖ 7. yüzyılda kurulan Byzantion ile çağdaş olabileceği sanılıyor. 2 antik liman ve 100 metrenin üzerinde genişliğe sahip Roma hamam yapısı ise dikkati çeken bir diğer buluntu.

Dünyanın En Önemli 10 Keşfi arasında
Birçok keşfe kaynaklık etme potansiyeli nedeniyle Bathonea, dünya arkeoloji camiasının önemli bir ilgi odağı haline geldi. Geçtiğimiz yıl itibariyle National Geographic, New York Times, Amerikan Arkeoloji Enstitüsü, İngiltere Heritage Key gibi çeşitli ülkelerin çok sayıda kültürel miras, tarih ve arkeoloji kurumu tarafından dünyanın en önemli 10 keşfi arasında gösteriliyor.

gazetekucukcekmece

Bu haber toplam 1268 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.