1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Hazar Denizi’nde birleşik bir rejim kurma kararı
Hazar Denizi’nde birleşik bir rejim kurma kararı

Hazar Denizi’nde birleşik bir rejim kurma kararı

Hazar Denizi'nde kıyısı bulunan Azerbaycan, Rusya, Kazakistan, Türkmenistan ve İran, limanlardaki devlet kontrolü için birleşik bir rejim kurma kararı aldılar. Böylece kargoların güvenli bir şekilde taşınması hedefleniyor.

A+A-

Hazar Denizi'ne kıyısı bulunan devletler, Karadeniz ve Akdeniz'deki uygulamaya benzer şekilde limanlardaki devlet kontrolü için birleşik bir rejim kurma kararı aldılar. Söz konusu bilgi bugün, (8 Ocak) Kazakistan Yatırım ve Kalkınma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada paylaşıldı.

Açıklamada ayrıca, liman kontrollerinde tatbik edilecek usullerin karşılıklı olarak uyumlu hale getirilmesi amacıyla Kazakistan Yatırım ve Kalkınma Bakanlığı'nın, kıyı ülkelerin ilgili kurumlarıyla ortak çalışacağı belirtildi. Birleşik rejimle birlikte, gemilerdeki teknik güvenliğin artırılacağı ve bölgede bulunan standart altı gemilerin kötüye kullanımının önüne geçileceği aktarıldı. Bu kapsamda Hazar Denizi'nde yaşanan gemi kazalarının en aza indirilmesi, mürettebat ile yolcu sağlığının yanında can ve mal güvenliğinin garanti altına alınması, kargoların güvenli bir şekilde taşınması hedefleniyor.

Öte yandan yeni uygulama sayesinde iyi teknik koşullardaki gemilere yönelik denetimlerin azaltılmasıyla ve bu kontroller için kullanılacak kaynakların deniz seyrüseferinin güvenliği açısından tehlike potansiyeli taşıyan gemilere yönlendirilmesi mümkün olacak.

Hazar Denizi'nde toplamda 1.600 gemi operasyonel faaliyet gösterirken, bunlardan 320'si Kazakistan bandıralı durumda bulunuyor. Hazar Denizi'ne kıyısı olan ülkeleri ise Azerbaycan, Rusya, Kazakistan, Türkmenistan ve İran oluşturuyor. Kazakistan ise 2 bin 300 kilometrelik sahiliyle, Hazar Denizi'ne en uzun kıyısı olan ülke olarak kabul ediliyor.

Vira Haber

Bu haber toplam 6182 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.