1. HABERLER

  2. ENERJİ

  3. Ceyhan’ı bypass edebilecek petrol imzası
Ceyhan’ı bypass edebilecek petrol imzası

Ceyhan’ı bypass edebilecek petrol imzası

Irak Petrol Bakanı Jabbar Al-Luaibi'ye atfen, bakanlık sözcüsü Asim Jihad Irak'ın Kerkük petrol sahalarından elde edilen petrolü İran üzerinden piyasalara sunacak ilk anlaşmayı imza ettiğini belirtti.

A+A-

IKBY şartları kabul etmeden Ceyhan’a petrol göndermeme kararı alan Irak yönetimi, günde 30-60 bin varil Kerkük petrolünün İran’a sevkiyatını öngören bir anlaşma imzaladı. Bu gelişmenin Irak ile Türkiye arasındaki petrol ticaretini etkilemesi bekleniyor.

Irak Petrol Bakanı Cabbar Laibi, Bağdat ve Tahran’ın günde 30-60 bin varil Kerkük petrolünün İran’a sevkiyatını öngören bir prensip anlaşması imzaladığını açıkladı. Laibi, “Bu anlaşma, Irak için Kerkük petrolünün pazarlanmasına katkı sağlayacak ve Irak için ekonomik faydalar sunacak. Ayrıca komşu ülkelerle ekonomik ilişkiler pekiştirilecek” dedi. İran’la henüz prensip anlaşması yaptıklarının da altını çizen Laibi, nihai anlaşmanın da kısa süre içinde imzalanacağını vurguladı.

Öte yandan Irak Petrol Bakanlığı’nın açıklamasına göre, Irak devlet petrol şirketi State Oil Marketing Organization (SOMO) ve İranlı yetkililer tarafından Bağdat’ta imzalanan anlaşma, günde 30-60 bin varil petrolün tankerlerle Kirmanşah’taki sınır kapısına taşınmasını ve burada İranlı şirketler tarafından teslim alınmasını öngörüyor. Bakanlık, Türkiye, Ürdün, Kuveyt, Suudi Arabistan ve Suriye gibi komşu ülkelerle ekonomik işbirliğini geliştirmek için yeni petrol projeleri hazırlamayı planladıklarını da belirtti. Öte yandan Irak yönetimi, kasım ayının başında Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’nin (IKBY) şartları kabul etmeden ham petrolü Kerkük’ten Ceyhan’a göndermeme kararı almıştı.

Kerkük’ten petrol pompalanması için Irak ile IKBY yönetimi arasındaki görüşmeler devam ettiği belirtilirken Irak, Türkiye’den IKBY’deki petrol ihracatının kontrolünü kendilerine vermesini istedi. Irak yönetimi, üç ayda içinde Ceyhan’a olan eski boru hattını onarmayı planladığını da açıkladı. Irak, Kerkük petrolünün Ceyhan Limanı üzerinden ihracatının yeniden başlaması çerçevesinde Türk hükümetiyle görüşmeler yapıldığını duyurdu. Petrol Bakanı Cebbar el-Laıbi, ülkenin güneyindeki Kerbala’da yeni bir petrol ürünleri deposunun açılışı münasebetiyle yaptığı basın açıklamasında, “Halihazırda, Kerkük sahasından çıkarılan petrolün Ceyhan Limanı üzerinden ihracatı konusunda Türk hükümetiyle görüşmeler yapıyoruz. Ancak şimdiye kadar nihai bir anlaşmaya varılmadı” dedi. Irak hükümeti, ülkenin kuzey bölgelerindeki kaybı telafi etmek için geçen ay ülkenin orta ve güney kesimlerindeki petrol sahalarından, günde yaklaşık 200 bin varil petrol pompalandığını açıklamıştı.

KESİNTİ SONRASI ÜRETİMİ ARTIRDILAR

Irak güçleri, 2014’ten bu yana tartışmalı bölgelerde yayılan peşmergenin kontrolü altında bulunan Kerkük petrol sahalarının denetimini geçen ayın ortalarında yeniden sağlamıştı. Bundan önce IKBY’nin Akdeniz’den Ceyhan Limanı’na uzanan boru hattıyla Türkiye’ye pompaladığı 250 ila 300 bin varil Kerkük petrolü, buradan uluslararası pazarlara ulaşıyordu. Kerkük’teki toplam petrol rezervinin 13 milyar varil olduğu kaydedilirken bu rakamın Irak’taki petrol rezervlerinin yüzde 12’sine tekabül ettiği öngörülüyor.

Vira Haber

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.